15 Temmuz darbe girişimi

'Batı, darbe girişiminin ciddiyetini doğru okuyamadı'

Meclis Dışişleri Komisyonu üyeleri aralarında ABD’nin de bulunduğu 5 ülkede 15 Temmuz darbesinin içyüzünü anlatıyor. İngiltere’de temaslarda bulunan heyet başkanı AK Parti milletvekili Talip Küçükcan ilk tespitlerinin darbe girişiminin ciddiyetinin bu ülkelerde doğru okunamadığı yönünde olduğunu söyledi.

tbmm dışişleri komisyonu 15 temmuz darbe girişiminin iç yüzünü anlatmak için aralarında abd’nin de bulunduğu 5 ülkeye heyetler gönderdi. ingiltere’deki temaslarının ilk gününde al jazeera’nin sorularını yanıtlayan ak parti milletvekili talip küçükcan, darbe girişiminin ciddiyetinin avrupa ve abd’de tam olarak anlaşılamadığını gördüklerini söyledi.

türkiye büyük millet meclisi, 15 temmuz darbe girişiminin, başta fetullah gülen’in bulunduğu amerika birleşik devletleri olmak üzere avrupa ülkelerinde doğru anlaşılması için harekete geçti. dışişleri komisyonu ak parti, chp ve mhp milletvekillerinden oluşan 5 ayrı heyet ile 5 ülkede temaslarına başladı.

amerika birleşik devletleri’ne giden heyette komisyon başkanı ve ak parti malatya milletvekili taha özhan’ın yanısıra kahramanmaraş milletvekili mahir ünal ile birlikte chp istanbul milletvekili oğuz kaan salıcı ve mhp erzurum milletvekili kâmil aydın bulunuyor. heyet temaslarının ilk gününde abd adalet bakan yardımcısı ve bakan özel temsilcisi bruce swartz ve beraberindeki heyet ile görüştü. türkiye’deki darbe girişiminin iç yüzünün anlatılması hedefi doğrultusunda heyet, washington’da basın mensupları ile de bir araya geldi.

komisyon heyeti, maryland'daki abd diyanet merkezi'nde ülkenin müslüman liderleriyle görüştükten sonra basın toplantısı düzenledi. toplantıda, abd'deki temaslarına ilişkin bilgi veren özhan, "gülen'in iadesini zamana yaymak yerine zamanında çözmek gerekiyor." dedi.

özhan, fetullah gülen'in iadesi konusunun "hukuka boğulmaması" gerektiğini anlattı.

ilgili anlaşma gereğince abd ile türkiye arasında çok sayıda iade işlemi yapıldığını hatırlatan özhan, türkiye ile abd ilişkilerinin sağlıklı devam etmesi için fetullah gülen'in iade sürecinin bir önce başlamasını istediklerini dile getirdi.

türkiye'nin bu tavrını en iyi abd'nin anlaması gerektiğini ifade eden özhan, şöyle konuştu:

"11 eylül saldırıları new york'ta, washington'da nasıl gerçekten büyük bir vahşet ortaya çıkardıysa 15 temmuz terörist darbe girişimi de istanbul ve ankara başta olmak üzere türkiye'de benzer bir atmosfer ortaya çıkardı. kaldı ki buradaki saldırılar ülke dışından yapılmış saldırılardır ve bize yapılan saldırı, içeriden ve çok daha yaygın bir şekilde insanları katletmeye çalışmıştır. bunu biz bir kez daha tecrübe etmek istemiyoruz. dolayısıyla zamana yaymak yerine zamanında gereken tedbirleri almak gerekiyor."

"abd'de fetö'nün yoğun bir yapılanması var"

konunun sadece fetullah gülen'in iadesinden ibaret olmadığını bildiren özhan, abd'de örgütün yoğun bir yapılanması olduğuna dikkati çekerek, başta fbi olmak üzere amerikan güvenlik birimlerinin örgütle mücadele edip kendileriyle bilgi paylaşımında bulunmasını istediklerini kaydetti.

abd yönetimiyle yaptıkları görüşmelerde, kendilerine washington'un iş birliği içinde olacağı yönünde bilgiler verildiğini aktaran özhan, "ama bu aşamada nasıl fiili olarak hayata geçer, bunu zaman gösterecek. bunun ilk işareti, gülen'in bağlantısının kesilmesidir ya da aynen anlaşma metninin dediği gibi hızla gülen'in iade süreci başlamalıdır." diye konuştu.

heyet, bugün abd içişleri bakanlığı ve pentagon'da temaslarda bulunduktan sonra birleşmiş milletler'de görüşmeler yapmak üzere new york'a hareket edecek.

londra'da da temaslar sürüyor

ingiltere’ye giden heyetin başkanlığını ise ak parti adana milletvekili talip küçükcan yapıyor. ak parti istanbul milletvekili azmi ekinci, rize milletvekili osman aşkın bak, chp hatay milletvekili mevlüt dudu ve mhp hatay milletvekili mehmet günal da bu heyette yer alan isimler. ingiltere’de bulunan dışişleri komisyonu üyeleri siyasi partiler ve hükümet üyelerinin yanı sıra basın ile de görüşmeler yapacak.

ilk gün temaslarının ardından al jazeera’nin ulaştığı talip küçükcan ilk tespitlerinin darbe girişiminin ciddiyetinin tam olarak anlaşılmadığı yönünde olduğunu söyledi.

