Gülen örgütü soruşturmaları

Erdoğan, Obama'yla Gülen'i konuştu

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, milletvekilleriyle yaptığı kahvaltılı toplantıda Obama ile görüşmesini anlattı. Erdoğan'ın Obama'ya "İçişlerimize karışan zâtı misafir ediyorsunuz" dediği belirtiliyor.

obama erdogan main
Başbakan Erdoğan ABD Başkanı Obama ile görüşmesini AKP'li vekillere anlattı. [AA-ARŞİV]

Al Jazeera'nin edindiği bilgiye göre Başbakan milletvekilleriyle buluşmasının son bölümünde ABD Başkanı Barack Obama ile geçen hafta yaptığı telefon görüşmesini anlattı. Erdoğan kendisine sorulan bir soruya cevap verirken, Obama ile görüşmesinde internette yayınlanan ses kayıtlarının gündeme geldiğini söyledi.

Erdoğan milletvekillerine, Obama'nın ABD’nin Pensilvanya eyaletinde yaşayan Fethullah Gülen'in telefon konuşmalarının yayınlanması konusunda "Bizim içişlerimize karışıyorsunuz" dediğini anlattı. Erdoğan, kendisinin de bunun üzerine ABD Başkanı Obama’ya "Bizim içişlerimize karışan zâtı da siz misafir ediyorsunuz" dediğini aktardı.

Erdoğan’ın ayrıca milletvekillerine "Merak etmeyin, mutabakata vardık" dediği öğrenildi.

Başbakan Erdoğan’ın sözünü ettiği telefon görüşmesi 20 Şubat Perşembe günü gerçekleşti. Başbakanlık, Erdoğan’ın Obama’yı aradığını, iki liderin, ikili ilişkilerin yanısıra bölgesel ilişkileri ele aldıklarını duyurdu.

Tedbir alınmalı’

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, milletvekillerine 7 bin kişinin dinlendiği iddiasını anlatarak, “Beni ve Cumhurbaşkanı’nı dinleyen bir yapı söz konusu. Bu bile MİT Yasası'nın ne kadar gerekli olduğunu ortaya koyan bir durum” dedi.

Erdoğan’ın yasadışı dinlemelerin devletin güvenliği ile ilgili olduğunu belirterek, tedbir alınması gerektiğini söylediği de belirtiliyor.

'Buradaysa gelsin'

Kahvaltıda gündeme gelen bir başka konu da Başbakan’ın ofisine yasadışı dinleme için yerleştirilen böceklerdi. İçişleri Bakanı Efkan Âlâ, böcekleri koruma ekibinden iki kişinin yerleştirdiğinin ve bunların yurtdışına kaçtıklarının tespit edildiğini açıklamıştı.

Başbakan’ın kahvaltıda bu kişilerden birinin Fethullah Gülen Cemaati'ne yakın bir yayın kuruluşunda “Kaçmadım Ankara’dayım” diye açıklama yaptığını belirterek, “Buradaysa gelsin. Burada değil, yurtdışında olduğunu biliyoruz” dediği belirtildi. 

Kaynak: Al Jazeera

Yorumlar

Bu sitede yer alan içerikler sadece genel bilgilendirme amacı ile sunulmuştur. Yorumlarınızı kendi özgür iradeniz ile yayınlanmakta olup; bununla ilgili her türlü dolaylı ve doğrudan sorumluluğu tek başınıza üstlenmektesiniz. Böylelikle, Topluluk Kuralları ve Kullanım Koşulları'na uygun olarak, yorumlarınızı kullanmak, yeniden kullanmak, silmek veya yayınlamak üzere tarafımıza geri alınamaz, herhangi bir kısıtlamaya tabi olmayan (format, platform, süre sınırlaması da dahil, ancak bunlarla sınırlı olmamak kaydıyla) ve dünya genelinde geçerli olan ücretsiz bir lisans hakkı vermektesiniz.
;