Afrika

Afrika'da Türkiye etkisi

Türkiye, 2009'da 14 olan büyükelçilik sayısını son 6 yılda 39'a yükseltti. 2005'te kabul edilen 'Afrika Yılı'nın ardından kıtadaki altyapı projelerini, yatırımlarını ve insanî yardımlarını artırdı. Afrika kıtasında Türkiye'nin büyüyen etkisini derledik.

Türkiye, 2005’i Afrika Yılı ilân etti. Ardından Afrika’daki büyükelçilik sayısı 12’den 39’a yükseldi. 1 milyarın üzerinde nüfusu olan Afrika kıtasında 54 ülke var. Türkiye’nin temsilciği olan Afrika ülkelerinin toplam nüfusu ise 815 milyonun üzerinde. Büyükelçilik açılan 39 ülkenin 26’sında ticaret müşavirliği bulunuyor.

Türkiye ve Sahraaltı Afrika ülkelerinin ticaret hacmi son on beş yılda on iki kat kadar arttı. 2000 yılında rakam 742 milyon dolardı. 2014’te ise rakam 8,4 milyar dolara ulaştı. Türkiye’nin en büyük dış ticaret ortağı olan Avrupa ülkeleriyle ticaret hacmi ise 2015’te 142 milyar dolardı. Kıyaslandığında Afrika kıtasıyla olan ticaret hacmi bu rakamın altıda birine denk gelse de, kısa zamanda sağlanan artış dikkat çekiyor.

Türkiye’nin Afrika kıtasındaki doğrudan yatırımları 2015 yılında 6 milyar dolar civarına ulaştı. Aynı yıl Türkiye’nin Afrika’da üstlendiği 1.076 projenin toplan değeri 54 milyar dolara yakın.

2014’te Afrika ülkelerine 13.7 milyar dolarlık ihracat yapıldı. İthalat rakamları da 9.6 milyar dolara yükseldi. Türkiye’nin ihraç ettiği ürünlerin başına işlenmiş gıda maddeleri (büyük oranda makarna), ilaç, hijyenik eşya, demir ve çelikten yapılmış inşaat malzemeleri, dokunmuş halı, eşya taşımaya mahsus motorlu taşıtlar ve elektrikli su ısıtıcıları oluşturuyor.

Türkiye’nin ithal ettiği başlıca ürünler ise tohum ve meyve (kakao, hindistan cevizi, ananas, avokado), ham hayvan postu ve derisi, bakır, manganez, plastikten yapılmış eşyalar, odun kömürü, balık…

Türkiye, yakın ilişki içerisinde olduğu az gelişmiş ülkelere 2013’te 3 milyar doların üzerinde kalkınma yardımı yaptı. Bunun 783 milyon doları, yani yaklaşık dörtte biri Afrika ülkelerine gitti.

Yardımlar en büyük oranda Somali’ye ulaştırıldı. Bunlara ek olarak Şubat 2016’da İstanbul’da yapılan Somali Yüksek Düzeyli İşbirliği Forumu’nun 6. Toplantısında Türkiye’den Somali’ye her ay 2 milyon dolar değerinde yardım yapılması kararlaştırıldı.

Kaynak: Al Jazeera, mfa.gov.tr, Dünya Bankası, IMF, Türkiye Ekonomi Bakanlığı, Türkiye Dışişleri Bakanlığı, CIA

Yorumlar

Bu sitede yer alan içerikler sadece genel bilgilendirme amacı ile sunulmuştur. Yorumlarınızı kendi özgür iradeniz ile yayınlanmakta olup; bununla ilgili her türlü dolaylı ve doğrudan sorumluluğu tek başınıza üstlenmektesiniz. Böylelikle, Topluluk Kuralları ve Kullanım Koşulları'na uygun olarak, yorumlarınızı kullanmak, yeniden kullanmak, silmek veya yayınlamak üzere tarafımıza geri alınamaz, herhangi bir kısıtlamaya tabi olmayan (format, platform, süre sınırlaması da dahil, ancak bunlarla sınırlı olmamak kaydıyla) ve dünya genelinde geçerli olan ücretsiz bir lisans hakkı vermektesiniz.
;