Bilim-Teknoloji

Girişimcilere destek artıyor

Genç firmalara eğitim veren kuluçka merkezlerini genişleteceklerini açıklayan İTÜ Arı Teknokent Genel Müdürü Kenan Çolpan, 2015’te girişimciler için başlatılacak yarışmalarda toplam 1 milyon lira ödül dağıtmayı planladıklarını söyledi.

Konular: Bilim-Teknoloji

Türkiye’de girişimcileri desteklemek ve genç firmaların güçlenmesini sağlamak adına teknokentler bünyesinde sayıları hızla artan kuluçka merkezleri, 2015’te eğitim verilen alan ve desteklenen genç firma sayısını artıracak. İTÜ Arı Teknokent Genel Müdürü Kenan Çolpan, yeni tesisler kurulması ve genç firmalara daha iyi eğitim verilmesi için 40 milyon Euro’luk yatırım kararı aldıklarını belirtirken, 2015’te düzenlenecek yarışmalarda girişimcilere 1 milyon Türk lirası dağıtmayı planladıklarını belirtti.

Al Jazeera’ya girişimciler için başlatılan programı hakkında bilgi veren Çolpan, 2015’ten itibaren sadece e-ticaret ve bilişim teknolojileri değil, mühendisliğin her alanında faaliyet gösteren genç firmalara destek vermeye başlayacaklarını söyledi.

Genç firmaların yarıştığı programın ana amacı nedir?

İTÜ Gate Startup Challenge ile İTÜ Arı Teknokent'te olan veya olmayan ancak desteği hak eden firmaların yer aldığı bir program. Bu firmaların büyük çoğunluğu teknolojiye hakim firmalar. Bir kısmı da akademisyenlerin oluşturduğu, yüksek mühendisliğe açık firmalar. Program kapsamında firmalara verilen kurslarla, satış, dış pazarlama alanlarında eğitim gerçekleştirildi. Asıl hedefimiz ise bu firmaların yurt dışına satış yapmaya başlamaları veya yurt dışından yatırım almalarını sağlamak. Program kapsamında ilk hedefi Kuzey Amerika olarak belirledik ve şirketleri Chicago ve San Francisco'daki yatırımcı şahıs ve kişilerle bir araya getireceğiz. Firmalar burada ikinci bir eğitim sürecine girecekleri gibi potansiyel müşterilerle bir araya gelecekler. Ayıca yaptığımız çalışmalar sonucunda yatırımcılarla yapılacak görüşmelerde teknolojilerini sunacaklar. Amacımız hem Türkiye'ye yatırım çekebilmek hem de yapılacak satışlarla döviz çekebilmek. Bizim de İTÜ Teknokent olarak hedefimiz katma değer yaratacak teknolojik ürünleri sunabilmek ve Türkiye'nin kalkınmasına destek olabilmek.

Kuluçka merkezlerinin yayılması için ne yapılması gerekiyor?

Kuluçka merkezlerinin yaygınlaşması için ödenek, alan ve eğitmenler gerekiyor. Bizim yaptığımız gibi tecrübeli kişiler bulmak veya tam zamanlı çalışacak personel alınması gerekiyor. İTÜ Teknokent'te her ikisi de mevcut. Akademisyenlerimiz özel eğitmen olarak eğitimlerimizde yer aldığı gibi piyasada başarısını kanıtlamış akıl hocaları da çalışmalarımıza destek veriyor. Türkiye'deki birçok Teknokent'in kuluçka merkezi bulunuyor ve özel yarışmalarla merkezlerin güçlenmesi sağlanıyor. Biz de İTÜ Çekirdek adında bir yarışma düzenliyoruz. 2015'te 1 milyon Liralık bir hedef belirledik. Karşılıksız olarak verilen ödüller genç girişimcilerin fikirlerini hayata geçirmelerinde teşvik edici rol oynuyor. 

