2015 Genel Seçimi

4+4+4 vekil adayı yaptı

Eğitim politikaları uzmanı Batuhan Aydagül, İstanbul 2. Bölge bağımsız milletvekili adayı. Aydagül, 4+4+4 Kanunu'ndan sonra siyasete girmeye karar verdiğini belirterek, "Kötü kanun insanı siyasetçi yapıyor. Meclis'te eğitimi veri temelli konuşacak vekillere ihtiyaç var" diyor.

Konular: Türkiye
Aydagül, 44 yaşında. İstanbul 2. Bölge'den bağımsız milletvekili adayı. [Fotoğraf: Kemal Soğukdere/Al Jazeera Türk]

Batuhan Aydagül eğitim politikaları uzmanı. İstanbul 2. Bölge bağımsız milletvekili adayı. Eğitim Reformu Girişimi’nin eski koordinatörü Aydagül, 4+4+4 Kanunu'ndan sonra siyasete girmeye karar verdiğini söylüyor. Aydagül'e göre “Kötü kanun insanı siyasetçi yapıyor”.  

Al Jazeera Türk,  Aydagül ile siyasete girme nedenlerini ve amaçlarını konuştu.

Aydagül siyaseti her çocuğun mahallesindeki okula gidip iyi bir eğitim alabilmesi hedefi için bir araç olarak gördüğünü söylüyor. 

Liberya'dan milletvekili adaylığına

Batuhan Aydagül, Eğitim Reformu Girişimi'nde politika uzmanı çalıştı. Anne Çocuk Eğitim Vakfı (AÇEV) ile birlikte Lübnan’daki mülteci kamplarında Filistinli mültecilerle, Berlin’deki Türkiye kökenli anne ve çocuklarla ilgili çalışmalar yürüttü. Diyarbakır, Şanlıurfa ve Mardin’de eğitimde toplumsal cinsiyet eşitliğinin sağlanmasına yönelik çalışmalar da yaptı. İç savaş sonrasında 2007-2008 yılları arasında Liberya’nın Eğitim Bakanlığı’nda danışmanlık yaptı. 2012’de Türkiye’de eğitime yaptığı katkılardan ötürü Chicago Council of Global Affairs tarafından Yılın Sosyal Girişimcisi seçildi. 

Aydagül 'Gelecek İçin Şimdi' oluşumuyla yola çıktığını anlatıyor, "Mevcut siyasi kültürden rahatsız olan, çeşitli alanlardaki sivil toplum kuruluşlarında çalışan 15 kişi katılımcı, özgürlükçü ve uzlaşmacı bir siyasi kültür hayaliyle yola çıktık. Meclis'e girmek için illa büyük güçlerin yanında olmak gerekmiyor. Adaylık tanıtımının ardından bu süreçte bizimle çalışmak isteyen gönüllü sayısı 250’ye ulaştı" diyor.

Hedefleri bu süreçte 5 bin gönüllü ile çalışmak ve 3 milyon seçmenin olduğu İstanbul 2. Bölge'den 100 bin oy alabilmek.

"4+4+4 Türkiye'nin çocuklarına haksızlık"

Meclis'te eğitimi veri temelli ele alacak, sivil toplumdan gelen kişilere ihtiyaç olduğunu vurgulayan Aydagül, neden siyasete girdiğini de şöyle anlatıyor:

"Ulusal Öğretmen Stratejisi’nin taslağını yazdık Milli Eğitim Bakanlığı ile birlikte, üç yıl geçti ortada bir şey yok. Bunlar konuşulması gerekirken; 4+4+4 Kanunu memleketin eğitimini hallaç pamuğu gibi attı. Çocukların not ortalamaları düştü, akran zorbalığına uğrayan çocukların oranı arttı, okul saatlerinden dolayı öğün kaçıran öğrenci arttı. Doğu illerinde devamsızlık ciddi oranda arttı. Okul dönüşümlerinde kaos ortamı yaşandı. 4+4+4 eğitim camiasını depresyona soktu. 4+4+4 Türkiye’nin çocuklarına yapılan çok büyük haksızlık. Bütün bu süreç beni hiç niyetim yokken siyasetçi yaptı."

