Ergenekon davası

Erdoğan'ın sözlerine asker aileleri ne dedi?

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın darbe davaları için ‘aldatıldık’ demesi, sanık ailelerinde buruk bir memnuniyet yarattı. Dursun Çiçek'in kızı İrem Çiçek ise, "ülkeyi yönetenlerin aldatıldım deme lüksü yok" dedi.

Emekli albay Dursun Çiçek Balyoz davasında 16 yıl hapis cezası almıştı. [Fotoğraf: AA - Arşiv]

Harp Akademileri'nde dün konuşan Cumhurbaşkanı Erdoğan, Ergenekon ve Balyoz gibi davalarda başta İlker Başbuğ olmak üzere yargılanan komutanların tutuklanmalarına gönlünün razı olmadığını söyledi, "Başta şahsım olmak üzere, tüm ülke yanlış yönlendirildi, aldatıldı" dedi. Peki Erdoğan’ın sözleri bu davalarda yıllarca tutuklu yargılanan askerlerin aileleri tarafından nasıl karşılandı?

Balyoz davasının bir numaralı sanığı eski 1. Ordu Komutanı emekli orgeneral Çetin Doğan’ın eşi Nilgün Doğan, “Geldiğimiz nokta, çektiğimiz sıkıntıların karşılığını verebilecek mi?” diye sordu.
“Geç gelen saadet yetmez ama evet” diyerek Erdoğan’ın sözlerini yorumlayan Nilgün Doğan, “Daha bize kumpas kuranlar içeri atılmalı. Biz dava sürecinde her yerde kumpas var dedik. Sadece Cumhurbaşkanı Erdoğan değil herkes, diğer parlamenterler, basın, kimse bizi dinlemedi. Onların söylemleri nedeniyle halk bizi darbeci olarak gördü. İşine böyle geliyordu o zaman bu konuşanların. Büyük bir sarmal içindeydik“ diye konuştu.

'Aldatıldım deme lüksü yok'

Balyoz davasının sanığı emekli albay Dursun Çiçek’in kızı ve aynı zamanda avukatı İrem Çiçek, dava sürecinde seslerini duyaramadıklarını ifade etti. Beş yıllık süreçte birçok makama mektup yazarak yaşadıklarını anlattığını belirten İrem Çiçek, “Bu mektuplardan beş tanesini direk Erdoğan ailesine gönderdik. Süreç detaylıca anlatıldı. Bugün aldatıldık demek kolay. Ancak bizim beş yıl içinde yaşadıklarımız hiç kolay değildi. Ülkeyi yöneten insanların aldatıldım deme lüksü yok” dedi.

'Kumpasçılar gün yüzüne çıkarılmadı'

Başka vatandaşların da hukuksuzluğa maruz kalmaması için mücadele ettiklerini belirten İrem Çiçek,”Eğer samimiyseler bu kumpas çetesinin ortaya çıkması için kararlı adımları atarlar. Şu ana kadar yapılan soruşturmalarda sadece 17 ve 25 Aralık’ı yapan kişiler soruşturuldu. Balyoz ve Ergenekon kumpaslarını gerçekleştirenler hâlâ gün yüzüne çıkarılmadı” diye konuştu.

Emekli tümgeneral Ahmet Yavuz’un oğlu Selim Yavuz, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın beş sene sonra yaptığı açıklamaları mutluluk verici olarak niteledi. Yavuz, “Erdoğan’ın beş sene sonra da olsa bizim haklılığımızı beyan etmesi mutluluk verici. Haklı çıkmak önemli çünkü. Biz artık bu davanın bitmesini ve herkesin beraat etmesini istiyoruz” dedi.
Selim Yavuz, Balyoz davasında kumpas kuran kişilerin ortaya çıkarılarak, adil bir şekilde yargılanmasını beklediklerini ifade etti.
 

Kaynak: Al Jazeera

Yorumlar

Bu sitede yer alan içerikler sadece genel bilgilendirme amacı ile sunulmuştur. Yorumlarınızı kendi özgür iradeniz ile yayınlanmakta olup; bununla ilgili her türlü dolaylı ve doğrudan sorumluluğu tek başınıza üstlenmektesiniz. Böylelikle, Topluluk Kuralları ve Kullanım Koşulları'na uygun olarak, yorumlarınızı kullanmak, yeniden kullanmak, silmek veya yayınlamak üzere tarafımıza geri alınamaz, herhangi bir kısıtlamaya tabi olmayan (format, platform, süre sınırlaması da dahil, ancak bunlarla sınırlı olmamak kaydıyla) ve dünya genelinde geçerli olan ücretsiz bir lisans hakkı vermektesiniz.
;