2014 Dünya Kupası

Cüneyt Çakır nasıl başardı?

40 yıldır ilk kez bir Türk hakemi Dünya Kupası'nda görev aldı. Zekeriya Alp, Ahmet Çakar, Hikmet Karaman ve Bülent Korkmaz, Çakır'ın başarısını Al Jazeera'ye değerlendirdi.

Konular: Spor, Futbol
Cüneyt Çakır, 16 yıl sonra Avrupa Futbol Şampiyonası'nda görev yapan ilk Türk hakem olmuştu. [Fotoğraf: AA]

Bir Türk hakemi en son 1974 Dünya Kupası'nda yer almıştı. Türk hakemleri, o günden bu yana düzenlenen tam dokuz Dünya Kupası'nda görev alamadı.

Cüneyt Çakır, Salı akşamı ev sahibi Brezilya ile Meksika arasında oynanacak maçta düdük çaldı ve bu özleme son verdi.

İlk maçta Brezilya adına verilen penaltı ve 'Sambacılar kollanıyor' iddiaları bu maçta görev alacak Çakır'ın omuzlarındaki yükü arttırdı.

Merkez Hakem Kurulu Başkanı Zekeriya Alp, eski FIFA kokartlı hakem Ahmet Çakar, teknik direktörler Hikmet Karaman ve Bülent Korkmaz, Çakır'ın ilk maçı öncesinde sorularımızı yanıtladı.

Zekeriya Alp: Çakır, Türk hakemlerinin geldiği noktanın göstergesidir

Merkez Hakem Kurulu (MHK) Başkanı Zekeriya Alp, Cüneyt Çakır'ın bu başarısının tesadüf olmadığını söylüyor.

Zekeriya Alp, Cüneyt Çakır'ın 20 yıldır bu işi yaptığını ve çok iyi bir yol aldığını belirtiyor.

Uzun vadeli ve disiplinli bir çalışma ile Çakır'ın bu seviyeye geldiğini belirten Alp, "Hakemlik öyle uzaktan göründüğü gibi basit bir iş değil. Hakemler de en az futbolcular kadar çalışıyor ve antrenman yapıyor. Cüneyt Çakır'ın başarısının sırrı, çalışmanın yanında çok iyi eğitim alması ve kendini geliştirmesidir. Sadece o değil, ekip arkadaşları da uzun yıllar süren büyük bir mücadele sonunda bu noktaya geldiler. 40 yıl aradan sonra bir Türk hakemin Dünya Kupası'nda maç yönetmesi, Türk hakemliğinin geldiği noktanın bir göstergesidir. Hedefimiz bundan sonra her uluslararası turnuvada Türk hakemleri de sahalarda görmek" ifadelerini kullandı.

Ahmet Çakar: Brezilya maçı FIFA'nın güvenini gösteriyor

Eski FIFA kokartlı hakemlerden Ahmet Çakar ise Cüneyt Çakır'ın, Brezilya-Meksika maçına atanmasının FIFA'nın Çakır'a olan büyük güvenini gösterdiğine vurgu yapıyor.

Brezilya'nın ilk maçında Japon hakemin yaptığı hatanın ortada olduğunu belirten Çakar, "FIFA'nın, ev sahibi Brezilya'nın kollandığı algısını yaratacak bir hataya daha tahammülü yok. Bu nedenle maça Cüneyt Çakır'ı atadı. Bu maç ilk 18'in en zor maçlarından biri. İnşallah Cüneyt Çakır çok iyi bir maç yönetecektir. Ona güvenim tam.

Çakar'ın Dünya Kupası'nda görev almasının dört yıllık sistemli bir çalışmanın sonucu olduğunu söyleyen Çakar, "Cüneyt Çakır'ın tırnakları ile kazıyarak bu seviyeye geldi. Türkiye Futbol Federasyonu'nun da ona desteği bu başarıyı sağlayan faktörlerden biridir. Türkiye ileriki yıllarda bir başka Cüneyt Çakır yetiştirebilir mi? Onu bilemem" dedi.

Hikmet Karaman: Cüneyt Çakır takımları iyi analiz etmeli

Teknik direktör Hikmet Karaman ise, Çakır'ın iyi bir eğitim sürecinden geçtiğini, çok fazla emek harcadığını ve her geçen gün üzerine koyarak bu konuma geldiğini söyledi.

Onu yetiştiren profesyonellere de teşekkür edilmesi gerektiğini belirten Karaman "Çakır'ın Dünya Kupası'ndaki performansı, takımları iyi analiz etmesine de bağlı. Takımların ve futbolcuların durumlarını bilmesi ona avantaj sağlayacaktır. Türk hakemleri, Türk Milli Takımı, Türk antrenörleri bir sonraki Dünya Kupası'nda olmalı. Futbolumuzun gelişimi için bu çok önemli" dedi.

Çakır'ın, yönettiği maçların Türkiye'de farklı, Avrupa'da farklı olduğunu iddia eden deneyimli teknik adam, bunu iki organizasyon arasındaki farklara bağlıyor.

Hikmet Karaman, bir başka Türk hakem Bülent Yıldırım'ı da çok başarılı buluyor, onun da önemli yerlere gelebileceğini düşünüyor.

Bülent Korkmaz: Çakır, Türk hakemliğinin göstergesi olamaz

Galatasaray'ın unutulmaz isimlerinden Bülent Korkmaz, Türkiye'nin gidemediği bir organizasyonda, bir Türk'ün görev almasının çok anlamlı olduğunu söyledi.

Çakır ile gurur duyduğunu belirten Korkmaz, "Takımımız orada olmasa da, o bizi Brezilya'da en iyi şekilde temsil edecektir. Cüneyt Çakır'ın bu noktaya gelmesinde, kişisel başarısının ve yeteneklerinin yanında, ekibinin de payı çok büyük. Çünkü hep aynı yardımcılarla çalışıyor. Bu bir ekip işi ama Cüneyt Çakır'ın geldiği bu nokta Türk hakemliği için bir gösterge olamaz. Bu iki konuya birbirinden ayırmak lazım" ifadelerini kullandı.

Kaynak: Al Jazeera

Yorumlar

Bu sitede yer alan içerikler sadece genel bilgilendirme amacı ile sunulmuştur. Yorumlarınızı kendi özgür iradeniz ile yayınlanmakta olup; bununla ilgili her türlü dolaylı ve doğrudan sorumluluğu tek başınıza üstlenmektesiniz. Böylelikle, Topluluk Kuralları ve Kullanım Koşulları'na uygun olarak, yorumlarınızı kullanmak, yeniden kullanmak, silmek veya yayınlamak üzere tarafımıza geri alınamaz, herhangi bir kısıtlamaya tabi olmayan (format, platform, süre sınırlaması da dahil, ancak bunlarla sınırlı olmamak kaydıyla) ve dünya genelinde geçerli olan ücretsiz bir lisans hakkı vermektesiniz.
;