[[Fotoğraf: Kemal Soğukdere/Al Jazeera Türk]]

"Eğitimi torna tezgâhı görüyorlar"

Aydagül partilerin kısa vadeli politik hesaplarının ötesinde eğitim adına bağımsız laf edebilmenin önemli ve gerekli olduğunu vurguluyor. Aydagül'e göre siyaset eğitimi bir torna tezgâhı gibi görülüyor.

"Bir torna tezgâhı var. O tezgâh gelecek nesillere şekil veriyor. Başa gelen siyasetçiler de uzlaşma ihtiyacı hissetmeden bu torna tezgâhıyla oynuyor. Hiçbirinin de çocuklarla ilgili bir derdi yok."

Aydagül bunun en güzel örneklerinden birinin 1997’de yapılan sekiz yıllık eğitim değişikliği ile 2012’de yapılan 12 yıllık zorunlu eğitim olduğunu anlatıyor:

"1997’de beş yıllık eğitimi sekiz yıla çıkardılar. 2012’de 4+4+4 şeklinde 12 yıla çıkardılar. İkisinin de süresinin uzaması doğru. Ancak ikisi de ülkeyi kutuplaştırma pahasına yapıldı. Birinin asıl derdi, imam hatip ortaokullarını kapatmak, diğerin asıl derdi ise imam hatip ortaokullarını açmaktı. Bunun üzerinden eğitim tasarlandı."

Tüm Türkiye yurttaşlarının eğitim ile ilgili bir derdi olduğunu söyleyen Aydagül, "Türkiye katma değer üretecekse, ihracatını teknoloji temelli ürünlerle yapacaksa eğitim çok önemli. Yurttaşlara 'Sosyal yardımlar iyi ama senin çocuğunun sosyal yardım almadan da ayakta durabilmesi lazım. Bunu sağlayacak en önemli araç  eğitimdir' diyeceğiz. Eğitim odaklı bir kampanya ile 100 bin oy alarak Meclis'e giren bir bağımsız adayın tüm partiler için de bir değişimi tetikleyeceğine inanıyoruz. Denemek için yola çıkmak gerekli" diyor.

"Gelir eşitsizliği eğitim eşitsizliği olmamalı"

Aydagül’ün 'Mahalle Okulu' ve 'Eğitim Meclisleri' olmak üzere iki projesi var:

"Her çocuk mahallesindeki okula gidebilmeli. Bu okulun iyi bir müfredatı ve fiziksel altyapısı olmalı. Çocuk dostu olmalı. Gelir eşitsizliği, eğitim eşitsizliği demek olmamalı. Okullar arasında eğitim ve imkân farkı olmamalı.

Eğitim Meclisleri ise mahalle veya ilçe bazında kurulacak öğretmen, veli ve öğrencilerin olduğu eğitim sorunlarının ve taleplerin konuşulduğu yerler olacak. Burada konuşulan sorunlar Meclis'e taşınacak.”

Aydagül Meclis'in gerçekleştirmesi gereken ilk işin okul öncesi eğitimi zorunlu ve ücretsiz yapmak olduğunu, ayrıca zorunlu din kültürü ve ahlâk dersinin kaldırılması gerektiğini de söylüyor.

Kaynak: Al Jazeera

Yorumlar

Bu sitede yer alan içerikler sadece genel bilgilendirme amacı ile sunulmuştur. Yorumlarınızı kendi özgür iradeniz ile yayınlanmakta olup; bununla ilgili her türlü dolaylı ve doğrudan sorumluluğu tek başınıza üstlenmektesiniz. Böylelikle, Topluluk Kuralları ve Kullanım Koşulları'na uygun olarak, yorumlarınızı kullanmak, yeniden kullanmak, silmek veya yayınlamak üzere tarafımıza geri alınamaz, herhangi bir kısıtlamaya tabi olmayan (format, platform, süre sınırlaması da dahil, ancak bunlarla sınırlı olmamak kaydıyla) ve dünya genelinde geçerli olan ücretsiz bir lisans hakkı vermektesiniz.
;