PKK

Çınar İlçe Emniyet Müdürlüğü'ne bombalı araçla saldırı

Diyarbakır'ın Çınar ilçesinde, içinde polis lojmanının da bulunduğu Emniyet Müdürlüğü binasına PKK'lılar tarafından bombalı araçla saldırı düzenlendi. İkisi bebek, biri çocuk 6 kişi hayatını kaybetti. Saldırı sonucu, Emniyet binası yakınındaki bir ev de çöktü. Saldırıda 6'sı polis, 8'i polis yakını olmak üzere 39 kişi yaralandı.

Konular: Türkiye, PKK

Diyarbakır'ın Çınar ilçesinde PKK'lılar, içinde polis lojmanının da bulunduğu İlçe Emniyet Müdürlüğü'ne önce bomba yüklü araç, ardından da roketatar ve uzun namlulu silahlarla saldırı düzenledi. Saldırıda polis lojmanında bulunan biri bebek olmak üzere üç kişi hayatını kaybetti. Başbakan Davutoğlu burada ölenlerden birinin polis olduğunu açıkladı. Emniyet binasının hemen yanında bulunan tek katlı bir ev de saldırı sonucu çöktü. Çöken binada, baba Lokman Açıkgöz ve çocukları Sadık Efe Açıkgöz ile Ecrin Açıkgöz hayatını kaybetti. Biri 12 aylık diğeri ise 5 yaşındaydı... Evin enkazından 5 kişi ise AFAD ve UMKE ekipleri tarafından yaralı olarak kurtarıldı.

Saldırıda hayatını kaybeden 33 yaşındaki Lokman Açıkgöz, 8 yaşındaki Murat Alper Açıkgöz ve 1 yaşındaki Ecrin Açıkgöz kılınan cenaze Çınar Asri Mezarlığı'nda toprağa verildi. 

Çöken evin enkazından 5 kişi sağ çıkarılırken baba ve iki çocuğu hayatını kaybetti.
[[Fotoğraf: Abdülkadir Konuksever - Al Jazeera]]

Saldırıda toplam yaralı sayısı 39. Yaralananların 6'sı polis, 8'i polis yakını, 5'i de çöken evin enkazından kurtarılanlar. Bunun dışında Emniyet Müdürlüğü binası yakınında bulunan evlerde yaşayan 20 vatandaş da yaralandı. 

Olayla ilgili 2 kişi gözaltına alındı.

Olay yerinde bulunan Al Jazeera muhabiri Abdülkadir Konuksever, hedef alınan Emniyet binasında ağır hasar oluştuğunu aktardı.

PKK'lılar , Emniyet binasının girişinde bomba yüklü araç infilak ettirdi.  Patlamanın ardından Diyarbakır'dan polis ve askerler ile ambulanslar, itfaiye ve arama kurtarma ekipleri sevk edildi. Diyarbakır'daki hastaneler de yaralılar için alarma geçirilip, doktorlar göreve çağırıldı.

[Fotoğraf: Abdülkadir Konuksever - Al Jazeera]

Başbakan Ahmet Davutoğlu ölenlerin ve yaralananların sayısını açıkladı ve şunları söyledi:

"Saldırıyı şiddetle kınıyorum. Saldırı sonucunda bir emniyet görevlimiz şehit düşmüş, 5 sivil vatandaşımız vefat etmiş, 6'sı emniyet görevlisi olmak üzere 39 vatandaşımız yaralanmıştır. Saldırıda ölen vatandaşlarımıza Allah'tan rahmet, yaralılarımıza acil şifalar diliyorum" 

Başbakan Yardımcısı ve Hükümet Sözcüsü Numan Kurtulmuş, saldırı ile ilgili şu açıklamayı yaptı;

"Emniyet Amirliği ve Emniyet mensuplarının ailelerinin bulunduğu lojmanlara düzenlenen bu terör saldırısı kalleşçedir. Bu hain terör saldırısı sonucu hayatını kaybedenlere Allah'tan rahmet, yakınlarına ve milletimize başsağlığı diliyorum. Hain saldırıda yaralanan ve tedavileri süren yaralı emniyet mensuplarımıza ve vatandaşlarımıza da acil şifalar diliyorum."

Kaynak: Al Jazeera, DHA

 

Abdülkadir Konuksever

1971 yılında Diyarbakır'da doğdu. 1990 yılında gazeteciliğe başladı. Ulusal ve uluslararası yayın kuruluşlarında çalıştı. Basılı iki öykü kitabı bulunan Konuksever, Al Jazeera Türk Diyarbakır Ofisi Muhabiri olarak görev yapmaktadır.  Devamını oku

Yorumlar

Bu sitede yer alan içerikler sadece genel bilgilendirme amacı ile sunulmuştur. Yorumlarınızı kendi özgür iradeniz ile yayınlanmakta olup; bununla ilgili her türlü dolaylı ve doğrudan sorumluluğu tek başınıza üstlenmektesiniz. Böylelikle, Topluluk Kuralları ve Kullanım Koşulları'na uygun olarak, yorumlarınızı kullanmak, yeniden kullanmak, silmek veya yayınlamak üzere tarafımıza geri alınamaz, herhangi bir kısıtlamaya tabi olmayan (format, platform, süre sınırlaması da dahil, ancak bunlarla sınırlı olmamak kaydıyla) ve dünya genelinde geçerli olan ücretsiz bir lisans hakkı vermektesiniz.
;