Kürt sorunu

HDP'den 'İslami kesim' açılımı

HDP Cuma günü bir ilke imza atacak. Eş Başkan Selahattin Demirtaş, İslami kesimin temsilcileriyle buluşacak. Al Jazeera'ye konuşan HDP MYK üyesi Hüda Kaya, İslami kesim ile temasın devam edeceğini söyledi.

Selahattin Demirtaş
Demirtaş, yarın İslami kesimden temsilcilerle görüşecek. [Fotograf: Zeki Öztürk/AJT - Arşiv]

2015 seçimlerine yüzde 10'luk baraja rağmen bağımsız adaylar yerine siyasi parti olarak gireceğini açıklayan Halkların Demokratik Partisi, seçim öncesinde tüm kesimler ile diyalog kurmaya hazırlanıyor. HDP Eş Başkanı Selahattin Demirtaş, bu doğrultuda bir ilke imza atacak. Demirtaş, "İslami kesim"den temsilcilerle biraraya gelecek. Partiden yapılan açıklamada bu buluşmanın Cuma günü İstanbul'da yapılacağı duyuruldu.

"Tüm kesimlerle görüşülür"

Demirtaş'ın İslami kesim ile buluşmasının organizasyonunu yapan isimlerden biri HDP Merkez Yürütme Kurulu (MYK) üyesi Hüda Kaya. Al Jazeera'nin sorularını yanıtlayan Kaya, "Bu bir ilk" dedi:

"Bu buluşma HDP'nin temsil ettiği ilkeler, topluma bakışı, politikasının gereğidir. Biz burada dindar, müslüman, sosyalist, Alevi, hepimiz biraradayız. Nasıl Alevi kesimle, Ermeni temsilcilerle görüşmeler gerçekleştiriliyorsa diğer tüm kesimlerle de görüşmeler yapılır. İslami kesim ile de buluşmalarımız devam edecek."

Hüda Kaya, toplantıya katılacak isimlerle ilgili bilgi vermedi. Ancak Al Jazeera'nin edindiği bilgilere göre toplantıda Anti Kapitalist Müslümanlar Grubu'nun lideri olarak bilinen İhsan Eliaçık da yer alacak. Eliaçık'ın adı 2015 seçimlerinde HDP'nin göstereceği milletvekili adayları arasında yer alıyor. Ancak Eliaçık'ın yakın çevresine siyasete girmeyi düşünmediği mesajını verdiği belirtiliyor. 

Altan Tan eleştirmişti

30 Mart 2014'te yapılan yerel seçimler sonrasında Parti'nin İslami kesime yönelik duruşu parti içinden bir ismin eleştirilerine sebep olmuştu. Diyarbakır Milletvekili Altan Tan, partinin sosyalist kesimlere daha yakın durduğunu, İslami kesim ile aradaki mesafenin seçimde başarı elde edilememesine yol açtığını söylemişti. 

HDP Eş Başkanı Selahattin Demirtaş, geçen hafta da İstanbul'da Alevi kesimden temsilcilerle biraraya gelmişti. 

Kaynak: Al Jazeera

Yorumlar

Bu sitede yer alan içerikler sadece genel bilgilendirme amacı ile sunulmuştur. Yorumlarınızı kendi özgür iradeniz ile yayınlanmakta olup; bununla ilgili her türlü dolaylı ve doğrudan sorumluluğu tek başınıza üstlenmektesiniz. Böylelikle, Topluluk Kuralları ve Kullanım Koşulları'na uygun olarak, yorumlarınızı kullanmak, yeniden kullanmak, silmek veya yayınlamak üzere tarafımıza geri alınamaz, herhangi bir kısıtlamaya tabi olmayan (format, platform, süre sınırlaması da dahil, ancak bunlarla sınırlı olmamak kaydıyla) ve dünya genelinde geçerli olan ücretsiz bir lisans hakkı vermektesiniz.
;