“darbe girişimi kısa bir sürede sonuçlandığı için ciddiyeti tam olarak anlaşılamamış. bizim heyetimizde o gün bombalanırken meclis’te bulunan iki arkadaşımız var. onların anlatımı da karşılaştığımız tehlikenin büyüklüğünün anlaşılması açısından etkili oluyor. darbe girişiminin türkiye’de siyaset kurumuna ve seçilmiş hükümete yönelik bir boyutta olduğu anlaşılmamış. berlin’de, washington’da, burada türkiye’deki durumu okuyamadıklarını görüyoruz.”

sadece iktidar partisi değil muhalefet milletvekillerinin de heyette bulunmasının etkilerini artırdığını belirten küçükcan, temaslarında kendilerine en çok yöneltilen soruların ise bu süreçte alınan tedbirlerle ilgili olduğunu söyledi.

“en çok kanun hükmünde kararnameleri, olağanüstü hal’in ne kadar süreceğini, açığa alınanların durumunu bir de görevden almalar ile birlikte ordunun operasyon kabiliyetinin etkilenip etkilenmeyeceğini soruyorlar.”

heyet bu sorulara bunun geçici bir durum olduğunu anlatan yanıtlar veriyor. darbe girişiminin bu önlemlerin alınmasını zorunlu kıldığı mesajı iletiliyor.

fetullah gülen örgütü’nün dünyada ılımlı islam, diyalog gibi mesajlar verdiğini, temaslarında örgüte yönelik bu algıyı gördüklerini de belirten küçükcan, heyetin bunlara karşılık olarak askerlerin ifadeleri konusunda bilgilendirme yaptıklarını ayrıca geçmişte yaşanan balyoz davası gibi örneklere ilişkin ayrıntılar verdiklerini de söyledi.

[AA]

brüksel ve paris'e de heyetler gitti

belçika’ya giden dışişleri komisyonu heyetinin başkanı ise ak parti antalya milletvekili sena nur çelik. ak parti’den aksaray milletvekili mustafa serdengeçti, hatay milletvekili fevzi şanverdi ve istanbul milletvekili haydar ali yıldız da belçika’da bulunuyor. muhalefetten ise chp uşak milletvekili özkan yalım ve mhp istanbul milletvekili ekmeleddin ihsanoğlu da brüksel’de.

darbe girişimini anlatmak üzere dışişleri komisyonu üyelerinin ziyaret ettiği ülkelerden biri de fransa. bu ülkeye giden dört kişilik heyetin başkanlığını ak parti samsun milletvekili hasan basri kurt yapıyor. şanlıurfa milletvekili halil özcan ve rize milletvekili hasan karar’ın yanı sıra chp’den eren erdem de paris’te yapılan temaslara katılıyor.

kanada’da bir heyet temaslarda bulunacak. bu heyete ise ak parti bursa milletvekili cemalettin kâni torun, başkanlık yapıyor. ayrıca ak parti yozgat milletvekili yuusf başer, karaman milletvekili recep şeker, chp milletvekili ahmet akın ve mhp istanbul milletvekili izzet ulvi yönter de kanada heyetinde yer alan isimler.

dışişleri komisyonu’nun temasları bu 5 ülke ile sınırlı kalmayacak. bundan sonraki süreçte hem bu ülkelerden heyetler türkiye’ye davet edilecek hem de başka ülkelere de gidilecek.

“en büyük organize terör saldırısı”

dışişleri komisyonu, darbe girişiminin ardından bir çok ülkeye bir mektup göndermişti. mektupta 15 temmuz,türkiye'nin yaşadığı en büyük organize terör saldırısı olarak tarif edildi. 

"hukuk devletini ve demokrasiyi hedef alan bu girişim, bir askeri darbeden öte tüm toplum tarafından ülke tarihinin yaşadığı en büyük ve en organize terör saldırısı olarak algılanmıştır. mart 1998'den bu yana abd pensilvanya'da yaşayan ve eski bir vaiz olan fetullah gülen'in lideri olduğu bu terörist örgütün 24 saat geçmeden bastırılan girişimi sırasında, ülke tarihinin en kanlı ve şiddetli saldırıları yaşanmıştır." 

fetullahçı terör örgütü'nün 100'ün üzerinde ülkede örgütlü olduğu belirtilen mektupta örgütün cirosunun ise 25 milyar dolara ulaştığı belirtilmişti. dışişleri komisyonu mektubunda, bu ülkelere "türkiye'yi fetö ile mücadelede yalnız bırakmama çağrısı" da yapıldı. 

kaynak: al jazeera, aa

Yorumlar

Bu sitede yer alan içerikler sadece genel bilgilendirme amacı ile sunulmuştur. Yorumlarınızı kendi özgür iradeniz ile yayınlanmakta olup; bununla ilgili her türlü dolaylı ve doğrudan sorumluluğu tek başınıza üstlenmektesiniz. Böylelikle, Topluluk Kuralları ve Kullanım Koşulları'na uygun olarak, yorumlarınızı kullanmak, yeniden kullanmak, silmek veya yayınlamak üzere tarafımıza geri alınamaz, herhangi bir kısıtlamaya tabi olmayan (format, platform, süre sınırlaması da dahil, ancak bunlarla sınırlı olmamak kaydıyla) ve dünya genelinde geçerli olan ücretsiz bir lisans hakkı vermektesiniz.
;