Kobani

ABD'den Kobani'ye makineli tüfek ve roketatar

Al Jazeera’ye konuşan ve isminin açıklanmasını istemeyen KYB’li kaynaklar Kobani’ye; BKC ağır makinalı tüfek, RPG-7 roketatar ve mühimmat gönderildiğini açıkladı.

Konular: Ortadoğu, Irak, ABD, IŞİD
Koalisyon uçakları Kobani'ye saldıran IŞİD güçlerini sık sık bombalıyor. [Fotoğraf: Al Jazeera Türk / Burhan Ekinci]

ABD, Kobani'de IŞİD ile savaşan PYD'ye havadan 24 ton silah ve mühimmat yardımı yaptı.

Al Jazeera’ye konuşan ve isminin açıklanmasını istemeyen Irak Kürt yönetiminin Süleymaniye kentinden KYB’li bir kaynak, Kobani’ye; BKC ağır makinalı tüfek, RPG-7 roketatar ve mühimmat gönderildiğini açıkladı.

KYB'li kaynak, PYD'nin silahlı kanadı YPG’nin daha önce bu tarz silahlar istediği için bunların Kobani'ye gönderildiğini söyledi.

Kobani'den Al Jazeera'ya konuşan bir kaynak ise "Silahlar Kobani’nin batısına atıldı. Antitank mayın, keskin nişancı tüfekleri, roketatar, doçka, BKC gibi ağır silahlar. Tüm silahların ve tibbi malzemeler ABD malı" ifadelerini kullandı.

KOBANİ'YE OLASI GEÇİŞ ROTALARI

ABD kendi mühimmatını vurdu

ABD Merkez Kuvvetler Komutanlığı'nın yaptığı yazılı açıklamaya göre, Kobani'ye havadan atılan muhimmatın bir kısmının boş araziye düştü. Bu silahların IŞİD'ın eline geçme ihtimaline karşı koalisyon güçleri bu noktayı bombalayarak silahları yok etti.

Komutanlık, pazartesi günü Irak ve Suriye'de IŞİD'e yönelik gerçekleştirilen hava saldırıları hakkında bilgi verdi.. Buna göre Irak'ın Felluce kenti yakınlarına 2, Suriye'nin Kobani kenti çevresine 6 hava saldırısı gerçekleştirildi.

ABD: Peşmerge geçişini biz istedik

Bu arada ABD Dışişleri Bakanı John Kerry, peşmerge güçlerinin Kobani'ye geçişini Türkiye'den kendilerinin talep ettiğini söyledi. Kerry, Kobani'ye ABD askerleri tarafından silah indirilmesine dair şu ifadeleri kullandı:

"Türk yetklililerle görüştük; ben görüştüm, Başkan Obama da görüştü ve çok çok açık bir şekilde bunun ABD’nin siyasetinde bir değişiklik olmadığını bildirdik. Bu bir kriz anı, olağanüstü bir durum; bizim yaptığımız da krize anlık müdahaleydi. IŞİD’e karşı savaşan bir halka sırtımızı dönmek sorumsuzca ve ahlaki açıdan zor bir durum olurdu."

ABD Merkez Kuvvetler Komutanlığı’ndan (CENTCOM) yapılan yazılı açıklamada, ABD askeri güçlerinin, Suriye'de IŞİD’e karşı Kobani'yi (Aynul Arab) koruyan Kürt güçlerine takviye sağlamak için Kobani bölgesine havadan birçok yardım yaptığı belirtildi.

ABD Hava Kuvvetleri'nin C-130 tipi nakliye uçağının Irak’taki Kürt yönetimi tarafından sağlanan silah, cephane ve tıbbi malzeme yardımını, Kobani’de IŞİD’e karşı savaşan Kürt güçlerine ulaştırdığı vurgulandı. Açıklamada, yardımın ardından uçağın bölgeden güvenli şekilde ayrıldığı ifade edildi.

Irak Kürt Bölgesi İstihbarat ve Savunma Ajansı Sorumlusu Lahor Ceng Talabani, sosyal paylaşım sitesi Facebook'taki resmi sayfasında, Kobani'ye gönderilen yardımların detaylarına ilişkin şu açıklamayı yaptı:

"10 gün süren büyük uğraş ve çabalardan sonra gece saat 02.35'te ABD Hava Kuvvetleri'ne ait üç adet  C-130 tipi kargo uçağıyla yaklaşık 24 tonluk silah ve mühimmat ile 10 tonluk tıbbi yardımı, Kobani'deki YPG birliklerine ulaştırdık."

