Suriye'de iç savaş

Halep bölgesinde kimler savaşıyor?

Suriye savaşının hatta bölgenin geleceği Halep için verilen savaşla belirlenecek. Rusya ve İran desteğindeki rejim sahada ilerliyor. Suriyeli muhalifler karşı koymaya çalışıyor, PKK ile ilintili örgütler durumdan faydalanmaya çalışıyor. Halep’in kuzeyi için savaşan bütün bu güçler kim, kimlerle ittifak yapıyor, kim tarafından destekleniyor?

ARŞİV [Fotoğraf: AFP]

Halep kenti ve civarında egemen olmak için yapılan ve son zamanlarda şiddetlenen çatışmalar, Suriye iç savaşının kaderini belirleyecek nitelikte.

Bu alanda Rusya ve İran destekli rejim güçlerinin yanı sıra savaşan belli başlı gruplarsa şunlar; PKK’nın Suriye kolu PYD’nin etrafında toplanan yapılanmalar, Suriye silahlı muhalefeti, El Kaide’nin Suriye kolu Nusra ve belli bir alanı ele geçirmiş olan IŞİD.

Suriyeli silahlı muhalif gruplar, sık sık bölünüyorlar ya da başka şemsiye örgütleri etrafında yeniden birleşiyorlar.

Son olarak 15 Şubat’ta karşı karşıya kaldıkları çok taraflı saldırı nedeniyle Halep’teki muhalif gruplar güçlerini birleştirmek için bir adım attı. Halep’te 9 silahlı grup, eski Ahrar-uş Şam’ın lideri Ebu Cabir’in komutası altında koordinasyon yapmaya karar verdi. Bunlar; Nureddin Zengi Hareketi, Sukur-ul Cebel, 16. Tümen, 101. Tugay, Birinci Alay, (El Fawj El Avval), Ahrar-uş Şam, Festakim Birliği, Sultan Murat Tugayı, Muntasır Billah Tugayı.

İşte Halep ve civarı için savaşan gruplar:

Kaynak: Al Jazeera

Yorumlar

Bu sitede yer alan içerikler sadece genel bilgilendirme amacı ile sunulmuştur. Yorumlarınızı kendi özgür iradeniz ile yayınlanmakta olup; bununla ilgili her türlü dolaylı ve doğrudan sorumluluğu tek başınıza üstlenmektesiniz. Böylelikle, Topluluk Kuralları ve Kullanım Koşulları'na uygun olarak, yorumlarınızı kullanmak, yeniden kullanmak, silmek veya yayınlamak üzere tarafımıza geri alınamaz, herhangi bir kısıtlamaya tabi olmayan (format, platform, süre sınırlaması da dahil, ancak bunlarla sınırlı olmamak kaydıyla) ve dünya genelinde geçerli olan ücretsiz bir lisans hakkı vermektesiniz.
;