HDP

HDP İstanbul’u uçlardan zorluyor

HDP’nin İstanbul oyları kentin kıyılarında. Selahattin Demirtaş, Cumhurbaşkanlığı seçiminde en yüksek oranı kentin iki ucunda yer alan Esenyurt ve Sultanbeyli’de tutturdu. HDP seçim çalışmalarında Bağcılar gibi kentin kıyılarında yer alan ilçelere ağırlık veriyor. Bağcılar teşkilatının hedefi 100 bin oy.

HDP Bağcılar'da 14 seçim irtibat bürosu açtı. [Fotoğraf: Güray Ervin/Al Jazeera Türk]

“Yukarıda bir tane parti rozeti kalmamış. Herkes rozet istiyor. Ne vereceğiz millete?”

Bağcılar HDP ilçe örgütünün girişinde bir HDP’li parti hakkındaki şikâyetini bize böyle anlatıyor. İstanbul Caddesi’ndeki bir iş hanının üst katındaki ilçe merkezinde HDP Bağcılar İlçe Eşbaşkanı Cevdet Halim “Bırakın rozeti, parti bayrağı bile kalmadı. 100 çuval parti bayrağını gençler iki günde bitirdi. Her yere astılar” dedi. Gerçekten de Bağcılar’da asılan HDP bayrakları AK Parti ile yarışır vaziyette.

Parti 2011 genel seçiminde 31 bin 468, 2014 yerel seçimlerinde ilçe meclisi için 38 bin 183, 2104 cumhurbaşkanı seçiminde ilçeden 48 bin 917 oy aldı..

Aslında HDP’lileri Bağcılar’da enerjik kılan yukarıdaki bu rakamlar. Bu rakamlar bize HDP çizgisindeki siyasi hareketin İstanbul Bağcılar’da son üç seçimdir aldığı oy sayısını gösteriyor. HDP son üç seçimdir oylarını artırıyor. İlçe Eşbaşkanı Cevdet Halim bu seçimde hedeflerinin 100 bin oy olduğunu söylüyor.

HDP Bağcılar İlçe Eş Başkanı Cevdet Halim [Fotoğraf: Güray Ervin/Al Jazeera Türk]

Bağcılar Erzurum’dan büyük

Bağcılar 509 bin 576 kişi ile Türkiye’nin 50 ilinden daha çok seçmen sayısına sahip. Diğer bir kıyaslamayla seçmen sayısı Erzurum’dan daha fazla. Bağcılar’da 2011'deki genel seçime bağımsız adaylarla giren BDP 31 bin 468 oy aldı. 2014 yerel seçiminde Bağcılar İlçe Meclisi için HDP’ye 38 bin 183 oy çıktı. Son Cumhurbaşkanlığı seçimindeyse Selahattin Demirtaş’a verilen oy 48 bin 917. Demirtaş’ın İstanbul’da yüzde 10’u aştığı 10 ilçeden birisi de yüzde 13.7 ile Bağcılar. 1992 yılında Bakırköy’den ayrılmasının ardından Bağcılar’da yapılan tüm seçimlerde önce Refah Partisi, ardından da AK Parti açık ara hep birinci oldu. AKP burada yüzde 60’ın altını hiç görmedi, hep birinci parti oldu. Bağcılar’daki bu oran AK Parti’nin İstanbul’daki oy oranına hep büyük katkı verdi.

AK Parti'de düşüş

Peki, HDP’deki bu yükselişe karşılık AK Parti’nin Bağcılar’daki oy sayıları aynı seçimlerde nasıl bir seyir izledi: 2011'deki genel seçimde AK Parti ilçede 247 bin 132 oy aldı. 2014 yerel seçiminde Bağcılar İlçe Meclisi için AKP’ye 237 bin 947 oy çıktı. Cumhurbaşkanlığı seçimindeyse Recep Tayyip Erdoğan Bağcılar’dan 216 bin 785 oy aldı. HDP’nin oy sayısını artırdığı ilçede, AKP bir önceki seçime göre seçmen sayısı artmasına rağmen hep oy kaybetti. İşte HDP’lileri Bağcılar’da iddialı olmaya iten sebep bu tablo. HDP’nin yerel yetkililerine göre AKP’ye oy verenler artık kendilerine dönüyor. CHP’nin ardından ilçede üçüncü parti olan HDP, Bağcılar’a kelimenin tam anlamıyla yükleniyor. 22 mahallesi olan Bağcılar’da HDP bir önceki seçimde sadece sekiz seçim bürosu açmışken, bu sayı yaklaşan seçimler öncesinde 14’ü bulmuş. 

Bağcılar'da HDP ve AKP bayrakları yarışıyor. [Fotoğraf: Güray Ervin/Al Jazeera Türk]
İlçe Eşbaşkanı’na göre parti teşkilâtı hiçbir seçimde olmadığı kadar çok çalışıyor. İlçede ciddi bir Kürt nüfus var ve HDP öncelikle daha önce AK Parti’ye oy veren Kürt nüfusun peşinde. “Sandık bazlı çalışma yapıyoruz. Mesela bir sandıkta 300 oy kullanılmış. Bakıyoruz bu oyların hepsi 10 adresten çıkmış. Kalabalık aileler var. Hemen bu ailelere gidip partimizi anlatıyoruz. Ev ziyareti yapan ekipler farklı. Sokak, esnaf ziyareti yapan ekipler farklı.” Eşbaşkan Halim çalışmalarını böyle özetliyor. Her gün belirlenen bir caddede esnaf ziyareti yapılıyor. Akşamlarıysa kalabalık heyetlerle hemşeri derneklerine gidiliyor. Ankara’nın doğusundan ve Karadeniz’den her ilden göç alan Bağcılar hemşeri dernekleri kaynıyor.

