Suriye'de iç savaş

IŞİD Tel Abyad'dan çekildi, Halep'te saldırdı

Suriye'nin Türkiye sınırında yer alan ilçesi Tel Abyad'dan savaşmadan çekilen IŞİD, Halep'in kuzey kırsalında Türkmenlere saldırdı. PYD ise IŞİD'ten aldığı Tel Abyad'ı Kobani kantonuna bağlayacağını açıkladı.

Türkmen muhalif gruplardan Liva Sultan Murat, IŞİD’in düzenlediği saldırıda mensuplarından sekiz kişinin öldüğünü duyurdu. [Fotoğraf: AJT-Yılmaz Bilgen]

Suriye'nin Rakka iline bağlı Tel Abyad ilçesinden çekilen IŞİD, Halep'in kuzeyinde Türkmenlere saldırdı. 28 Mayıs tarihinde bölgede gerçekleştirdiği operasyonla muhaliflerin kontrolünde olan Savran kasabası ile birlikte yedi köyü ele geçiren IŞİD, 16 Haziran sabahı bölgede bulunan muhalif mevzilere karşı yeniden saldırıya geçti. İlk olarak Halep'in kuzeyinde yer alan Um Huş köyündeki Türkmen gruplardan Liva Sultan Murat'a ait hedeflere yönelik zırhı araçla canlı bomba eylemi düzenleyen IŞİD, ardından 200 kişilik bir grupla aynı mevzilere saldırdı.

Kobani Kantonu Eşbaşkanı Enver Müslim ise, YPG'nin IŞİD'in elinden aldığı Tel Abyad'ın Kobani kantonuna bağlanacağını açıkladı. 

Halep'te şiddetli çatışmalar

Şiddetli çatışmaların yaşandığı bölgede Al Jazeera Türk'e özel açıklama yapan Liva Sultan Murat Komutanı Fehim İsa, IŞİD’in düzenlediği saldırıda sekiz askerinin öldüğünü ve 10’dan fazla yaralının olduğunu belirtti.

Fehim İsa sabaha karşı yapılan saldırıyı püskürttüklerini ancak köyde 50 evin yıkıldığını ve enkaz altında arama çalışmalarının sürdüğünü söyledi.

Al Jazeera Türk'e özel açıklama yapan Liva Sultan Murat Komutanı Fehim İsa, IŞİD'in saldırısını püskürttüklerini ifade etti.
[[Fotoğraf: AJT-Yılmaz Bilgen]]

İki tarafın da herhangi bir ilerleme kaydedemediğini ifade eden Türkmen komutan, IŞİD’in telsiz anonslarında, 'Hedeflerinin önce Kilis sınırındaki Azez, ardından da PYD tarafından özerk kanton ilan edilen Afrin ilçesi olduğunu' duyurduklarını ve 'Kobani ile Tel Abyad'ın intikamını Afrin’de alacaklarını' belirttiklerini anlattı.

IŞİD'le muhalifler arasında en şiddetli çatışmalar Um Huş ve Elbil köylerinde cereyan ediyor. Örgüt Savran kasabasını aldığı Haziran ayı başından bu yana Azez yönünde bulunan köylere saldırıyor.

Azez'e 8 kilometre mesafede bulunan IŞİD ile Afrin Kürt bölgesi arasındaki uzaklık ise 12 kilometre.

"Tel Abyad Kobani'ye bağlanacak"

Kobani Kantonu Eşbaşkanı Enver Müslim, PKK'nın Suriye kolu PYD'nin silahlı gücü YPG'nin IŞİD'in elinden aldığı Tel Abyad'ın Kobani kantonuna bağlanacağını açıkladı. Müslim açıklamada şu ifadeleri kullandı:

"YPG ve Burkan El Fırat güçleri tarafından ele geçirilen Tel Abyad'ın IŞİD’den alınması tarihi bir olaydır. Bölgedeki halklar bu sayede IŞİD vahşetinden kurtuldu.Tel Abyad yönetimi bundan böyle Kobani kantonu yönetimine bağlı olacaktır. Bu sayede Tel Abyad’da Kürt, Arap, Türkmen, Ermeni ve tüm halklar birlikte kardeşçe yaşayacak."

Yılmaz Bilgen

1973 yılı Aksaray doğumlu. Haberciliğe 1991 yılında Gaziantep Olay TV de başladı. Sırasıyla Kanal 6, Ankara Kanal A  ve Euro Star TV'de programlar hazırladı. Devamını oku

Yorumlar

Bu sitede yer alan içerikler sadece genel bilgilendirme amacı ile sunulmuştur. Yorumlarınızı kendi özgür iradeniz ile yayınlanmakta olup; bununla ilgili her türlü dolaylı ve doğrudan sorumluluğu tek başınıza üstlenmektesiniz. Böylelikle, Topluluk Kuralları ve Kullanım Koşulları'na uygun olarak, yorumlarınızı kullanmak, yeniden kullanmak, silmek veya yayınlamak üzere tarafımıza geri alınamaz, herhangi bir kısıtlamaya tabi olmayan (format, platform, süre sınırlaması da dahil, ancak bunlarla sınırlı olmamak kaydıyla) ve dünya genelinde geçerli olan ücretsiz bir lisans hakkı vermektesiniz.
;