Türkiye

HDP'nin 'Hayır'ı başka

Halkların Demokratik Partisi referanduma cezaevindeki eş başkanları olmadan girecek. Parti, referandum için "'Hayır' isterken halka kendi anayasa önerisini anlatacak. HDP’nin referandum kampanyasının ayrıntılarını, tutuklanmadan önce parti sözcüsü Ayhan Bilgen ile konuştuk.

[Fotoğraf: DHA]

Partiler bir kaç hafta içinde referandum için meydanlara çıkmaya hazırlanıyor. Meclis’te temsil edilen siyasi partiler arasında Halkların Demokratik Partisi’nin ayrı bir durumu var. Zira, 2015’te yapılan iki genel seçimde baraj sınavını geçen partinin bugün eş başkanları ile birlikte bazı milletvekilleri, belediye başkanları ve teşkilâtlarda görev yapan bir çok ismi tutuklu.

“Hayır” bloğunun ikinci büyük bileşeni olan HDP, nasıl bir kampanya yürüteceğine dair temel bir çerçeve oluşturdu. Sahaya çıkma, yani meydanlara inme Şubat ayı ortasında olacak.

“Temsili demokrasinin yol ayırımı"

Al Jazeera, parti kampanyasının ayrıntılarını tutuklanmadan bir kaç gün önce parti sözcüsü Ayhan Bilgen'e sordu. Ayhan Bilgen, referandumda halktan "Hayır" oyu vermelerini talep ederken, “Bugünkü durumu, olağanüstü hâl koşullarını onaylayıp onaylamadıklarına” dair yanıt vermelerini isteyeceklerini söyledi. “Olmazsa olmazımız demokrasi. Modeller farklı olabilir ama hukuk devletinin temel ilkelerini ortadan kaldıracak bir modeli tartışmak anlamsız” diyen Bilgen, Türkiye’nin geldiği noktanın “yarım yamalak temsili demokrasinin yol ayrımı” olduğu görüşünde.

Bu yol ayrımının ulaşabileceği diğer nokta HDP’nin kampanyasının bir diğer unsuru olacak. HDP Sözcüsü Ayhan Bilgen, “Hayır derken, çok ayrıntılı olmasa da aslında bizim ne istediğimizi de anlatacağız. Bu anayasaya hayır oyu çıkarsa demokratik bir anayasa yapma ihtiyacının ortaya çıkacağını söyleyeceğiz” dedi.

Kastettiği, daha önce üzerinde çalışılan ancak partiler anlaşamadığı için yapımı yarım kalan yeni anayasa. HDP’ye göre seçmen yeni anayasada Kürtlere statü verilmesini öncelikli olarak bekliyor. Ancak MHP ile işbirliği ile yapılan bu değişiklikte böyle bir konu gündeme gelmedi.

Bilgen’e göre, MHP ile işbirliği boyutu da Kürt seçmen üzerinde etkili. İşbirliğini AK Parti MHP işbirliği olarak değil, “Erdoğan-Bahçeli prodüksiyonu” diye tanımlayan HDP sözcüsü, “Halk bunu görüyor. Bu bildiğiniz milli cephedir. Bu milliyetçi cephelerin Türkiye’ye bıraktığı kötü bir miras var. Partili Cumhurbaşkanlığını getirerek 30’lu yılların kötü örneklerini de alacaklar. O yıllarda çıkış için o koşullar anlaşılabilirdi. Ama bugün öyle bir durum söz konusu değil” dedi.

“Diğer Hayır'ları polemik konusu yapmayacağız”

AK Parti ve MHP referandumda “Evet” diyecek. HDP ve CHP ise “Hayır.” Ancak, “Hayır” bloğunun iki partisinde de şimdiden diğerine ilişkin endişeler var. Endişenin temelinde, iki partinin farklı söylemlerle de olsa “Hayır” demesinin bu bloğu zayıflatma ihtimali yer alıyor.

Ayhan Bilgen bu konuda, “Türkiye’de birlikte söz söylemek ne kadar zorlaştı. Biz, bu durumu dikkate alan ama buna teslim olmayan bir siyaset yapacağız. Unutulmamalı, referandumdan sonra da hayat devam edecek. Biz birlikte yaşayacağız” diye konuştu. Bilgen, zaten CHP ile "Hayır" gerekçelerinin birbirinin aynısı olmadığı görüşünde. Buna rağmen tabanda ortaklaşma olabileceğini belirten HDP Sözcüsü, “Diğer Hayır'ları polemik konusu yapmayacağız. Biz kendi hayırımıza bakacağız” dedi.

Kaynak: Al Jazeera

Yorumlar

Bu sitede yer alan içerikler sadece genel bilgilendirme amacı ile sunulmuştur. Yorumlarınızı kendi özgür iradeniz ile yayınlanmakta olup; bununla ilgili her türlü dolaylı ve doğrudan sorumluluğu tek başınıza üstlenmektesiniz. Böylelikle, Topluluk Kuralları ve Kullanım Koşulları'na uygun olarak, yorumlarınızı kullanmak, yeniden kullanmak, silmek veya yayınlamak üzere tarafımıza geri alınamaz, herhangi bir kısıtlamaya tabi olmayan (format, platform, süre sınırlaması da dahil, ancak bunlarla sınırlı olmamak kaydıyla) ve dünya genelinde geçerli olan ücretsiz bir lisans hakkı vermektesiniz.
;