Diğer Sporlar

14 yıl sonra ilk adım

Basketbolcu olmanın hayâlini kurduğu bir dönemde kemik kanserine yakalandı. 'Bayıltan' ağrılar çekti, ciddi tedaviler gördü ve kanseri atlattı. Fakat daha iyi bir hayat için bacağından vazgeçmesi gerekiyordu. Şimdi protez bacağıyla yepyeni bir hayatın içinde. Socrates Dergisi Genel Yayın Yönetmeni, Eurosport ve Lig TV spikeri Caner Eler ile konuştuk.

Konular: Spor, İnsan, Yaşam

"ben caner eler. socrates dergisi genel yayın yönetmeni'yim. aynı zamanda eurosport ve digiturk'te spor spikerliği ve yorumculuğu yapıyorum. daha önce kemik kanseri geçirdim. 20-21 yaşındayken ve uzun süre bununla mücadele etmek zorunda kaldım. en sonunda bir sene önce bacağımı ampute etmeye karar verdim. şu an sağ bacağımda bir protez var dizimin biraz üzerinden başlayaran ve 14 yıl sorna değneksiz yürüyebiliyorum ve bu hayatta benim için en güzel şey"

son dönemin en başarılı spor spikerlerinden biri olan caner eler, aynı zamanda 10'uncu sayısı hazırlanmakta olan ve büyük ilgi gören socrates dergisi'nin de başında. eler'in bu başarısının arkasında büyük bir yaşam tutkusu ve gerçek bir azim hikâyesi var.

1980 yılında istanbul'da doğan caner eler, sporcu bir çocuk olarak büyüdü. 7 yaşında basketbola başladı. iyi bir oyuncuydu. saint benoit fransız lisesi'nde okuyor aynı zamanda itü'de basketbol oynuyordu. fakat üniversite yıllarının baharında, sağ dizinde şiddetli ağrılar yaşamaya başladı. birçok hayâlinin arasında doktorlar ona 'osteosarkom' teşhisi koydu. caner eler ya basketbolcu ya mühendis olacakken kemik kanseri oldu.

acıdan bayıltan şiddetli ağrılar, yoğun tedaviler, sinir acıları, takılan protezler, teknoloji araştırmaları içerisinde caner eler sevdiği şeylere tutunmaya karar verdi. 2006'da eurosport ve four four two ile spor basınına girdi. çok iyi bir basketbolcu olabilirdi ama çok iyi bir spor spikeri oldu. birçok genç bu yolda onu örnek aldı.

çift değnekle yaşamak zordu. 35 yaşına gelirken de bünye alarm vermeye başlamıştı. doktorları karşısına aldı ve 15 yıl önce kendisine ilk önerileni uygulamayı düşündüğünü söyledi. bilinçli olarak uzvundan vazgeçecekti.  kararı ailesine anlattı, gerken desteği aldı ve bacağını ampute etti. ayak bileğinden diz üstüne kadar protez bulunan bacağını da tıp fakültesi öğrencilerine araştırma için bıraktı.

uzvunu kaybetti ama bu kez de beyin, bacak kesilmesine karşın onu orada kabul edip hissetmeye çalıştığı için fantom ağrılar bıraktı ona. fakat her şey geçti. 14 yıl sonra değneksiz ilk adım geldi.

caner eler, 1 yıl önce hürriyet gazetesi'ne yazdığı makalede bu günleri şöyle anlattı:

"15 yıl sonra ilk defa değneksiz bir adım. tam değildi belki ama olsun, benim adımımdı. değneklerin değildi.

biraz daha toparladım günler geçtikçe ve x3 denen yeni protezim geldi. artık eski model terminatör arnold’dan robocop’taki peter weller’e terfi etmiştik görüntü olarak. bununla bisiklete binebileceğimi ve dağda bayırda dahi koşabileceğimi söylüyorlar.

ben şimdilik yıllar sonra ilk defa, yaptığım espressoyu mutfaktan salona taşımaktan memnunum. belki 2020 paralimpik oyunlar’da bisiklete biniyor olursam fena olmayabilir... protez tamam. ama kalan son koltuk değneğinden kurtulabilmem için vücudumun güçlenmesi gerekiyor. çalışıyorum. pek kolay olmuyor tabii"

kaynak: al jazeera

 

Yorumlar

Bu sitede yer alan içerikler sadece genel bilgilendirme amacı ile sunulmuştur. Yorumlarınızı kendi özgür iradeniz ile yayınlanmakta olup; bununla ilgili her türlü dolaylı ve doğrudan sorumluluğu tek başınıza üstlenmektesiniz. Böylelikle, Topluluk Kuralları ve Kullanım Koşulları'na uygun olarak, yorumlarınızı kullanmak, yeniden kullanmak, silmek veya yayınlamak üzere tarafımıza geri alınamaz, herhangi bir kısıtlamaya tabi olmayan (format, platform, süre sınırlaması da dahil, ancak bunlarla sınırlı olmamak kaydıyla) ve dünya genelinde geçerli olan ücretsiz bir lisans hakkı vermektesiniz.
;