Türkiye

Hayvanat bahçesinde sıcağa buzlu önlem

İzmir’de, 40 dereceye ulaşan hava sıcaklığından hayvanlar da olumsuz etkileniyor. İzmir Doğal Yaşam Parkı’nın hayvanları sokaktakilerden şanslı. Dondurulmuş yiyeceklerle hem karınlarını doyuruyor, hem de serinliyor.

Konular: Türkiye

Haberin Öne Çıkanları

Buzlu yiyecek.

Hem oyun, hem serinlik.

Ziyaretçisi artıyor.

İzmir Doğal Yaşam Parkı, İzmir Büyükşehir Belediyesi tarafından 2008 yılında Sasalı’da hizmete açıldı. 425 dönüm alana kurulu parkta, 125’i yabani olmak üzere bin 500’e yakın hayvan türü bulunuyor. Avrupa’nın sayılı hayvanat bahçeleri arasında bulunan doğal yaşam parkı, kurulduğu günden bu yana 5 milyon ziyaretçiyi ağırladı.

Türkiye’de dünyaya gelen ilk fil İzmir’in de aralarında olduğu park sakinleri bugünlerde sıcak havayla mücadele ediyor. Yardımlarına ise bakıcıları yetişiyor.

Yiyecekler donduruluyor

Park sakinlerinin beslenme alışkanlıklarına göre hazırlanan yiyecekler, kalıpların içerisine konularak donduruluyor.
Genelde, yabani hayvanlar için et, tavuk, diğerleri için de çeşitli meyveler hazırlanıyor. Dondurma işleminin ardından büyük bir buz kalıbı haline dönüşen yiyecekler, hayvanlara ikram ediliyor. Hayvanlar için ağaç dallarına asılan ve su kenarlarına konan dondurulmuş yiyecekleri yemek aynı zamanda bir oyun. Güneşten etkilenmek istemeyen hayvanlar kâh gölgede dinleniyor, kâh göletlere girerek şamadıralarla oynuyor. Hayvanların serinleme çabasını parkın ziyaretçileri ilgiyle izliyor.

Bu yıl hedef 1 milyon

Parkın müdürü Şahin Afşin, her geçen yıl ziyaretçi sayılarının arttığını, bu yıl 1 milyon ziyaretçiye ulaşmak istediklerini söyledi. Afşin, geçtiğimiz yıllarda uygulanmaya başlanan dondurulmuş yiyecekler uygulamasının sıcak hava nedeniyle iştahları kapanan hayvanların beslenmesine yardımcı olduğunu söyledi.

Kaynak: Al Jazeera

Yorumlar

Bu sitede yer alan içerikler sadece genel bilgilendirme amacı ile sunulmuştur. Yorumlarınızı kendi özgür iradeniz ile yayınlanmakta olup; bununla ilgili her türlü dolaylı ve doğrudan sorumluluğu tek başınıza üstlenmektesiniz. Böylelikle, Topluluk Kuralları ve Kullanım Koşulları'na uygun olarak, yorumlarınızı kullanmak, yeniden kullanmak, silmek veya yayınlamak üzere tarafımıza geri alınamaz, herhangi bir kısıtlamaya tabi olmayan (format, platform, süre sınırlaması da dahil, ancak bunlarla sınırlı olmamak kaydıyla) ve dünya genelinde geçerli olan ücretsiz bir lisans hakkı vermektesiniz.
;