Türkiye

Cizre'de ölen çocuğun başından çıkan mermi

Cizre'de başından vurularak öldürülen 12 yaşındaki Nihat Kazanhan'ın polis kriminal raporuna Al Jazeera ulaştı. Raporda, çocuğun başından Emniyet Müdürlüğü envanterinde bulunmadığı söylenen av tüfeği mermisi çıktığı belirtildi.

Polis kriminal raporuna göre, Kazanhan'ın ölümüne neden olan mermi, av tüfeğinden çıktı. [Fotoğraf: Mustafa Türk / Al Jazeera Türk]

Cizre'de geçen Çarşamba akşamı başından vurularak öldürülen 12 yaşındaki Nihat Kazanhan'ın polis kriminal raporuna Al Jazeera Türk ulaştı. Raporda şu ifadeler yer alıyor:

"Saat 15:45 sıralarında devlet hastanesine getirilen 2003 Cizre doğumlu Nihat Kazanhan isimli çocuk nasıl olduğu tespit edilemeyen bir şekilde kafa kısmından aldığı yara sonucu hayatını kaybetmiştir. Şahsın cenazesi otopsi için Diyarbakır Adli Tıp Kurumu'na gönderilmiş, yapılan incelemede şahsın kafasından 5 cm ebadında sert bir plastik parça çıkmıştır. Polis Kriminal Laboratuvarı'nda yapılan inceleme sonucunda ölen şahsın kafasından çıkan parçanın; bir adet roket şeklindeki plastik tapa, 12 numara av fişekleri içerisinde bulunan tapalara ait olup, yivsiz-setsiz av tüfeği ile atılmış olduğu tespit olunmuştur."

Raporda "örgüt" vurgusu

Polis kriminal raporunda, bu tür av tüfeklerinin PKK tarafından kullanıldığı, emniyet envanterinde bu tür silahların olmadığı vurgulandı. Ayrıca Kobani'ye destek eylemleri sırasında "av tüfeği bayilerinin yağmalandığı" söylendi.

"Emniyet müdürlüklerimiz ve Cizre İlçe Emniyet Müdürlüğümüz kuvvesinde bu tür bir silah ve malzemesi bulunmamaktadır. Ancak bölge yerleşim bu tür av tüfeklerinin ve malzemelerinin örgüt mensupları ve müzahir kitle tarafından yoğun bir şekilde kullanıldığı bilindiğinden bahse konu şahsın ölümüne sebep olan nesnenin bu kesimin faaliyetleri esnasında kullanılan bir silahtan kaynaklandığı kesin olarak anlaşılmaktadır. Ayrıca 6-8 Ekim olaylarında av bayilerinin yağmalandığı kayıtlarımızda mevcut olduğundan bu işyerlerinden yağmalanan fişeklerin kullanılmış olduğu kuvvetle muhtemeldir."

İçişleri Bakanı Efkan Âlâ yaptığı açıklamada, "Orada polis hiçbir şekilde gaz ya da silah kullanmamıştır" demişti. Cizre Belediye Eşbaşkanı Leyla İmret ise çocuğun polis tarafından vurulduğunu savunmuştu.

Yorumlar

Bu sitede yer alan içerikler sadece genel bilgilendirme amacı ile sunulmuştur. Yorumlarınızı kendi özgür iradeniz ile yayınlanmakta olup; bununla ilgili her türlü dolaylı ve doğrudan sorumluluğu tek başınıza üstlenmektesiniz. Böylelikle, Topluluk Kuralları ve Kullanım Koşulları'na uygun olarak, yorumlarınızı kullanmak, yeniden kullanmak, silmek veya yayınlamak üzere tarafımıza geri alınamaz, herhangi bir kısıtlamaya tabi olmayan (format, platform, süre sınırlaması da dahil, ancak bunlarla sınırlı olmamak kaydıyla) ve dünya genelinde geçerli olan ücretsiz bir lisans hakkı vermektesiniz.
;