Gülen örgütü soruşturmaları

Emniyet gazete kupürlerini gönderdi

Sümeyye Erdoğan’a suikast iddiaları kapsamında Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı; Milli İstihbarat Teşkilatı (MİT), Ankara Emniyet İstihbarat ve Terör Şube Müdürlüğü’nden bilgi istedi. Emniyet İstihbarat Şube Müdürlüğü gazete kupürlerinden oluşan bilgi notu gönderdi.

Konular: Türkiye
sümeyye erdoğan
Sümeyye Erdoğan'a suikast iddiaları kapsamında Ankara Başsavcılığı soruşturma başlattı. [A.A]

20 Şubat 2014 tarihinde çıkan Akşam, Güneş ve Star gazeteleri Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın kızı Sümeyye Erdoğan'a yönelik suikast planlandığını yazdı. Emre Uslu ile Umut Oran arasında Twitter üzerinden yapılan özel yazışmayla Sümeyye Erdoğan'a suikast planlandığı ve bundan Fethullah Gülen'in haberi olduğu iddia edildi. Haberler üzerine harekete geçen Ankara Anayasal Suçlar Soruşturma Bürosu; MİT, Emniyet İstihbarat ve Terörle Mücadele şubelerinden yazılı bilgi istedi. Savcılık tarafından gönderilen yazılara Emniyet İstihbarat Şube Müdürlüğü’nden cevap geldi.

Al Jazeera’nin edindiği bilgiye göre, Emniyet İstihbarat Şube Müdürlüğü’nün gönderdiği ön bilgilendirme raporunda sadece gazete kupürleri ve haberlere yer verildi. Gazetede yer alan iddialar dışında bilgi verilmezken, Başsavcılık diğer kurumlara yazdığı yazılara verilecek cevabı bekleyecek. 

Suikast iddiaları

Akşam ve Star gazetelerinin 20 Şubat 2014 tarihindeki manşetlerinde Sümeyye Erdoğan’a suikast planlandığı yer aldı. Fuatavni'nin Emre Uslu olduğunu iddia eden haberlerin ardından Emre Uslu ile CHP Milletvekili Umut Oran’ın yazışmaları yayınlandı. Fuat Avni'nin CHP Milletvekili Umut Oran'la yaptığı yazışmalar olarak gösterilen yazışmalarda, Sümeyye Erdoğan'a suikast yapılacağı ve bundan Fethullah Gülen'in haberi olduğu iddia edildi. Fuat Avni CHP’li Umut Oran’a: "Tayyip kızıyla uğraşırken siz de seçime adapte olun. İsrail’le ABD’ye yalancı çıkmayalım" dediği iddia edildi.

Soruşturma başlatıldı

İki gazetenin suikast iddialarını manşetine taşımasının ardından Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı aynı gün soruşturma başlattığını açıkladı. Başsavcılık'tan yapılan yazılı açıklamada şöyle denildi:

"Cumhurbaşkanı Sayın Recep Tayyip Erdoğan'ın kendisinin ve ailesinin tehdit edildiğini söylemesi ve bu haberlerin basın yayın organlarında süreklilik arz edecek şekilde farklı boyutlarda yayımlanması üzerine Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı'nca bu haberler ihbar kabul edilerek, re'sen soruşturma başlatılmıştır. Soruşturma Anayasal Suçlar Bürosu'nca yürütülmekte olup, ilerleyen süreçte gerekli görüldüğünde kamuoyu bilgilendirilecektir."

Suikast iddiasına Erdoğan’dan cevap

21 şubat 2014 tarihinde Malatya’da sivil toplum kuruluşlarının temsilcileriyle buluşan Erdoğan suikast iddialarına cevap verdi:

“Dün gazetelerde görmüşsünüzdür. Tehditler alıyoruz diye. Ailece tehditler aldığımızı söylemiştim. Ben, ailem, hepsi. Şimdi şeyler dökülmeye başladı. Kızımla ilgili, şahsımla ilgili tehditler ortaya çıktı. Biz bu yola çıktığımızda bir şey söyledik. Kefenimizi giyerek yola çıktık. Bizi buradan caydıramazsınız. Ama sende yürek varsa, sende delikanlılık varsa, kod adıyla falan ortaya çıkma, gerçek adınla ortaya çık. Sen terör örgütünün mensubusun, kod adı kullanıyorsun. Nereden konuşacaksan oradan konuş. Varsa elinde bir şey göster. İftira kampanyaları ile bunları yaptılar, şimdi de tehditler. CHP'nin başkanıyla, yetkililerle özel görüşmeler ve adeta onlara bilgi veriyorlar. Biz kızımla ilgili görevlendirmeyi yaptık; ABD'den biri gelecek, gereğini yapacak. Allah'tan ötenin kimseye bir şey yapmaya yetkisi yoktur.”

Kaynak: Al Jazeera

 

Yorumlar

Bu sitede yer alan içerikler sadece genel bilgilendirme amacı ile sunulmuştur. Yorumlarınızı kendi özgür iradeniz ile yayınlanmakta olup; bununla ilgili her türlü dolaylı ve doğrudan sorumluluğu tek başınıza üstlenmektesiniz. Böylelikle, Topluluk Kuralları ve Kullanım Koşulları'na uygun olarak, yorumlarınızı kullanmak, yeniden kullanmak, silmek veya yayınlamak üzere tarafımıza geri alınamaz, herhangi bir kısıtlamaya tabi olmayan (format, platform, süre sınırlaması da dahil, ancak bunlarla sınırlı olmamak kaydıyla) ve dünya genelinde geçerli olan ücretsiz bir lisans hakkı vermektesiniz.
;