2014 Cumhurbaşkanlığı seçimi

'Duble yol Köşk'ün işi değil'

Çatı aday Ekmeleddin İhsanoğlu ilk siyasi mesajlarını seçim kampanyasını başlattığı memleketi Yozgat’ta verdi. İhsanoğlu Türkiye'nin başkanlık rejimine hazır olmadığını söylerken "Cumhurbaşkanının görevi duble yol yapmak değil" dedi.

Konular: Türkiye
İhsanoğlu'na Yozgat'ta bir de çıkın hediye edildi. [Fotoğraf: Zeki Öztürk / Al Jazeera]

Cumhuriyet Halk Partisi ve Milliyetçi Hareket Partisi’nin ortak cumhurbaşkanı adayı Ekmeleddin İhsanoğlu seçim kampanyasına memleketi Yozgat’tan başladı. 

İhsanoğlu ilk siyasi mesajlarını da memleketinde verdi.

İhsanoğlu Türkiye'nin  başkanlık sistemine hazır olmadığını savunurken, "Türkiye 90 senelik tarihinde çok kıymetli cumhurbaşkanları gördü. Cumhurbaşkanı parti liderliğinden ayrıldıktan sonra partileriyle ilişkilerini kestiler. Özal ve Demirel de partileriyle olan ilişkilerini kesmiştir. Ama şimdi bakıyoruz devlet reisi aynı zamanda parti başkanı, aynı zamanda hükümet başkanı; bütün erkleri tek elde toplamak bence Türkiye'nin hazır olmadığı bir rejim şeklidir. Türkiye bunu kabul ederse bununla beraber çok şeyi değiştirmesi lazım. Ona göre sistemi düzenlemek lazım. ABD'de başkanlık sistemi var ama başbakanlık yok. Vatandaşlarımızın bu inceliklere bakması lazım" dedi.

'Bu seçimler iktidar seçimi değil'

Yozgatlılara “Cumhurbaşkanlığı adaylarından biri sizi evladınızdır” diye seslenen İhsanoğlu, “Ben bu vazifeyi üstlenirken bir partinin temsilcisi, bir siyasi görüşün temsilcisi olarak değil; bütün vatanın, bütün milletin bir evladı olarak, tüm partilerin desteğini isteyerek bu görevi yapmayı kabul ettim” diye konuştu. 

10 Ağustos’taki seçimler için “Bu seçimler bir iktidar seçimi, parti değişikliği değildir. İktidarın lehine, aleyhine diye düşünülmemesi lazım” dedi. 

Cumhurbaşkanının tüm siyasi partilere saygıyla bakması, özel siyasi tercihi olmaması gerektiğini söyleyen İhsanoğlu, "Özel gündemle Cumhurbaşkanlığı makamına gelecek insanın memlekette önemli sıkıntılar doğuracağına inanıyorum" dedi. 

İhsanoğlu, "Cumhurbaşkanının görevleri arasında köprü yapma, duble yol yapma yok. Bu anayasa var oldukça, seçilecek cumhurbaşkanı buna and içecektir. Ama Meclis bu anayasa hükmünü değiştirirse o başka, ona da uymak zorundayız" ifadelerini kullandı. 

İhsanoğlu kendisinin kamuoyuna iyi tanıtılması gerektiğini de vurgularken, "Beni yeterince iyi tanımayanlara iyi tanıtmak lazım ama tanıdığı halde haksızlık yapanları anlamakta zorlanıyorum. Benim hakkımda yalan söylemeyi keserseniz, ben de sizin hakkınızda doğruları söylemeyi erteleyeceğim" dedi. 

