2014 Cumhurbaşkanlığı seçimi

Demirtaş 'batı' sınavını geçti

Cumhurbaşkanlığı seçiminde yüzde 10'a yaklaşan Selahattin Demirtaş, Türkiye'nin batısında, partisi HDP'nin aldığı oyun üzerine çıktı. Batı illerindeki bu artış yerel seçimde iyi sınav veremeyen HDP için kendine olan güvenin artması anlamına geliyor.

demirtas

yüzde 6.5. bu oran barış ve demokrasi partisi (bdp) ve halkların demokratik partisi'nin (hdp) 2014 yerel seçimlerinde aldıkları oyun toplamı. aynı siyasi hareket cumhurbaşkanlığı seçiminde içinden çıkardığı aday selahattin demirtaş ile kesin olmayan sonuçlara göre yüzde 9.7 oranında oy aldı. oransal olarak oylarını yüzde 50 civarında artırdı. yüzde 9.7’lik oran türkiye’de genel seçimlerde geçerli olan yüzde 10 seçim barajının biraz altında. demirtaş beklendiği gibi güneydoğu anadolu’da siyasi hareketinin “geleneksel” oyunu aldı. güneydoğu anadolu’da birçok ilde seçimi önde bitirdi. hatta bir önceki yerel seçime göre oylarını ciddi oranda da artırdı. mesela diyarbakır’da son yerel seçimde bdp yüzde 55.3 almıştı. demirtaş bu oranın da üzerine çıktı yüzde 64’e ulaştı.

batıda büyük artış

demirtaş’a yüzde 9.7’lik oy oranını sadece güneydoğu anadolu’daki artış getirmedi. demirtaş, türkiye’nin batısından da ciddi oranda oy aldı. son yerel seçimde istanbul büyükşehir belediye başkanlığı'nda demirtaş’ın partisi yüzde 4.81 ile 420 bin 44 oy almıştı. demirtaş bu rakamı oransal olarak yüzde 9’lara, rakamsal olaraksa 650 binin üzerine taşıdı. izmir’de yerel seçimde yüzde 3.3’lük hdp oylarını yüzde 8’e taşıdı. aynı şekilde aydın’da yerel seçimde yüzde 3 olan hdp oyu demirtaş ile yüzde 7’ye sıçradı. istanbul’da chp’nin kale ilçelerinden olan kadıköy’de hdp 2014 ilçe belediye başkanlığı seçiminde yüzde 1.77 oranında oy aldı. bu oy oranının rakamsal karşılığı 6380’di. selahattin demirtaş cumhurbaşkanı seçiminde oyların yüzde 88’inin sayıldığı anda 15 bini geçmişti.

hdp projesinin başarısı

ilk bakışta yapılacak değerlendirme, demirtaş’ın türkiye’nin batısında yaşayan, geçmişinde chp’ye oy veren bir kısım kitleyi kendi resminin altına mühür vurmaya ikna etmiş olduğu. demirtaş’ın kampanya sürecinde kullandığı “sol” vurgulu söylem bu kitleyi kendisine çekebildi. kürt siyasi hareketinin türkiye solundan bazı siyasi organizasyonlarla yaptığı birliktelik sonucu doğan hdp ikinci ciddi sınavından başarılı bir şekilde çıkmış görünüyor. 2014 yerel seçimleri sonrasında batı illerinde alınan düşük oy oranı nedeniyle “bu proje olmadı” eleştirileri alan hdp’nin yüzde 10’u zorlaması bir anlamda kendine olan güvenlerinin artması anlamına geliyor. 

Yorumlar

Bu sitede yer alan içerikler sadece genel bilgilendirme amacı ile sunulmuştur. Yorumlarınızı kendi özgür iradeniz ile yayınlanmakta olup; bununla ilgili her türlü dolaylı ve doğrudan sorumluluğu tek başınıza üstlenmektesiniz. Böylelikle, Topluluk Kuralları ve Kullanım Koşulları'na uygun olarak, yorumlarınızı kullanmak, yeniden kullanmak, silmek veya yayınlamak üzere tarafımıza geri alınamaz, herhangi bir kısıtlamaya tabi olmayan (format, platform, süre sınırlaması da dahil, ancak bunlarla sınırlı olmamak kaydıyla) ve dünya genelinde geçerli olan ücretsiz bir lisans hakkı vermektesiniz.
;