Afrika

Afrika kadınlarının 'siyah altın'ı

Afrikalı kadınların uzun ve düz saçlara sahip olma merakı, altın değerinde bir sektör oluşturdu. Milyonlarca kadının güzelleşmek uğruna yaptırdıkları kaynak saçlar, Çin, Hindistan ve Brezilya’dan ithal ediliyor. Saçın kilosu 900 dolardan alıcı buluyor.

Konular: Afrika

Haberin Öne Çıkanları

Saçın kilosu 900 dolar

'Küçük yaşlarda saç kaynağı başlıyor'

'Kendime güvenim artıyor'

afrika-sac
Annie Nbewe işlemden sonra uzun saçlarına kavuşacak. [Fotoğraf: Abdülkadir Konuksever/Al Jazeera Türk]

Annie Mbewe Zambiya’nin başkenti Lusaka’da yaşayan iki çocuklu bir ev kadını. Saçları kısa ve kıvırcık. Ancak hayali uzun saçlara sahip olmak. Bu nedenle bir alışveriş merkezindeki güzellik salonunun yolunu tutuyor. Mbewe’ye sentetik saçtan kaynak yapılacak ve uzatılacak.

“Uzun ve düz saç seviyorum. Afrikalı kadınların saçları genetik olarak kısa, güçsüz ve kıvırcık. Bu nedenle ya bu saçlarınızla hayatınıza devam edeceksiniz ya da seçtiğiniz herhangi bir model ile yeni saçlara kavuşacaksınız.”

Sentetik saçlar güzellik merkezinin uzmanları tarafından tutam tutam kaynak yapıldıktan sonra örülüyor. Annie Mbewe, evinin yolunu tuttuğunda artık uzun saçları olacak.

afrika-sac
Uzun saç güven duygusunu arttırıyor.

Zambiya Ekonomi Bakanlığı'nda görevli bir yetkiliye göre saç ithalatı ülkenin en önemli gider kalemlerinden. 14 milyon nüfuslu Zambiya’nın nüfusunun yüzde 60’ı kadınlardan oluşuyor. Sekiz milyonun üzerindeki kadınların büyük çoğunluğu daha küçük yaşlardan itibaren saç kaynağına başladığı için maliyetin yüksek olması kaçınılmaz oluyor. Saç için ‘siyah altın’ tabirinin kullanılması boşuna değil. 

Bakanlık yetkilisinin verdiği rakamlara göre, saçın kilosu 900 dolar civarında. Milli gelirin kişi başı bin 350 dolar olduğu düşünülecek olursa saç ekletme işlemi oldukça pahalı. 

Sadece Zambiya'da değil Afrika’nın genelinde saç ithalatı yapılıyor. Dünya Ticaret Örgütü’nün (WTO) 2012 verilerine göre gerçek saç Çin, Hindistan ve Brezilya’dan Avrupa, Amerika ve Afrika’ya ihraç ediliyor. Aynı verilere göre 50.8 cm uzunluğunda insan saçının kilogramı ortalama 880 dolardan satılıyor.

Çin bu alanda öncü konumda. Sentetik saç Çin'den on dolara ithal ediliyor ve bir kadının saçına uygulanma işlemi yüz dolar civarında. Kaynak işi yaklaşık 1,5 saat sürüyor. Ancak söz konusu gerçek saç olunca fiyat yükseliyor.

Uzun saç tutkusu ve siyah altın

Ngandwe Mwelwa da, bir şirkette sekreter olarak çalışıyor. Güzellik merkezinde bulunma nedeni Annie Mbewe ile aynı. Kısa saçlarına yaptırdığı kaynaktan sonra uzun saçla daha mutlu olduğunu söylüyor:

“Uzun saçı seviyorum pek çok kadın gibi. Şimdi sentetik saç eklettim. Daha önce Brezilya ve Hindistan’dan gelen gerçek saç da kullandım. Ancak hemen her ay yeniden yaptığım için sentetik olanı tercih ediyorum. Gerçek saç çok pahalı ve herkesin bunu karşılayabilmesi mümkün değil."

Ngandwe Mwelwa başka bir kadına ait saçları kafasında taşıma fikrini doğal buluyor. 

“Afrika kadınları harikadır”

Lusaka’da güzellik salonunu işleten Sonjhi Shamambo ayda 200’e yakın kadına saç kaynağı yapıyor. Merkezde çalışan 16 personelinin neredeyse tamamı saç kaynağı yapıyor. Weave adı verilen kaynakla saç uzatma işi Zambiya’daki yüzlerce güzellik salonunda yapılıyor.

“Kadınlar bize saç uzatmak için gelirler. Diğer güzellik seanslarımız da var ancak genelde müşterilerimiz saç uzatmak için gelir. Biz de bir anlamda kadınlara yardımcı oluyoruz. Afrika kadınları çalışkan, sıcakkanlı, misafirperver ve harika kadınlardır. Saç uzatarak kendilerini daha iyi hissediyorlar. Ben mesela saçımı düşlediğim şekilde yaptığımda kendime güvenim artıyor her kadın gibi.”

afrika-sac
Güzellik salonu işletmecisi Sonjhi Shamambo

 

Kaynak: Al Jazeera Türk

Abdülkadir Konuksever

1971 yılında Diyarbakır'da doğdu. 1990 yılında gazeteciliğe başladı. Ulusal ve uluslararası yayın kuruluşlarında çalıştı. Basılı iki öykü kitabı bulunan Konuksever, Al Jazeera Türk Diyarbakır Ofisi Muhabiri olarak görev yapmaktadır.  Devamını oku

Yorumlar

Bu sitede yer alan içerikler sadece genel bilgilendirme amacı ile sunulmuştur. Yorumlarınızı kendi özgür iradeniz ile yayınlanmakta olup; bununla ilgili her türlü dolaylı ve doğrudan sorumluluğu tek başınıza üstlenmektesiniz. Böylelikle, Topluluk Kuralları ve Kullanım Koşulları'na uygun olarak, yorumlarınızı kullanmak, yeniden kullanmak, silmek veya yayınlamak üzere tarafımıza geri alınamaz, herhangi bir kısıtlamaya tabi olmayan (format, platform, süre sınırlaması da dahil, ancak bunlarla sınırlı olmamak kaydıyla) ve dünya genelinde geçerli olan ücretsiz bir lisans hakkı vermektesiniz.
;