Gülen örgütü soruşturmaları

Fethullah Gülen de şüpheliler arasında

İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı’nca yürütülen ve 31 kişi hakkında gözaltı kararı verilen ‘medya ve polis merkezli paralel yapı’ soruşturmasında Fethullah Gülen de şüpheliler arasında.

Gülen Cemaati lideri Fethullah Gülen ABD'nin Pensilvanya eyaletinde yaşıyor. [Fotoğraf: CİHAN / Arşiv]

Fethullah Gülen

  • 27 Nisan 1941'de Erzurum’un Pasinler İlçesi'ne bağlı Korucuk Köyü’nde doğdu.
  • İzmir’e 1969'da merkez vaiz olarak atandı.
  • 1979'da Gülen Hareketi'nin ilk yayını olan Sızıntı dergisi yayımlanmaya başladı.
  • Mart 1999'da gittiği ABD'de yaşamaya başladı.

İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı'nca yürütülen operasyon kapsamında, aralarında medya çalışanları ile 5'i tutuklu bazı polislerin bulunduğu 36 kişi hakkında dün sabah erken saatlerde soruşturma başlatıldı.

İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı'nın operasyonla ilgili yazılı açıklamasında 31 şüpheli hakkında işlem yapıldığı bildirildi.

Ancak dosyadaki 32. isim açıklamada yer almadı. Nedeni ise o isim hakkında arama ve gözaltı kararının olmaması. Pensilvanya’da yaşan Fethullah Gülen de soruşturmanın şüphelileri arasında. Ancak yurtdışında yaşadığı için Gülen hakkında arama ve gözaltı kararı çıkartılmadı.

Savcılık kaynaklarından edinilen bilgiye göre, soruşturma ilerlediğinde Gülen hakkında toplanan deliller Adalet Bakanlığı’na iletilecek ve İnterpol’den kırmızı bülten çıkarılması talep edilecek.

Kaynak: Al Jazeera

Yorumlar

Bu sitede yer alan içerikler sadece genel bilgilendirme amacı ile sunulmuştur. Yorumlarınızı kendi özgür iradeniz ile yayınlanmakta olup; bununla ilgili her türlü dolaylı ve doğrudan sorumluluğu tek başınıza üstlenmektesiniz. Böylelikle, Topluluk Kuralları ve Kullanım Koşulları'na uygun olarak, yorumlarınızı kullanmak, yeniden kullanmak, silmek veya yayınlamak üzere tarafımıza geri alınamaz, herhangi bir kısıtlamaya tabi olmayan (format, platform, süre sınırlaması da dahil, ancak bunlarla sınırlı olmamak kaydıyla) ve dünya genelinde geçerli olan ücretsiz bir lisans hakkı vermektesiniz.
;