"Değerli yalnızlığa değil dostluklara hoşgeldin"

İhsanoğlu konuşmasında şu mesajları verdi:

"Cumhurbaşkanı tehlikelerin subabı olacaktır, Çankaya subabın akmadığı bir yer olmalı. Herkesin dinlendiği, maceraperestlik yapmayan bir yer olmalı. Biz sizi aklıselime davet ediyoruz. Bunun gereğini oylarınızla yapacaksınız. Bazı şeylere 'dur' demeniz lazım. Irak’ta dini siyasete alet eden gidişata 'dur' demeliyiz. Ötekileştiren gayretlere 'dur' demeliyiz. Toplumda adalete olan inancın sürekli sarsılmasına 'dur' demeliyiz. İnancın ve ahlakın siyasete alet edilmesine 'dur' demeliyiz. Bunlara 'dur' demişken 'hoşgeldin' diyeceklerimiz de var. Değerli yalnızlıklara değil, dostluklara 'hoşgeldin' diyeceğiz. Cumhuriyet tarihinde Atatürk ve silah arkadaşları başta olmak üzere tüm vatandaşlarımıza 'hoşgeldin' diyoruz. Umuda hoşgeldin; huzura, barışa, kardeşliğe 'hoşgeldin' demeliyiz."

"Bozok Yaylası'nın yiğit evladı"

İhsanoğlu kente araç konvoyu eşliğinde kendisi için hazırlanan ve üzerinde “Bozok Yaylası'nın yiğit evladı, birliğimizin teminatı Ekmeleddin İhsanoğlu” sloganlarının yer aldığı seçim otobüsüyle girdi.

Valiliği ziyaret eden İhsanoğlu’nun şehirdeki ikinci durağı babasının doğduğu ev oldu.

“Benim köklerim burada”

150 yıl önce yapılan evde İhsanoğlu’nu akrabaları ve mahalleli karşıladı. Burada kendisine hediye edilen ve içinde yiyecek olan bir çıkını iftar saatinde açmak üzere alan İhsanoğlu, gazetecilere evin kendisi için önemini anlattı:

“Burası 150 sene önce yapılmış. Dedem Hacı Azizoğlu’nun konağı. Babam, amcam, halam hepsi burada doğmuş. Zaman içinde konak bu hale geldi. Bende buranın 1930’lu yıllarda çekilmiş bir fotoğrafı var. Birkaç sene önce burayı eski haline dönüştürmek için girişimlerde bulundum. Burayı etraftaki arsalarımızla birlikte Bozok Üniversitesi’ne hediye ettim. Konağın aslının aynısı da üniversite kampüsünde yapıldı. Ben kendime ait ilk 10 bin kitabı da Bozok Üniversitesi’ne bağışladım. İslam Kalkınma Örgütü Genel Sekreterliğim döneminde bana hediye edilen bazı değerli eşyaları da üniversiteye bağışlayacağım. Benim köklerim burada. Başka bir şey diyenler, mahalleliyle, Yozgatlıyla görüşsün.”

“Bu saati Çankaya’ya koyacağım”

İhsanoğlu babaevini ziyaret ettikten sonra Yozgat sokaklarında esnafı ziyaret etti. Bu sırada kendisine hediye edilen bir saati, “Ben bunu Çankaya’ya koyacağım. Çankaya Köşkü için alıyorum” diyerek aldı. İhsanoğlu, “İlk kez Yozgat’tan bir cumhurbaşkanı çıkacak. İddialı olmasam aday olmazdım” diye konuştu.

Ekmeleddin İhsanoğlu, esnaf ziyaretinin ardından aralarında sivil toplum kuruluşu temsilcileri ve vatandaşlarla iftarda bir araya geldi.

Kaynak: Al Jazeera

Yorumlar

Bu sitede yer alan içerikler sadece genel bilgilendirme amacı ile sunulmuştur. Yorumlarınızı kendi özgür iradeniz ile yayınlanmakta olup; bununla ilgili her türlü dolaylı ve doğrudan sorumluluğu tek başınıza üstlenmektesiniz. Böylelikle, Topluluk Kuralları ve Kullanım Koşulları'na uygun olarak, yorumlarınızı kullanmak, yeniden kullanmak, silmek veya yayınlamak üzere tarafımıza geri alınamaz, herhangi bir kısıtlamaya tabi olmayan (format, platform, süre sınırlaması da dahil, ancak bunlarla sınırlı olmamak kaydıyla) ve dünya genelinde geçerli olan ücretsiz bir lisans hakkı vermektesiniz.
;