Türkiye

Alevi açılımında mabet-ibadethane çözümü

Hükümet bugün başlayan Muharrem ayında yıllardır ötelenen Alevi açılımında ciddi adımlar atmaya hazırlanıyor. Alevilerin temel taleplerinden 'cemevlerinin ibadethane sayılması' konusunda adım atılacak. Mabet - ibadethane ayrımı yapılarak, cemevlerine ibadethane statüsü tanınacak.

Konular: Türkiye, Siyaset
Türkiye'deki Alevi toplumu uzun yıllardır cemevlerinin resmen ibadethane olarak kabul edilmesi için mücadele ediyor. [Fotoğraf: AA]
hükümet bugün başlayan muharrem ayı süresince atacağı bir dizi adım ile 'alevi açılımı' adı verilen sürece ivme kazandırmayı hedefliyor. al jazeera'ye bilgi veren başbakanlık kaynakları, "tüm alevilik tartışmasını değiştirecek çok ciddi adımlar atılacak" dedi. 
bu adımların başında alevilerin temel talepleri arasında yer alan cemevlerine ibadethane statüsü tanınması var. formül, mabet - ibadethane ayrımında bulundu. kaynaklar, caminin mabet, cemevinin ise ibadethane olarak tanımlanacağını, böylece cemevinin camiinin alternatifi gibi değerlendirilmeyeceğini söyledi. 
üç temel başlık
hükümet alevi açılımını üç temel başlık üzerindeki çalışma ve adımlarla yürütecek. bunlardan birincisi cemevlerinin statüsü, ikincisi alevi dedelerinin durumu / statüsü, üçüncüsü de din dersleri. birçok alevi, çocuklarının din dersine girmesini istemiyor. ayrıca aleviler, din dersi kitaplarındaki alevilik ile ilgili bilgileri yetersiz aynı zamanda ayrımcı buluyor. dedelerin statüsü konusu ise aleviler arasında da üzerinde mutabakat sağlanamayan bir konu. bazı aleviler dedelere maaş bağlanmasını isterken, bazı aleviler ise buna kesin olarak karşı çıkıyor.
farklı aktörlerle görüşülecek
hükümet bu kez alevilerle yapacağı görüşmeleri de çeşitlendirecek. al jazeera'nin edindiği bilgiye göre, başbakan ahmet davutoğlu farklı alevi kesimleri ile görüşülmesi talimatını verdi. aleviler talepleri konusunda farklı yaklaşımlara sahip. hükümetin alevilere yaklaşımını protesto edenler olduğu gibi, diyalog ile talepler konusunda yol alınabileceğine inananlar var. en son 21 temmuz 2014'te o zaman başbakan olan recep tayyip erdoğan ankara'da bir iftar vermiş, bu iftara bazı alevi temsilcileri katılırken bazıları protesto ederek katılmamıştı. 
alevi açılımı için ekip
başbakan ahmet davutoğlu'nun talimatıyla ilk olarak bugüne kadar yapılan yedi çalıştaya ilişkin raporların üzerinden geçildi. alevi açılımı konusunda daha önce de çalışan çalışma ve sosyal güvenlik bakanı faruk çelik ile adalet bakanı bekir bozdağ ve alevilik üzerine çalışan ekip bir toplantı yaptı.
üç saatlik toplantıda durum analizi yapıldı, raporlarda yer alan talepler gözden geçirildi. toplantı sonunda bir ekip oluşturuldu. ekip bir çalışma takvimi üzerinden hareket edecek. hangi adımın, ne zaman, ne şekilde atılacağı bu ekibin çalışması ile netleşecek. 
alevilerin 'akp algısına' da bakılacak
başbakan'ın çalışılması talimatı verdiği bir diğer konu da akp hükümetlerinin aleviler nezdinde nasıl algılandığı. kaynaklar, davutoğlu'nun alevilerin bugüne kadarki hükümetlerle ilgili olumlu, olumsuz değerlendirmelerinin çıkarılmasını istedi. çalışma sonuçta rapor olarak davutoğlu'na sunulacak. 
 

Yorumlar

Bu sitede yer alan içerikler sadece genel bilgilendirme amacı ile sunulmuştur. Yorumlarınızı kendi özgür iradeniz ile yayınlanmakta olup; bununla ilgili her türlü dolaylı ve doğrudan sorumluluğu tek başınıza üstlenmektesiniz. Böylelikle, Topluluk Kuralları ve Kullanım Koşulları'na uygun olarak, yorumlarınızı kullanmak, yeniden kullanmak, silmek veya yayınlamak üzere tarafımıza geri alınamaz, herhangi bir kısıtlamaya tabi olmayan (format, platform, süre sınırlaması da dahil, ancak bunlarla sınırlı olmamak kaydıyla) ve dünya genelinde geçerli olan ücretsiz bir lisans hakkı vermektesiniz.
;