Reuters'e göre, Kürt güçleri adına konuşan bir sözcü de mühimmatın ve silahların büyük kısmının kendilerine ulaştığını belirtti.

PYD Sözcüsü Redur Celil konuyla ilgili Reuters'a yaptığı açıklamada, "Yardımlar askeri operasyonların devamı açısından olumlu bir etki yapacaktır ve biz kesinlikle daha fazla yardım gelmesini umuyoruz" ifadelerini kullandı.

Açıklamada, Amerikan ordusunun Kobani’de IŞİD’e karşı bugüne kadar 135 hava saldırısı düzenlediği de belirtildi.

Bu saldırıların IŞİD’in ilerleyişini engellediği, yüzlerce savaşçısının öldürüldüğü, muharebe teçhizatlarının imha edildiği veya hasar verildiğine yönelik belirtilerin bulunduğu kaydedildi.

Açıklamada, “Ancak IŞİD kente yönelik tehdidini sürdürüyor. Kürt güçlerinin direnişine devam ettiği Kobani’de güvenlik durumu kırılganlığını koruyor. CENTCOM Komutanı'nın da belirttiği gibi Kobani hala düşebilir” değerlendirmesinde bulunuldu.

Açıklamada saldırıların “Doğal Kararlılık” operasyonlarının bir parçası olarak gerçekleştirildiği belirtildi.

PYD yönetimi, geçtiğimiz hafta Kobani’de IŞİD’e karşı kullanılmak üzere Irak Kürt Yönetimi’nden sembolik bir silah yardımı aldıklarını ancak silahların Türkiye'nin yardım koridoru açmaması sebebiyle Kobani’ye ulaştırılamadığını ve PYD'nin ilan ettiği Cezire kantonunda kaldığını açıklamıştı.

'Obama Erdoğan'ı bilgilendirdi'

Anadolu Ajansı'nın haberine göre, Amerikalı üst düzey bir yetkili, Amerikan güçlerinin Kobani’de IŞİD ile savaşan güçlere havadan silah ve insani malzeme yardımı yapmasıyla ilgili olarak, ABD Başkanı Barack Obama’nın Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ı bilgilendirdiğini kaydetti.

Telekonferansla gazetecilere bilgi veren Amerikalı üst düzey yetkili, Kobani’de IŞİD ile Kürt güçler arasında zorlu bir çatışmanın olduğunu, bu nedenle Obama’nın bu konuda harekete geçmek istediğini söyledi.

Yetkili, “Türkiye’nin Kürt gruplar da dahil bazı gruplara yönelik kaygılarını anladıklarını ama IŞİD’in de ABD ve Türkiye’nin ortak düşmanı olduğunu” kaydetti.

Türkiye ile IŞİD’in gücünü azaltma ve yok etmede en iyi yollar konusunda görüşmeler devam etse de birçok düzeyde Türkiye ile işbirliğinin olduğuna işaret eden yetkili, bu tür konuların Ankara ile gelecek günlerdeki görüşme maddelerinden biri olmaya devam edeceğini bildirdi.

Amerikalı üst düzey yetkili, Türkiye ile bu konudaki ortaklıklarına değer verdiklerini anlatarak, “Türkiye bu konuda en yakın müttefiklerimizden biri olmaya devam ediyor” dedi.

Kobani’ye yeniden takviye yapmanın yollarına da baktıklarını dile getiren yetkililer, bunlardan birinin de karadan yardım olduğunu, bunun da Türkiye ile görüşülmesi gerektiğini kaydetti. Yetkililer sahadaki güçlerin ihtiyaçlarını değerlendirmeyi sürdürdüklerini de bildirdi.

YPG sözcülerinden Redur Helil ise görüntülü iletişim uygulaması Skype ile Reuters'a ABD'nin silah yardımı konusunda açıklama yaptı. ABD'den 'daha fazla yardım beklediklerini' söyleyen Helil, "Bunun tabii ki askeri operasyonlara olumlu bir etkisi olacaktır. Kesinlikle daha fazla destek bekliyoruz" dedi. 

