Türkiye

Diyarbakır'ı 'ikna' ziyareti

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu Diyarbakır’da Dicle Toplumsal Araştırmalar Merkezi’nce düzenlenen TİGRİS Diyalogları toplantısına katıldı. Kılıçdaroğlu, Büyükşehir Belediye Başkanı Gültan Kışanak'ı da ziyaret edecek. CHP Genel Başkan Yardımcısı Sezgin Tanrıkulu "Bölgede CHP konusunda bilgi eksikliği ve önyargılar var. Bunların giderilmesi gerekli" dedi.

Konular: Kürt sorunu, CHP
Kılıçdaroğlu Diyarbakır'da CHP'yi anlatacak. [Fotoğraf: AA]

Kılıçdaroğlu, Diyabakır Valililiği'ni 17.30'da, son yerel seçimde BDP'den belediye başkanı seçilen Gültan Kışanak'ı 18.00'de ziyaret edecek. 

Kılıçdaroğlu'nun Diyarbakır ziyareti, "30 Mart yerel seçimleri de dahil son dönemde Doğu ve Güneydoğu’da varlık gösterememekle eleştirilen CHP, Diyarbakır’a ve bölgeye yeni bir açılım yapmaya mı hazırlanıyor?" sorusunu akıllara getirdi. 

CHP lideri, Diyarbakır merkezli bir düşünce kuruluşu olan Dicle Toplumsal Araştırmalar Merkezi’nin (DİTAM) düzenlediği TİGRİS Diyalogları toplantısında konuşuyor. Merkezin düzenlediği bu ikinci toplantının konusu ise Kürt sorununa ve çözüm sürecine bakış.

CHP Genel Başkan Yardımcısı Sezgin Tanrıkulu Al Jazeera’ye yaptığı açıklamada “CHP konusunda bir bilgi eksikliği ve kırılmamış önyargılar var. Ben Diyarbakır Barosu Başkanı'yken ne önerdiysem aynı çerçeveyi önerdik. Bugün de aynı şeyleri söylüyorum. Bizim de eksikliklerimiz olabilir, eleştiriye açığız” dedi, çözüm sürecinin asıl yürütülmesi gereken zeminin Meclis olduğunu ifade etti.

DİTAM Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Kaya Al Jazeera’ye TİGRİS Diyalogları toplantıları hakkında bilgi verdi. Kaya ilk toplantıya BDP Eşbaşkanı Selahattin Demirtaş’ı çağırdıklarını söyledi.

Mehmet Kaya “Amacımız siyasi partilerin Kürt sorunu ve çözüm sürecine nasıl baktıklarını anlamak. Liderlerle sivil toplum örgütleri temsilcilerini, Kürt aydın ve siyasetçilerini bir araya getiriyoruz” dedi.

Diyarbakır'daki kanı: CHP Kürt sorununa uzak duruyor

DİTAM Başkanı Mehmet Kaya, CHP lideri Kılıçdaroğlu'nun toplantıya davet edilmesinin nedenini de  anlattı:

“Ana muhalefet partisi olarak CHP’nin Kürt sorununa yakın duran bir pozisyonu yok. Burada bunun CHP’nin içindeki ulusalcı kanadın baskın olmasından kaynaklandığı gibi bir algı var. İktidar olmak istiyorsa CHP’nin Kürtleri de kapsayacak bir yol haritasının olması gerekiyor. Anadilde eğitim, dağdaki gerillanın indirilmesi konusunda ne düşünüyorlar, nasıl bir projeleri var. Bunları buradan duymak istiyoruz.”

Kaya bir sonraki toplantı için AK Parti adına Başbakan Yardımcısı Beşir Atalay'a davet mektubu gönderdiklerini söyledi.

CHP ve çözüm süreci 

CHP, Kürt sorununun çözümü için hükümetin başlattığı sürece ‘tereddütlü’ yaklaştı, sürece destek için bazı şartlar öne sürdü. Sürecin şeffaf olması, Meclis’te yürütülmesi CHP’nin beklentileri arasındaydı.

