15 Temmuz darbe girişimi

4 yaver de gözaltında

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Başyaveri Albay Ali Yazıcı'nın da aralarında olduğu 4 yaver gözaltına alındı.

Darbe girişiminin ardından Erdoğan’ın yaverleri de ‘cuntacılarla bağlantılı’ olduğu kuşkusu ile polislerce aranmaya başlandı.

Bunlardan Başyaver Albay Ali Yazıcı, Ankara Cumhuriyet Başsavcılığınca hakkında verilen gözaltı kararıyla Cumartesi günü gözaltına alındı. Başyaver Yazıcı, 12 Ağustos 2015'te Cumhurbaşkanlığı Külliyesinde gerçekleştirilen törenle başyaverlik görevini Tank Kurmay Albay Bekir Furkan Özdaban'dan devralmıştı.

Başyaver Yazıcı dışında Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın kuvvet komutanlıklarını temsil eden 3 yaveri daha bulunuyor. Al Jazeera'nin edindiği bilgiye göre diğer yaverler de gözaltına alındı.

Al Jazeera'ye bilgi veren bir kaynak, darbe girişiminde bulunulan 15 Temmuz gecesinde yaverlerden hiçbirinin Cumhurbaşkanının yanında olmadığını söyledi. Erdoğan İstanbul'a geçtiğinde de yaverlerin İstanbul'a gelmediği belirtildi. Darbe girişiminden bu yana yaverlere ulaşılamadığı ifade ediliyor.

Yaverler Cumhurbaşkanlığı Muhafız Alayına bağlı olarak görev yapıyor. Alay Komutanı Albay Muhsin Kutsi Barış'ın da darbecilerle ilgisi araştırılıyor. Barış gözaltına alındı. Muhafız Alayı Komutanı Barış'ın Cumhurbaşkanlığı Genel Sekreteri Fahri Kasırga'yı rehin tutan ekibin başında olduğu iddia ediliyor.

Yaverlerden biri Antalya’da bulundu. Antalya’dan gözaltına alınarak Ankara’ya getirildi.

Bir başka yaver ise sabah saat 06.00'da 'çöp atmak' için evinin dışına çıktığında gözaltına alındı.

İlk olarak Başyaveri Albay Ali Yazıcı’nın sorgusu yapıldı. Polis sorgusunun ardından Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı’na sevk edilen Yazıcı tutuklandı. Diğer yaverler hakkında da işlemler devam ediyor.

Yorumlar

Bu sitede yer alan içerikler sadece genel bilgilendirme amacı ile sunulmuştur. Yorumlarınızı kendi özgür iradeniz ile yayınlanmakta olup; bununla ilgili her türlü dolaylı ve doğrudan sorumluluğu tek başınıza üstlenmektesiniz. Böylelikle, Topluluk Kuralları ve Kullanım Koşulları'na uygun olarak, yorumlarınızı kullanmak, yeniden kullanmak, silmek veya yayınlamak üzere tarafımıza geri alınamaz, herhangi bir kısıtlamaya tabi olmayan (format, platform, süre sınırlaması da dahil, ancak bunlarla sınırlı olmamak kaydıyla) ve dünya genelinde geçerli olan ücretsiz bir lisans hakkı vermektesiniz.
;