"ABD'nin 'evet' ifadesi beklemesi yanlış olur"

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, hafta sonu günübirlik Afganistan ziyaretinden dönerken gazetecilere yaptığı açıklamada, ABD'nin PYD'ye silah vermesinin doğru olmayacağını söylemiş ve konuyla ilgili şu ifadeleri kullanmıştı:

"Son günlerde bir şeyler dolaşmaya başladı. Nedir o? PYD'ye silah desteği vermek ve PYD'ye verilecek silah desteği ile IŞİD'e karşı burada bir cephe oluşturmak. PYD şu anda bizim için PKK ile eştir. O da bir terör örgütüdür. Yani bir terör örgütüne kalkıp da bize dost olan, NATO'da beraber olan Amerika'nın böyle bir desteği, açıktan açığa bunu söyleyerek bizden böyle bir 'evet' ifadesini, yaklaşımını beklemesi bir defa çok çok yanlış olur. Böyle bir şeyi bizden beklemesi mümkün değil, böyle bir şeye 'evet' diyemeyiz. Sen şu anda arazide rejime karşı, IŞİD'e karşı mücadele verenlere niye bugüne kadar vermiyorsun bu desteği? Madem böyle bir destek vereceksin, arazide şu anda rejime karşı da, IŞİD'e karşı da mücadele verenler var. Onlara ver."

İlk doğrudan görüşme

ABD yönetimi, geçen hafta PYD ile ilk kez doğrudan görüştüklerini açıklamıştı. Rudaw haber kanalı, görüşmenin Irak Kürt Bölgesi lideri Mesut Barzani’nin devreye girmesiyle gerçekleştiğini öne sürdü.

ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Jen Psaki, Pentagon Sözcüsü John Kirby ile düzenledikleri ortak basın toplantısında, ABD’nin, PYD ile zaman zaman aracılar vasıtasıyla görüştüğünü söyledi. Kısa bir süre önce ise ilk kez doğrudan bir görüşme yapıldığını açıkladı. Psaki’ye göre, bölge dışında gerçekleşen görüşmeye Dışişleri Bakanlığı’ndan bir yetkili katıldı. PYD tarafından kimin olduğu hakkında ise bilgi vermedi.

Mesut Barzani’nin lideri olduğu Kürdistan Demokrat Partisi’ne (KDP) yakınlığıyla bilinen Rudaw haber kanalı ise, söz konusu görüşmenin Irak Kürt Bölgesi lideri Barzani’nin aracılığıyla gerçekleştiğini öne sürdü.

Rudaw’ın haberinde Barzani’nin, 16 Ekim Perşembe günü Irak Kürt bölgesinin Duhok kentinde ABD Ulusal Güvenlik Danışmanı Yardımcısı Tony Blinken başkanlığındaki ABD heyetiyle bir araya geldiği, bu görüşmeden sonra ABD heyetinin PYD lideri Salih Müslim ile bir araya geldiği vurgulandı.

ABD ve koalisyon güçleri hem Irak'ta hem de Suriye'de ilerleyen Irak Şam İslam Devleti (IŞİD) mevzilerine hava saldırıları düzenliyor. Türkiye sınırında olan, IŞİD saldırısı altındaki Kürt kasabası Kobani çevresinde de son günlerde hava saldırıları yoğunlaşmış durumda.

PYD'nin silahlı gücü YPG ve IŞİD militanları arasındaki çatışmalar da sürüyor. PYD lideri Salih Müslim, ABD önderliğindeki koalisyon güçlerinin Kobani çevresindeki IŞİD hedeflerine yönelik saldırılarının çok etkili olduğunu söylemişti.

Kaynak: Al Jazeera ve AA

Mahmut Bozarslan

Diyarbakır muhabiri Devamını oku

Yorumlar

Bu sitede yer alan içerikler sadece genel bilgilendirme amacı ile sunulmuştur. Yorumlarınızı kendi özgür iradeniz ile yayınlanmakta olup; bununla ilgili her türlü dolaylı ve doğrudan sorumluluğu tek başınıza üstlenmektesiniz. Böylelikle, Topluluk Kuralları ve Kullanım Koşulları'na uygun olarak, yorumlarınızı kullanmak, yeniden kullanmak, silmek veya yayınlamak üzere tarafımıza geri alınamaz, herhangi bir kısıtlamaya tabi olmayan (format, platform, süre sınırlaması da dahil, ancak bunlarla sınırlı olmamak kaydıyla) ve dünya genelinde geçerli olan ücretsiz bir lisans hakkı vermektesiniz.
;