Tenis

'Federer'i ikna etmek kolay olmadı'

Roger Federer ilk kez İstanbul'a gelecek. İsviçreli raketin programına Türkiye'yi almasında çok çaba sarf eden ATP İstanbul turnuva direktörü Erhan Oral "Federer'i ikna etmek kolay olmadı" diyor.

Konular: Spor, Roger Federer
Roger Federer'in 17 grand slam şampiyonluğu bulunuyor. [Fotoğraf: Getty Images]

Türk tenisinin sporcu bazında çok büyük başarıları yok. İpek Şenoğlu, Wimbledon ve ABD Açık'ta çiftlerde üçüncü tur gördü. İpek Soylu, ABD Açık'ta genç çiftlerde şampiyon oldu. Çağla Büyükakçay da dünya sıralamasında 108'inci sıraya yükseldi. 

Erkeklerde ise Özbek asıllı Marsel İlhan, bu hafta dünya sıralamasında ilk 80'e adını yazdırmayı garantiledi. Grand Slam'lerde ikinci tur gördü. 

Türkiye, kortlarda bunlardan öteye henüz gidemedi. Son yıllarda büyük gelişim gösteren İpek Soylu, Pemra Özgen, Çağla Büyükakçay gibi genç raketlere karşın Türkiye'de tenis hâlâ istenen seviyelere gelmiş değil.

Organizasyon anlamında hızlı bir gelişim var. Kadın Tenisçiler Birliği'ndeki (WTA) üç turnuvanın (2011-13) ardından şimdi de ATP Turu, tarihinde ilk kez İstanbul'a geliyor. Serena Williams (2) ve Azarenka'nın şampiyonluklarında tribünlerde boş koltuk bırakmayan tenisseverleri daha büyük bir heyecan bekliyor: Roger Federer. 

17 Grand Slam zaferi ile bu alanda rekoru elinde bulunduran 33 yaşındaki İsviçreli raketin hayatında ilk kez İstanbul'a gelecek olması taraftarları heyecanlandırdı. 27 Nisan-3 Mayıs tarihlerinde düzenlenecek turnuvanın yarı final ve final biletleri sadece üç saat içinde tükendi. 

'Sabah 07.00'de bilgisayar başına geçtim'

Bilet bulabilen şanslı tenisseverlerden biri de Niko Yenibayrak. Tam bir tenis tutkunu ve Federer hayranı. Ama bileti kapmasında kendisinden daha büyük bir Federer hayranı olan annesinin katkısı yadsınamaz:

"Biletlerin satışa çıkacağı saat önceden açıklanmasına rağmen, belki de benden daha büyük bir Federer hayranı annemin telkiniyle sabah 07.00'de bilgisayar başına geçip sayfayı düzenli olarak yenilemeye başladım. Bileti aldığımda da o an benden mutlusu yoktu. Sporcuları büyüklüklerine göre değerlendirirken dikkate alınması gereken en önemli unsurlardan biri bence bulundukları spor dalını taşıdıkları nokta. Erkekler tenisine yaptığı katkılar sebebiyle Roger Federer, birçok otorite tarafından Michael Jordan ve Muhammed Ali ile birlikte yakın çağımızın en büyük üç sporcusu arasında gösteriliyor. Jordan ya da Ali'nin maç yapmak için Türkiye'ye geldiğini düşününce, Federer'in ülkemize gelecek olmasının ne denli heyecan verici olduğunu daha iyi idrak etmek mümkün. Bu durumun, üç yıl boyunca, gerek organizasyon gerek seyirci açısından çok iyi bir sınav verdiğimiz WTA Sezon Sonu Şampiyonası'nın ardından gerçekleşiyor olması da Türkiye'de son yıllarda tenise karşı düzenli olarak artan ilgiyi tavana vurduracaktır bence."

Erhan Oral: Anketten Federer'in çıkacağını öngörüyorduk

Niko Yenibayrak'ın Federer hayalini gerçekleştirmesinde Erhan Oral'ın payı büyük. Oral, başarılı bir eski tenisçi.  Teklerde ve çiftlerde birçok Türkiye şampiyonluğu var. Milli Takım Teknik Direktörlüğü yaptı. Fed (A Milli Kadın) ve Davis (A Milli Erkek) Kupaları takımlarında kaptanlık görevini üstlendi. Marsel İlhan'ın ve Pemra Özgen'in antrenörlüğünü yaptı. Şu anda da ATP İstanbul turnuva direktörü. İlk önce turnuvanın İstanbul'a kazandırılması için uğraştı. Sonra da Federer'i İstanbul'a getirebilmek için arkadaşlarıyla birlikte yoğun bir çaba sergiledi. Oral, "Federer'in takvimine girebilmek kolay olmadı" diyor: 

Erhan Oral, Marsel İlhan ile...

