Türkiye

Cumhurbaşkanlığı Sarayı'nda Muharrem Aşı

Cumhurbaşkanlığı Sarayı'nda düzenlenen Muharrem Aşı'na Alevi dernek ve vakıflarından temsilcilerin de aralarında olduğu 20'ye yakın davetli katıldı. Erdoğan, Alevilerin taleplerini dinledi.

cumhurbaşkanlığı sarayı'nın ilk konukları muharrem ayı vesilesiyle düzenlenen "muharrem aşı" davetiyle aleviler oldu. cumhurbaşkanı erdoğan'ın davetine, aralarında cem vakfı başkanı izzettin doğan, dünya ehl -i beyt vakfı başkanı fermani altun, alevi vakıfları federasyon başkanı remzi akbulut, tobb üniversitesi'nden rıza yıldırım, anadolu alevi bektaşi federasyonu başkanı cengiz hortoğlu, alevi dedesi ali ekber yurt ve diyanet işleri başkanı mehmet görmez'in bulunduğu yaklaşık 20 kişi katıldı.

erdoğan daha önce temmuz ayında, başbakanlık görevini yürütürken alevilere bir iftar daveti vermişti. erdoğan'ın davetine, bir öncekine kıyasla daha az ismin davet edilmesi dikkat çekti.

katılımcılar alevi inancına uygun olarak düzenlenmiş yuvarlak bir masanın etrafında oturdu. su, toprak kaplarda sunuldu, sofrada bıçak yer almadı. yemek olarak çorba, sebze yemeği ve aşure ikram edildi.

erdoğan konuşmasında muharrem ayının birleştirici ve bütünleştirici yönüne vurgu yaptı. son dönemde islam dünyasında olup biten yanlışlara dikkat çekti. bir şii'nin sünni camisini bombalamasının ya da tam tersinin müslümanlara topyekûn kaybettirdiğini söyledi

toplantıya katılan bazı isimlerin al jazeera'ye verdiği bilgiye göre, cumhurbaşkanı erdoğan daha çok dinleyen taraf oldu. birkaç kişi söz alarak alevilerin sorunlarını ve taleplerini anlattı.

dünya ehl - i beyt vakfı başkanı fermani altun'un, cemevlerinin ibadethane olarak kabul edilmesini sağlamak üzere, tekke ve zaviyelerin kapatılmasına ilişkin kanun'undaki değişiklik teklifini ak parti'nin bir an önce vermesini önerdiği öğrenildi. altun'un "teklifi ak parti versin; bu tüm partilerin samimiyetini, iç yüzünü görmek için bir fırsat olsun" dediği belirtildi.

kaynak: al jazeera

Yorumlar

Bu sitede yer alan içerikler sadece genel bilgilendirme amacı ile sunulmuştur. Yorumlarınızı kendi özgür iradeniz ile yayınlanmakta olup; bununla ilgili her türlü dolaylı ve doğrudan sorumluluğu tek başınıza üstlenmektesiniz. Böylelikle, Topluluk Kuralları ve Kullanım Koşulları'na uygun olarak, yorumlarınızı kullanmak, yeniden kullanmak, silmek veya yayınlamak üzere tarafımıza geri alınamaz, herhangi bir kısıtlamaya tabi olmayan (format, platform, süre sınırlaması da dahil, ancak bunlarla sınırlı olmamak kaydıyla) ve dünya genelinde geçerli olan ücretsiz bir lisans hakkı vermektesiniz.
;