Türkiye

Hapisten kurtulduğuna sevinemedi

Burak Özmüş, 18 liralık kapı kilidi çalmaktan 1 yıl hapis cezasına çarptırıldı. Ancak Yargıtay'ın bozduğu karar 4 bin lira para cezasına çevrildi. Al Jazeera'nin hurda toplarken bulduğu Özmüş, "Bu cezayı nasıl ödeyeyim?" diye soruyor.

Konular: Türkiye
Burak Özmüş geçimini hurda toplayarak sağlıyor. [Fotoğraf: Turaç TOP / Al Jazeera]

İzmir'de yaşayan Burak Özmüş geçen hafta "18 lira değerinde iki kapı kilidi çaldığı" suçlamasıyla yargılandığı davada aldığı cezayla gündeme geldi.

19 yaşındaki Özmüş hakkında iki yıl önce yaşanan bu olay nedeniyle İzmir 3. Çocuk Mahkemesi'nde açılan hırsızlık davası, 1 yıl 1 ay 10 gün hapis cezasıyla sonuçlanmıştı. 

Yargıtay emsal teşkil edebilecek bir karar verdi ve hapis cezasını "malın değerine göre cezayı yüksek bularak" bozdu. Yerel mahkeme kararında ısrarcı olmadı ve hapis cezasını 4 bin lira para cezasına çevirdi.

Hurda toplayarak geçimini sağlayan Özmüş “Günlük 5-10 TL kazanırken bu para cezasını nasıl ödeyeyim?" diyor.

Yargıtay bozdu

Kararın temyiz incelemesini yapan Yargıtay 13. Ceza Dairesi'nin kararında şöyle denildi:

“Suça sürüklenen çocuk hakkında, suçun işleniş şekli ve özellikleri itibarıyla ceza vermekten vazgeçilemeyecek ise de, hırsızlık konusunu oluşturan malın değerinin az olması nedeniyle TCK’nın 145. maddesi gereğince verilen cezadan belirlenecek oranda indirim yapılması gerektiğinin gözetilmemesi, bozmayı gerektirmiştir.”

Kararda, suça sürüklenen çocuğun ilk kez hırsızlık yapmış olması, çaldığı malın değerinin azlığı ve yaşının küçük olmasının da birlikte değerlendirilmesi gerektiği belirtildi.

Dosyanın tekrar gönderildiği İzmir 3. Çocuk Mahkemesi, Yargıtay’ın bozma kararına uydu.

Mahkeme ikinci kararında yaşı, sosyal ve ekonomik durumu, suçun işlenmesindeki özelliklere göre Burak Özmüş’ün günlüğü 20 TL’den hesapladığı cezayı paraya çevrilerek 4 bin TL adli para cezasıyla cezalandırılmasına karar verdi. Ayrıca para cezasının 24 eşit taksitte Özmüş’ten tahsiline, taksitlerden birinin süresinde ödenmemesi halinde tamamının tahsil edeceğine hükmedildi.

Bu karar da Yargıtay’a gönderildi.

“Kararlar birbirinden kötü”

Yargıtay’ın hakkında verilen ikinci kararı onaması halinde 4 bin lira ödemesi gereken Özmüş'ü Urla'da babasıyla birlikte hurda toplarken bulduk.

Özmüş hapis cezası yerine verilen para cezasına da sevinememiş. Yargıtay’dan gelecek kararı merakla bekleyen Özmüş suçsuz olduğunu savunuyor. Özmüş tutuksuz olarak yargılandığı davanın duruşmasındaki savunmasında, "olay günü dükkândan suça konu malzemeleri aldığını, daha sonra iade edip parasını almak için dükkâna geri döndüğünü, yaptığından dolayı pişman olduğunu" söylemişti.

Özmüş, Al Jazeera'ye şunları söyledi:

“Ben aldığım kilidi iade ettim. İşyeri sahibi de şikâyetçi olmadı ama bu olay peşimi bırakmadı. Mahkemede korktum, suçumu kabul ettim, ‘Pişmanım’ dedim, ama kendimi tam ifade edemedim. Çok kısa sürede yargılamam bitti. Önce hapis, sonra para cezası verdiler. Hapis cezasına mı üzüleyim, para cezasına mı sevineyim. Sanki benim lehimeymiş gibi bir düzeltme yapılmış. Ama durumum ortada. Kararların ikisi de birbirinden kötü, ikisini de kabul etmiyorum.”

“Para cezasını ödeyemem”

Özmüş her gün 6 kilometre yürüyerek hurda topladığını, günlük 5-10 TL kazandığını, bununla para cezasını ödemesinin mümkün olmadığını söylüyor:

“Aldıklarımı iade ettim. Adalet nasıl işliyor anlamadım. Ben kimseyi dolandırmadım, haksız kazanç sağlamadım. Zaten beceremem. Ne olursa olsun kapı kilidi için ömür boyu adım kirlendi. Kara bir leke benim için. Ben sadece ekmeğimin peşindeyim, hırsız olsam niye hurda toplayayım; bu rezilliği, pisliği çekeyim. Benim için en güzel karar hiç ceza almamam. Onca suçlu elini kolunu sallayıp gezerken benim de ceza almamayı beklemek hakkım. Adaletten bunu bekliyorum.”

Kaynak: Al Jazeera

Yorumlar

Bu sitede yer alan içerikler sadece genel bilgilendirme amacı ile sunulmuştur. Yorumlarınızı kendi özgür iradeniz ile yayınlanmakta olup; bununla ilgili her türlü dolaylı ve doğrudan sorumluluğu tek başınıza üstlenmektesiniz. Böylelikle, Topluluk Kuralları ve Kullanım Koşulları'na uygun olarak, yorumlarınızı kullanmak, yeniden kullanmak, silmek veya yayınlamak üzere tarafımıza geri alınamaz, herhangi bir kısıtlamaya tabi olmayan (format, platform, süre sınırlaması da dahil, ancak bunlarla sınırlı olmamak kaydıyla) ve dünya genelinde geçerli olan ücretsiz bir lisans hakkı vermektesiniz.
;