Hrant Dink cinayeti

Dink cinayeti aydınlanma yolunda

Hrant Dink soruşturmasında önemli ilerlemeler sağladıktan sonra bu görevden ayrılan Savcı Gökalp Kökçü yeniden Dink dosyasına atandı. ‘Jandarma bağlantısı’nda tıkanan dosyanın önü 15 Temmuz’daki başarısız darbe girişiminden sonraki tutuklamaların da etkisiyle açılıyor. Dink cinayetinin bütünüyle aydınlatılmasının önünde artık engel görünmüyor.

15 Temmuz darbe girişiminden hemen ertesinde İstanbul adliyesinde önemli görev değişiklikleri oldu. İrfan Fidan'ın İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığına getirilmesinden sonra, terör suçlarına bakan savcılığa da Gökalp Kökçü atandı. Kökçü, 2007'den bu yana çözülemeyen Hrant Dink cinayeti soruşturmasında önemli ilerlemeler sağlayan bir savcıydı, ancak bir süre sonra bu görevden alınmıştı.

2007 yılında işlenen cinayetin ardından, bunda rolü olduğu iddia edilen kamu görevlileri hakkında 2014 yılına kadar hiçbir işlem yapılamamıştı. Savcı Gökalp Kökçü, iddianamesinde Dink Cinayetine İstanbul Emniyeti'nde Gülen grubu kadrolarına yer açmak için bilerek göz yumulduğunu belirterek,  'yol verilen cinayet' nitelendirmesini yapmıştı.

Kamu görevlilerine ilk dava 2015’te

Savcı Gökalp Kökçü,  dosyayı ele aldıktan sonra Emniyet İstihbarat Dairesini 'resmi soruşturmacı' olarak görevlendirmiş, çalışmalar bundan sonra hız kazanmıştı. Geriye dönük veriler aylarca süren bir çalışmayla yeniden incelendi, binlerce saat kamera kayıtları kare kare izlendi.

Bu çalışmaların sonucunda pek çok yeni delil bulundu.  Savcı Kökçü bu veriler ışığında 26 kamu görevlisi hakkında Aralık 2015’te dava açtı. Böylece kamu görevlilerini yargı karşısına çıkaran ilk savcı oldu.

Dink Cinayeti'nin Jandarma bağlantısı

İstihbarat Dairesi'nin elde ettiği yeni veriler Dink cinayetindeki 'jandarma bağlantısı'nı çok daha net çizgileriyle ortaya koyuyordu. Cinayet bölgesindeki HTS (Cep telefonu sinyalleri) kayıtları yeniden incelendi. İncelemeler sonucunda jandarma personellerine ait beş telefonun cinayet anında orada sinyal verdiği tespit edildi.

Ayrıca bu telefonların sürekli aradığı bir numarada belirlendi. O numara cinayetteki kilit isim olan yüzbaşı (şu anda Yarbay rütbesinde ve Ankara’da görevli) M.D. Olay yerindeki jandarmaların sık sık aradığı Yüzbaşı M.D, dönemin İstanbul Jandarma İstihbarat Müdürü'ydü.

Jandarma bağlantısı iddianameden ayrılıyor

Jandarma bağlantısı ortaya çıkmıştı, ancak savcı her nedense bu bağlantıyı içine koymadan hızlıca bir iddianame düzenledi. O dönem başsavcılık, Savcı Gökalp Kökçü 'den bu bağlantıyı içerecek şekilde iddianameyi yeniden düzenlemesini istedi.

Ancak Savcı Kökçü iddianameyi Başsavcılığa aynı şekilde yeniden gönderdi. Bunu yaparken Jandarma ile ilgili bölümleri ayrı bir soruşturma olarak ele alacağını belirtti; jandarma dosyasını ayırdı. 

Ocak 2016'da Savcı Kökçü başka bir göreve atandı, dosya kendisinden alındı. Bundan sonra da Dink cinayetine ilişkin jandarma bölümü uzun süre askıda kaldı.

Başarısız darbe girişiminin açtığı yol

Kökçü’nün görevden alınmasının ardından, Dink dosyası uzun sure Terörden Sorumlu Başsavcı Vekili İrfan Fidan’ın uhdesinde kaldı. Bu dönemde dosyada da hiç bir gelişme yaşanmadı. Aylardır dokunulmayan soruşturma dosyası, 15 Temmuz darbe girişimi ile yeniden gündeme geldi.

Gülen örgütünün başarısız darbe girişiminin sonrasında önemli gelişmeler oldu.

Terör suçlarından sorumlu başsavcı vekili İrfan Fidan, geçtiğimiz gün HSYK tarafından İstanbul Başsavcısı olarak görevlendirildi. İrfan Fidan da Savcı Gökalp Kökçü’yü Terör Suçlarından Sorumlu Savcılığa atadı. Böylece Dink soruşturması yeniden Kökçü'ye verildi.

Darbe girişiminin ardından cunta bağlantısı M.D.’yi gözaltına aldırdı

Dink dosyasının tıkandığı yer ağırlıklı olarak Jandarma bağlantısıydı. Bu bağlantıyı gösteren pek çok delil vardı, ancak ilgili kamu görevlileri soruşturulamıyordu.  15 Temmuz darbe girişiminden sonra Jandarmada yapılan tutuklamalar, bu konudaki ifadelerin de artık alınabilmesi için uygun bir ortam hazırladı. Nitekim 27 Temmuz günü ikisi İstanbul’da (bir astsubay, bir uzman çavuş) biri Trabzon’da (astsubay) olmak üzere üç Jandarma personeli gözaltına alındı.

Bundan daha önemli gelişme ise Dink cinayeti günü cinayet mahallinde jandarma personelinin sürekli telefon irtibatı içinde bulunduğu Jandarma Yüzbaşı  M.D. ( şu anda yarbay rütbesinde)  gözaltına alındı. 

Yarbay  M.D. önce Ankara’daki darbe soruşturmaları kapsamında gözaltına alınmıştı. Yarbay M.D'nin dosyası, Dink cinayetinin şüphelileri arasında da bulunduğu için İstanbul’a sevk edildi. İstanbul emniyetinde tutulan bu jandarmaların sorguları önümüzdeki günlerde Savcı Gökalp Kökçü tarafından yapılacak.

Hem yeni atamalar, hem de Gülen grubuna bağlı Jandarma kadrolarının tutuklanmaları; Dink Cinayeti'nin artık aydınlatılma yoluna girdiğini gösteriyor. Bundan sonra Savcı Gökalp Kökçü'nün cinayeti bütün boyutlarıyla aydınlatıp dosyayı kapatmasının önünde bir engel kalmamış gibi görünüyor.

Yorumlar

Bu sitede yer alan içerikler sadece genel bilgilendirme amacı ile sunulmuştur. Yorumlarınızı kendi özgür iradeniz ile yayınlanmakta olup; bununla ilgili her türlü dolaylı ve doğrudan sorumluluğu tek başınıza üstlenmektesiniz. Böylelikle, Topluluk Kuralları ve Kullanım Koşulları'na uygun olarak, yorumlarınızı kullanmak, yeniden kullanmak, silmek veya yayınlamak üzere tarafımıza geri alınamaz, herhangi bir kısıtlamaya tabi olmayan (format, platform, süre sınırlaması da dahil, ancak bunlarla sınırlı olmamak kaydıyla) ve dünya genelinde geçerli olan ücretsiz bir lisans hakkı vermektesiniz.
;