Bu beklentilerin karşılanmadığı gerekçesiyle CHP, Meclis’te daha önce kurulan çözüm süreci komisyonuna da üye vermedi. Ama süreçle birlikte ortaya çıkan “çatışmasızlık” ortamının sürmesini istediğini ve bunu desteklediğini de ifade etti.

CHP lideri Kılıçdaroğlu 30 Mart seçimleri öncesinde Tunceli’de düzenlediği mitingde “Barış süreci kimsenin tekelinde değil, bu topraklarda barış sağlanacaksa bunu yapacak olan CHP’dir” dedi.

Kılıçdaroğlu 30 Mart’ta Doğu ve Güneydoğu’da alınan sonuçla ilgili olarak ise “ Bölgeden aldığımız yüzde 1 oy bile bizim için değerli” yorumunu yaptı.

Daha önce de Diyarbakır’a giden ve miting düzenleyen CHP liderine Başbakan Erdoğan’ın en çok sık yönelttiği eleştirilerden biri ise “Sivas’ın ötesine geçememek” oldu ve olmaya da devam ediyor. AK Parti’nin Diyarbakır’da düzenlediği çalıştayda ise “Çözüm sürecine CHP’nin de dahil olması gerektiği” ifade edildi.

HDP tabanından oy istedi

CHP liderinin son dönemde dikkat çeken mesajlarından biri de cumhurbaşkanı seçimine yönelik HDP tabanına yaptığı çağrı oldu.

Kılıçdaroğlu, İhsanoğlu ismi gündeme gelmeden önce HDP tabanına seslendi ‘Adayımıza oy bekliyoruz” mesajı verdi.

HDP Eşbaşkanı Ertugrul Kürkçü ise Kılıçdaroğlu’ndan gelen bu mesaj  üzerine “CHP, HDP tabanından oy bekliyorsa Kürt sorununun çözümü için kimseden davet beklemeden harekete geçsin” dedi.  

HDP ziyarete gelen Kılıçdaroğlu'na "İlk turda kendi adayımızı çıkarağız ama demokratik bir aday çıkarırsanız ikinci turda destekleriz” mesajını da verdi.

Ancak CHP liderinin cumhurbaşkanlığı için MHP'ye önerdiği çatı aday Ekmeleddin İhsanoğlu, HDP’nin beklentilerini karşılamadı.

HDP’nin aklından geçen Türmen de Diyarbakır heyetinde

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Diyarbakır’a genel başkan yardımcıları ve milletvekillerinden oluşan bir CHP heyetiyle birlikte gidecek.

CHP’nin Diyarbakır heyetinde üç genel başkan yardımcısı ve beş milletvekili yer alıyor.

Milletvekilleri arasında en dikkat çekici isim İzmir Milletvekili Rıza Türmen. HDP Eşbaşkanı Ertuğrul Kürkçü, Türmen'in cumhurbaşkanlığı adaylığına HDP milletvekillerinin sıcak baktığını açıklamıştı. 

Diyarbakır’da eylem yapan anneleri ziyaret eden İstanbul Milletvekili Melda Onur da Diyarbakır ziyaretinde Kılıçdaroğlu'na eşlik edecek. 

Kaynak: Al Jazeera 

Yorumlar

Bu sitede yer alan içerikler sadece genel bilgilendirme amacı ile sunulmuştur. Yorumlarınızı kendi özgür iradeniz ile yayınlanmakta olup; bununla ilgili her türlü dolaylı ve doğrudan sorumluluğu tek başınıza üstlenmektesiniz. Böylelikle, Topluluk Kuralları ve Kullanım Koşulları'na uygun olarak, yorumlarınızı kullanmak, yeniden kullanmak, silmek veya yayınlamak üzere tarafımıza geri alınamaz, herhangi bir kısıtlamaya tabi olmayan (format, platform, süre sınırlaması da dahil, ancak bunlarla sınırlı olmamak kaydıyla) ve dünya genelinde geçerli olan ücretsiz bir lisans hakkı vermektesiniz.
;