"Bunlar iki günde ayarlanan işler değil. Uzun süren bir yolculuktu. Wimbledon'ın ikinci haftası, yani bizim turnuvayı aldığımızın açıklanmasından sonra başladık çalışmaya. Bütün oyuncularla masaya oturduk. Rafael Nadal, Novak Djokovic, Andy Murray ile görüştük. Bütün oyuncularla görüştük ve belli bir noktaya geldik. Ama biz turnuva olarak hep Federer'i önde tuttuk. Onunla daha fazla ilerledik. Son olarak anket hazırladık. Biz anketin sonuçlarını öngörmüştük. Federer'in birinci çıkacağını tahmin ediyorduk. Federer'in programına uydurmak için de çok çaba sarf ettik. Sonunda da böyle bir ismi İstanbul'a gelmesi için ikna ettik." 

Türkiye ilk kez bir ATP turnuvasına ev sahipliği yapacak. Erhan Oral, ATP'ye yaptıkları sunumda en çok İstanbul'un turnuva için avantajlarını ve tesisleşmeyi ön plana çıkardıklarını söylüyor: 

"ATP'ye bir müracaatta bulunduk. Finansal yapımızı, tesislerimizin durumunu, İstanbul'un önemini ortaya koyduk. Böyle stratejik bir ülke ve İstanbul gibi bir metropolün ATP'yi daha da iyi bir hale getireceğini ön plana çıkardık. Havaalanlarımıza direkt uçuşların çok olmasını belirttik. 'Burada siz de olmasınız. Biz bunu yapabiliriz. ATP'yi biz istiyoruz' dedik ve aldık. Bizden başka adaylar da vardı. Daha önce düzenlenen WTA'in de iyi bir referansı oldu tabii ama önemli olan tesislerdi."

Yazıcıol: ATP İstanbul Open bir zaferdi, dünyanın en iyi tenis seyircisinin zaferi

Al Jazeera'de geçtiğimiz hafta 'İstanbul'da bir ekselans: Federer' başlığı altında bir yazı kaleme alan spor yazarı Emre Yazıcıol'a göre İsviçreli raketi İstanbul'a getiren en büyük etmen 'muhteşem seyirci': 

"Dünyada 196 tane ülke olmasına ve bu ülkelerin neredeyse hepsinin turnuva düzenlemek için ATP’nin kapısını aşındırmasına rağmen bu 63 turnuvayı aralarında bölüşen ülkelerin sayısı sadece 31. Bu 31 ülkenin büyük bölümünün siyasi, ekonomik ve kültürel olarak dünyanın en etkili ülkeleri olması da elbette tesadüf değil. Bu kadar elit bir kulübün kapısını Türkiye’ye açan en önemli unsur ise muhteşem seyirci oldu. 2011-2013 arasında üç sene İstanbul’da oynanan Kadın Tenisçiler Birliği (WTA) Sezon Sonu Şampiyonası esnasında Türk tenis seyircisi öylesine büyüleyici bir performansa imza attı ki tenis dünyası buna kayıtsız kalamadı. İşte bu yüzdendir ki ATP İstanbul Open bir zaferdi, dünyanın en iyi tenis seyircisinin zaferi."

Kaynak: Al Jazeera

 

Yorumlar

Bu sitede yer alan içerikler sadece genel bilgilendirme amacı ile sunulmuştur. Yorumlarınızı kendi özgür iradeniz ile yayınlanmakta olup; bununla ilgili her türlü dolaylı ve doğrudan sorumluluğu tek başınıza üstlenmektesiniz. Böylelikle, Topluluk Kuralları ve Kullanım Koşulları'na uygun olarak, yorumlarınızı kullanmak, yeniden kullanmak, silmek veya yayınlamak üzere tarafımıza geri alınamaz, herhangi bir kısıtlamaya tabi olmayan (format, platform, süre sınırlaması da dahil, ancak bunlarla sınırlı olmamak kaydıyla) ve dünya genelinde geçerli olan ücretsiz bir lisans hakkı vermektesiniz.
;