Girişimciler en çok hangi alanlarda faaliyet gösteriyor?

Teknolojik açıdan bakıldığında Türkiye'de girişimcilik veya eski adıyla müteşebbislik aslında çok yaygın. Ticari açıdan bakıldığında çok fazla girişimci var. Ancak teknolojik açıdan bakıldığında son yıllarda e-ticaret ve bilişim tabanlı iller göze çarpıyor. 240 yıllık bir üniversite olarak teknolojide girişimciliği mühendislik başta olmak üzere farklı alanlara yaymaya çalışıyoruz. Bizim şu an kuluçka merkezlerimizde, uçak ve uzay havacılık sanayisinden gıdaya kadar birçok alanda girişimler bulunuyor. Girişimleri çeşitlendirmemiz gerekiyor ve bu şekilde başarının da artacağına inanıyoruz. Bize düşen, farklı alanları temsil eden yarışmalar düzenleyerek bu alanlardaki insanları kuluçka merkezlerimize çekmek. İTÜ Gate kapsamında ABD'ye gidecek olan firmaların alanları gıda, RFID (kızılötesi uzaktan kontrol), mağaza optimizasyonları gibi farklı alanlardan genç firmalar yer alıyor.

2015’ten itibaren nasıl çalışmalar yapmayı planlıyorsunuz?

En azından biz önümüzdeki iki yılın yatırımları için fonlar ayırmaya başladık. 40 milyon euroluk yatırım planı kapsamında İki yeni bina yatırımı yapacağız. Bu mekanları nasıl dolduracağımız ve ne eğitimleri vereceğimiz çok önemli. Yapılacak binalardan bir tanesinde 10-14 bin metrekarelik bir kuluçka merkezi yer alacak ve tamamen girişimcilere hizmet verecek. Mezuniyet yılları belli olan girişimciler, sembolik ücretlerle kuluçka merkezlerine kabul edeceğiz ve eğitim vereceğiz. Bu firmaların büyümesini sağlamak ve özel sektöre geçmeleri veya büyüyecek olan Arı Teknokent'te yer almaları gibi hedeflerimiz var. Birçok dış firmaya da kapımızı açacağız. Geliştireceğiz eğitim ve toplantı ağıyla bir araya getirdiğimiz yatırım odaklı organizasyonları, melek ağlarını ve risk sermayedarlarını büyütmeyi hedefliyoruz.

Bu çalışmalarla özel sermaye şirketlerini de teknokente çekerek girişimci ve yatırımcının bir araya geldiği ortamlar yaratmak istiyoruz. Çünkü bu kişiler birbirleriyle ne kadar fazla etkileşime girerlerse, ekosistemin de o kadar büyüyeceğine inanıyoruz. İTÜ Arı Teknokent olarak yaklaşık 40 milyon euroluk yatırım kararı aldık. Planlaması yapılan bu yatırımın yakında temellerini atmak istiyoruz. Ancak sadece bina yapmak yeterli değil.

Kaynak: Al Jazeera

Müfit Yılmaz Gökmen

Bilim-Teknoloji yazarı Devamını oku

Yorumlar

Bu sitede yer alan içerikler sadece genel bilgilendirme amacı ile sunulmuştur. Yorumlarınızı kendi özgür iradeniz ile yayınlanmakta olup; bununla ilgili her türlü dolaylı ve doğrudan sorumluluğu tek başınıza üstlenmektesiniz. Böylelikle, Topluluk Kuralları ve Kullanım Koşulları'na uygun olarak, yorumlarınızı kullanmak, yeniden kullanmak, silmek veya yayınlamak üzere tarafımıza geri alınamaz, herhangi bir kısıtlamaya tabi olmayan (format, platform, süre sınırlaması da dahil, ancak bunlarla sınırlı olmamak kaydıyla) ve dünya genelinde geçerli olan ücretsiz bir lisans hakkı vermektesiniz.
;