Gülen örgütü soruşturmaları

Gülen ve Uslu’ya çıkarılan yakalamanın gerekçesi belli oldu

Fethullah Gülen’in 1998'den beri, Emre Uslu’nun da uzun süredir yurtdışında bulunduğunu belirten hâkim, şüphelilere ulaşılamaması ve savunmalarının alınmasının mümkün olmaması nedeniyle yakalama çıkartılmasına karar verdi.

Selam Tevhid soruşturması kapsamında Cumhurbaşkanı ve Başbakan dahil birçok ismin görüşmelerinin kaydedilmesi ile ilgili soruşturmada Fethullah Gülen ve Emre Uslu hakkında çıkarılan yakalama kararının gerekçesi belli oldu.

İstanbul Başsavcıvekili İrfan Fidan önceki gün, Fethullah Gülen ve Emre Uslu hakkında yakalama kararı verilmesini talep etti. Fidan talep yazısında Gülen ve Uslu’ya 'Silahlı terör örgütü kurma ve yönetme, Türkiye Cumhuriyeti hükümetini ortadan kaldırmaya veya görevini yapmasını engellemeye teşebbüs etme, devletin gizli kalması gereken bilgilerini siyasal veya askeri casusluk amacıyla temin etme' suçlamalarını yöneltti. Talebi İstanbul 3.Sulh Ceza Hâkimliği değerlendirdi.

Sulh Ceza Hâkimi, Fethullah Gülen ve Emrullah (Emre) Uslu’nun örgüt kurarak yönettiği yönünde kuvvetli suç şüphesinin bulunduğunu belirtti. Fethullah Gülen’in 1998 yılından beri ABD’de yaşadığını, diğer şüpheli Emre Uslu’nun da uzun süredir yurtdışında bulunduğunu belirtti. İki şüphelinin de ABD’de yaşadıkları ve ülkeye dönmediklerinin tespit edildiğini belirten hâkim, şüphelileri ulaşılamaması ve savunmalarının alınmasının mümkün olmaması nedeniyle ‘silahlı terör örgütü kurmak ve yönetmek, TC hükümetini ortadan kaldırmaya teşebbüs etmek, siyasal ve askeri casusluk suçlarından yakalama kararı çıkartılmasını karar verdi.

Şüphelilerin bir  üst mahkeme olan İstanbul 4. Sulh Ceza Hâkimliği’ne itiraz hakları olduğu da belirtildi.

 

 

Yorumlar

Bu sitede yer alan içerikler sadece genel bilgilendirme amacı ile sunulmuştur. Yorumlarınızı kendi özgür iradeniz ile yayınlanmakta olup; bununla ilgili her türlü dolaylı ve doğrudan sorumluluğu tek başınıza üstlenmektesiniz. Böylelikle, Topluluk Kuralları ve Kullanım Koşulları'na uygun olarak, yorumlarınızı kullanmak, yeniden kullanmak, silmek veya yayınlamak üzere tarafımıza geri alınamaz, herhangi bir kısıtlamaya tabi olmayan (format, platform, süre sınırlaması da dahil, ancak bunlarla sınırlı olmamak kaydıyla) ve dünya genelinde geçerli olan ücretsiz bir lisans hakkı vermektesiniz.
;