Türkiye

'Arapça okur potansiyeli yüksek'

Türkiye Yazarlar Birliği İstanbul Şubesi ve Haşimi Yayınevi işbirliği ile düzenlenen Türkiye Arapça Kitap Fuarı bugün kapılarını açıyor. Fuarın sloganı “Arapça yabancı dil değildir.”

Konular: Kültür-Sanat
12 Şubat Cuma günü açılan fuar, 21 Şubat'a kadar ziyaret edilebilecek. [Fotoğraf: Hüseyin Kulaoğlu]

Fuar Türkiye’de üç ay içinde açılan ikinci Arapça kitap fuarı olacak. Fuarda yurt içi ve yurt dışından 50 kadar yayın evinin kitapları okuyucularla buluşacak. Fuarın mekanı Sultanahmet'teki Türkiye Yazarlar Birliği şubesi. 21 Şubat’a kadar devam edecek fuarda Türkiye'den ve Arap dünyasından tanınmış 20’ye yakın yazar ve akademisyen de yer alacak.

Fuarın düzenleyicilerinden Haşimi Yayınevi Genel Yayın Yönetmeni Ali Sözer amaçlarının Türkiye’de Arapça kitap potansiyelini ve bu emeği  harekete geçirmek olduğunu söylüyor. Yakında Türkiye’nin farklı illerinde de benzer fuarlar düzenleneceğini belirten Ali Sözer özellikle Doğu illerinde büyük bir potansiyelden söz ediyor:

“Bu yıl içinde Ankara’da, Siirt'te ve Urfa da böyle fuarlar düzenlemeyi düşünüyoruz. Çünkü orda çok fazla kitle var.  Doğu’da Suriyeliler için Urfa’ya gitmiyoruz. Doğu’da Arapça’yı kullanan büyük bir kitle var. Bir çok medrese var ve çok fazla medrese talebesi var. Biz bunun fizibilitesini yaptık. Zaten Türkiye’ye yıllık Beyrut’tan ve Mısır’dan  30 konteynır kitap geliyor. Bu çok ciddi bir potansiyeli gösteriyor.“

12 Şubat Cuma günü açılan fuar, 21 Şubat'a kadar ziyaret edilebilecek. [Fotoğraf: Al Jazeera Turk]

"Arapça yabancı dil değildir"

Fuarın sloganı “Arapça yabancı dil değildir”.  Ali Sözer bu sloganı seçmelerinin  nedenini ise şöyle açıklıyor:

“Bu fuarımızdaki kitaplarımız yazarların çoğu Anadolu coğrafyasından. Bu coğrafyanın çocukları ve bazıları Arap da değiller. Ya Kürt’tür ya Fars’tır ya Türk’tür. Bizim bu fuardan en son hedefimiz kitap satmak, dolayısıyla kitap pazarlamak için açmıyoruz bu fuarı. Arapça yabancı dil değildir diyoruz. Bizim   kültürümüzdür, tarihimizdir.  Türkiye’de bu işin öneminin anlaşılmasını istiyoruz. Türkiye’deki akademisyenlerimiz fuar için Mısır’a gidiyorlar. Oraya da gitsinler tabii ama burada da istediklerini bulsunlar.”

TYB İstanbul Şubesi Başkanı Mahmut Bıyıklı da Arap dünyası ile  kültürel iletişimin sağlanması gerektiğini söylüyor:

“Arap dünyası ile Türkiye siyaseten yoğun bir şekilde ilgileniyor. Ama bir nevi Arap dünyasının siyaseti İstanbul’da şekilleniyor. Fakat Arap dünyasının siyasetine gösterilen ilgi kadar kültür sanat alanında bu coğrafyanın ortak kültürüne dair böyle dolu bir şekilde önemli bir faaliyeti göremiyoruz. Dolayısıyla  siyaseten oluşturulan rüzgarlar bir süre sonra kesilebilir ama kültürel olarak yapılan her yatırım yüzyıllarca sürer diye düşünüyoruz. Bunu bir başlangıç olarak kabul edip gelecekte daha derinlikli daha üst düzey bir çok noktada çalışma yapılabileceğini düşünüyoruz.”

TYB İstanbul Şubesi Başkanı Mahmut Bıyıklı Arap dünyası ile kültürel iletişimin sağlanması gerektiğini söylüyor. [Fotoğraf: Sümeyye Ertekin]

Türkiye Arapça Kitap Fuarı’na TİKA da destek veriyor. İslam Araştırmaları Merkezi (İSAM), Diyanet Vakfı, Marmara İlahiyat Vakfı, Atatürk Kültür Dil Tarih Yüksek Kurulu Başkanlığı gibi kurumlar da fuarda yer alacak.

Türkiye Arapça Kitap Fuarı'na, Suriye, Suudi Arabistan, Lübnan, Ürdün, Fas ve Kuveyt gibi farklı ülkelerden katılım gerçekleşecek.

Ali Karadaği, Said Fude ve Tarık Nur Muhammed gibi İslam ülkelerinden katılımcıların yanı sıra, Bedri Gencer, Ebubekir Sifil ve Yusuf Kaplan da yer alacak.

Fuar boyunca Türkiye ve Arap dünyasından yazarlar söyleşi ve imza günlerinde okuyucularıyla buluşacak.

Yorumlar

Bu sitede yer alan içerikler sadece genel bilgilendirme amacı ile sunulmuştur. Yorumlarınızı kendi özgür iradeniz ile yayınlanmakta olup; bununla ilgili her türlü dolaylı ve doğrudan sorumluluğu tek başınıza üstlenmektesiniz. Böylelikle, Topluluk Kuralları ve Kullanım Koşulları'na uygun olarak, yorumlarınızı kullanmak, yeniden kullanmak, silmek veya yayınlamak üzere tarafımıza geri alınamaz, herhangi bir kısıtlamaya tabi olmayan (format, platform, süre sınırlaması da dahil, ancak bunlarla sınırlı olmamak kaydıyla) ve dünya genelinde geçerli olan ücretsiz bir lisans hakkı vermektesiniz.
;