Eğitim

İmkânsızlıklara inat bilim

18 yıllık Fen Bilgisi Öğretmeni Murat Üstündağ, Kayseri'de kendi elleriyle yaptığı laboratuvarda bilim öğretiyor. Eski dolapları, rafları, deney malzemelerini tamir eden öğretmen, laboratuvarı yeniden yarattı. Üstündağ öğrencileriyle yaptığı ders materyalleriyle soyut konuları somut hale getiriyor.

Konular: Türkiye
Üstündağ, öğrencileriyle ürettiği projelerle bilim yarışmalarına da katılıyor.

O, çalıştığı okullarda yemekhaneyi, öğretmenler odasını laboratuvara dönüştüren, üzerine iş kıyafetlerini geçirip ders anlatacağı laboratuvarın duvarlarını boyayan, mobilyalarını tamir eden, yeri geldiğinde hafta sonu bile öğrencileriyle yapan bir öğretmen…

Kayseri’de bir devlet okulunda çalışan Fen Bilgisi Öğretmeni Murat Üstündağ, 18 yıldır fen dersini sevdirmek ve anlaşılır kılmak için gittiği okullarda kendi elleriyle laboratuvar kuruyor, öğrencilere deney yaptırıyor. Bugüne kadar 9 bilim şenliği organize etti. Üstündağ’ın dersinin sınırları sınıfı da, laboratuvarı da aşarak hayata karışıyor. Murat Öğretmen fenin gündelik hayatta olduğunu gösteriyor öğrencilere. 

Depoyu ve öğretmenler odasını laboratuvar yaptı

Üstündağ bugüne kadar Kayseri’de sosyo ekonomik düzeyi düşük mahallelerdeki iki okulda görev yaptı. İlk çalıştığı Mithatpaşa İlköğetim Okulu’nda kaldığı 15 yıl içinde önce depoyu, ardından da öğretmenler odasını fen bilgisi laboratuvarına dönüştürdü. 

Depodan bozma yaptığı 20 metrekarelik ufak laboratuvarda 45 kişilik sınıflar bilim öğrenmeye çalışıyordu. Sonra okul müdürü "Böyle olmaz, neresini istiyorsan orayı laboratuvar yapalım" dedi. Murat Öğretmen "Öğretmenler odası" dedi. Diğer tüm öğretmenler de destekledi. Odadaki kapalı balkonun pençeleri kapatıldı, tadilat başladı.

Laboratuvarın kuruluş hikâyesini Üstündağ şöyle anlatıyor:

"Okuldaki eski, kullanılmayan tahtaları, çekmeceleri yükleyip arkadaşıma götürdüm. Zımparaladı, dolap yaptı. Devletin verdiği  eğitim araçlarınının yanı sıra büyük liselerin ve özel okulların kendi laboratuvarlarını yenilerken boşa çıkan malzemeleri topladım. Zımparalayıp, yağlı boyayla yeniliyordum, tamir ediyordum. Deneyler için kimyasal maddeleri de kendi imkânlarımla alıyordum. Çünkü öğrencilerin ekonomik durumları hiçbir şey istemeye uygun değildi. İlk bilim şenliğini burada yaptım. Çalıştığım süre boyunca tam yedi bilim şenliği yaptım."

Gece bile bilim yaptılar

Bu laboratuvarda Murat Öğretmen, öğrencilerine yıllarca soyut, anlatıma dayalı konuları somutlaştırarak öğretti. Öğretmen fenin hayatın içinde olduğunu deneylerle gösterirken, öğrencilerinin evden getirdiği leğenlerle, karton bardaklarla, şişelerle de deney yapılabileceğini kanıtladı. Bilim şenliklerinde yapacakları deneyleri ise kimi zaman gece gündüz okul laboratuvarında çalışarak hazırladılar. Deneyler okul saatleri dışına taşınca, etraftan okulda birilerini görenler okula hırsız girdiği zannederek polise bile haber verdi. Polis baskın yaptığında Murat Öğretmen ve öğrencileri harıl harıl deney yapıyordu.

Üstündağ bir yandan da dersi, deneylerin yanı sıra öğrencileriyle birlikte geliştirdiği materyallerle anlatıyordu. Mesela mitoz ve mayoz bölünmelerin şekillerini akılda tutmak zor olduğu için, hücre bölünmeleri ile ilgili kart oyunları hazırladı. Basınç konusunu hazırladıkları çivili yatakta, balon patlatma oyunları ile anlattı. 

Eski malzemeleri yeni yaptı 

Üstündağ 15 yılın ardından ise üç sene önce Kayseri’deki Mehmet Akif Ersoy Ortaokulu’nda göreve başladı. Yine sosyo ekonomik düzeyi düşük, şehrin en çok göç alan mahallelerinden birindeydi. İmkânlar yine kısıtlıydı ama Murat Öğretmen için bu engel değildi. Bu kez okulun laboratuvarı vardı. Ancak çalışmaya uygun değildi. Üstündağ kolları sıvadı, iş kıyafetlerini giydi. Okul müdürünün de desteğiyle bu kez okulun öğretmenler için kullanılan yemekhanesini laboratuvar yaptı. 

Üstündağ yemekhaneyi laboratuvar yapmak için kolları sıvadı.

Eski okulundan laboratuvar malzemelerinin bir kısmını getirmişti, geri kalanını 4+4+4’ten sonra ilkokula dönüştüğü için malzemeleri boşa çıkan okullardan topladı. Tamir etti. Yeni laboratuvar öğrencilerin çok hoşuna gitti.  Murat Üstündağ’ın videolarla, deneylerle anlattığı fen dersi buradaki öğrencilerin de derse karşı algısını değiştirdi. Bilim Şenliği'ne hiç katılmamıştı öğrenciler. Şimdi daha fazla deney yapıyor ve dersten sonra bile "Öğretmenim yardım edilecek bir şey var mı?" diye yanına geliyorlar. 

Üstündağ yemekhaneyi düzenledikten sonra okul, böyle bir laboratuvara kavuştu.

Aynı anda 280 deney yaptılar

Murat Öğretmen bugüne kadar 9 bilim şenliği yaptı. Şenliklerde öğrenciler okul bahçesinde deneyler yapıyor, bir yandan da müzikler çalışıyor. Öğrencilerden hiç para toplanmadan yapılan bilim şenliklerini ise son iki yıldır TÜBİTAK’ın desteğiyle yapıyor Murat Öğretmen. Bütün öğrenciler bilimle haşır neşir oluyor. Bu  yıl yapılan bilim şenliğinde Mehmet Akif Ersoy Lisesi’nin bahçesinde öğrenciler tam 280 deney yaptı. 

Yorumlar

Bu sitede yer alan içerikler sadece genel bilgilendirme amacı ile sunulmuştur. Yorumlarınızı kendi özgür iradeniz ile yayınlanmakta olup; bununla ilgili her türlü dolaylı ve doğrudan sorumluluğu tek başınıza üstlenmektesiniz. Böylelikle, Topluluk Kuralları ve Kullanım Koşulları'na uygun olarak, yorumlarınızı kullanmak, yeniden kullanmak, silmek veya yayınlamak üzere tarafımıza geri alınamaz, herhangi bir kısıtlamaya tabi olmayan (format, platform, süre sınırlaması da dahil, ancak bunlarla sınırlı olmamak kaydıyla) ve dünya genelinde geçerli olan ücretsiz bir lisans hakkı vermektesiniz.
;