“CHP’den HDP’ye döndük”

Celil Öztekin HDP’nin üçüncü bölge 27. sıra adayı. Seçim koordinasyonuna göre Bağcılar’da esnaf ziyareti sırası onda. İlçe yöneticileri ile birlikte tek tek her dükkâna girdi. HDP heyetine bir tepkiye tanıklık etmedik. HDP’ye mesafeli olduğunu gizlemeyen tekel bayii sahibi Ata Balaban “İnsanlar sizi benimsedi, bence barajı geçeceksiniz, etrafımda size oy vermeyi düşünen MHP’liler bile var” sözleriyle heyeti uğurladı. Çoğu esnaf her adaya söylenen “İnşallah hayırlı olur” cümlesi ile heyeti karşıladı. İsmini bizimle paylaşmayan Gaziantepli kebap ustası “Bu seçimde AKP’ye vermeyeceğim. Suriyeliler yüzünden ev kiraları iki kat arttı, kızgınım” diyerek kime oy vermeyeceğini söyledi. Börekçi Ümit Toluay, “Biz Dersimliyiz. Ailece artık CHP’den HDP’ye döndük. Biraz da onları deneyeceğiz” diyerek heyete moral verdi.

Ümit Toluay CHP'den vazgeçip artık HDP''ye oy vereceğini söyledi. [Fotoğraf: Güray Ervin/Al Jazeera Türk]

“Bunlar iyi çocuklar”

Bağcılar Meydanı’nda seçime iddialı hazırlanan her partinin bir standı var. Yaya trafiğinin en yoğun olduğu yeri, köşeyi AK Parti tutmuş durumda. Aynı hatta AKP’yi sırasıyla MHP ve CHP izliyor. HDP’nin standı yaya trafiğinin az olduğu ana meydanın daha görünür bir yerinde. Standa gelenlere parti broşürleri veriliyor, soruları yanıtlanıyor. HDP yetkilileri hiçbir tatsız olayla karşılaşmadıklarını söylediler. En keyiflendikleri olaysa daha önce başka partiye oy verdiğini söyleyip yaklaşan seçimlerde kendilerine oy vereceklerini söyleyenler. İsmini bizimle paylaşmaktan kaçınan yanında torunu olan yaşlı bir teyzeye yaklaşıyoruz. “Hep AK Parti’ye verdim, 4 çocuğum da işsiz, bir daha vermeyeceğim” diye anlatmaya başlıyor. “Peki bu seçimde ne yapacaksınız, HDP’lilerle konuştunuz, yoksa onlara mı oy vereceksiniz?” diye sorunca “Valla karar vermedim ama bunlar iyi çocuklar” diye sorumuzu yanıtlıyor.

HDP standından broşür alan yaşlı kadın kime oy vereceği konusunda kararsız.
[[Fotoğraf: Güray Ervin/Al Jazeera Türk]]

“HDP kıyılardan zorluyor”

Türkiye seçmeninin yaklaşık beşte birinin yaşadığı İstanbul, HDP’nin barajı aşması için kritik öneme sahip. HDP’nin en çok oy alması beklenen yer İstanbul’un üçüncü bölgesi. Selahattin Demirtaş’ın Cumhurbaşkanlığı seçiminde İstanbul’da yüzde 10’un üzerine oy aldığı 13 ilçenin altısı üçüncü bölgede. HDP’nin en zayıf olduğu bölge ise birinci bölge yani Anadolu Yakası. Anadolu Yakası’nda Demirtaş’ın Cumhurbaşkanlığı seçiminde aldığı oyun ilçe ortalaması yüzde 8.2. Bu oran üçüncü bölgede 9.5. HDP, Anadolu Yakası’ndaki zayıflığını partinin en büyük kozu olan Selahattin Demirtaş’ı bu bölgede birinci sıradan aday göstererek aşma yoluna gitti. Önceki seçim sonuçları HDP’nin asıl oylarını artırdığı yer olarak kenar semtleri öne çıkarıyor. Cumhurbaşkanlığı seçiminde Selahattin Demirtaş en yüksek oy oranını kentin iki ucunda tutturdu. Kentin batı ucundaki Esenyurt’ta yüzde 17.2, doğu ucundaki Sultanbeyli’de yüzde 16.2 aldı. Özetle HDP barajı İstanbul’da kıyılardan zorlayacak. Bunun farkında olan parti başta Bağcılar olmak üzere kentin kıyılarını zorlamaya devam ediyor.

Kaynak: Al Jazeera

Yorumlar

Bu sitede yer alan içerikler sadece genel bilgilendirme amacı ile sunulmuştur. Yorumlarınızı kendi özgür iradeniz ile yayınlanmakta olup; bununla ilgili her türlü dolaylı ve doğrudan sorumluluğu tek başınıza üstlenmektesiniz. Böylelikle, Topluluk Kuralları ve Kullanım Koşulları'na uygun olarak, yorumlarınızı kullanmak, yeniden kullanmak, silmek veya yayınlamak üzere tarafımıza geri alınamaz, herhangi bir kısıtlamaya tabi olmayan (format, platform, süre sınırlaması da dahil, ancak bunlarla sınırlı olmamak kaydıyla) ve dünya genelinde geçerli olan ücretsiz bir lisans hakkı vermektesiniz.
;