IŞİD

'IŞİD’e kara operasyonu şart'

Son dört aydır Kilis kentini hedef alan roket saldırılarını değerlendiren Suriyeli muhaliflere göre ne Türk topçusunun misillemeleri, ne de koalisyon bombardımanı IŞİD tehdidini bertaraf edemez. Onlara göre tek çare örgütün kara birlikleri ile menzil dışına çıkartılması.

Suriyeli muhalif grup Cephe El Şamiyye'nin komutanlarından Nazım El Hafız: 'Kilis'in güvenliği için IŞİD'ın menzil dışına atılması şart' [Fotoğraf: Can Hasasu / Al Jazeera Türk]

ocak ayından bu yana türkiye’nin suriye sınırındaki kilis kentine, güney sınırından 49 roket saldırısı yapıldı. tsk'nın roketlerin geliş yönünü göz önünde bulundurarak yaptığı hesaplamalar ve bu hesaplamalara göre yapılan misillemeler, saldırıların irak şam islam devleti’nin (işid) denetimindeki bölgeden gerçekleştirildiğini gösteriyor.

"misilleme atışları da etkili olmuyor”

uzun süre öncüpınar sınır kapısnın karşısındaki el selame sınır kapısı müdürlüğünü yapan ve cephe el şamiyye adlı muhalif grubun yöneticilerinden olan nazım el hafız, türk topçusunun misilleme atışlarının sonuç getirmeyeceğini söylüyor:

“daeş’in (işid) kullandığı rus yapımı katyuşaların menzili 15 km. zaman zaman da menzili 40-30 kilometre olan 135 milimetrelik seyyar topları kullanıyorlar. bu silahlar hareket ettirilebildiği için tesbit edilmeleri zor. atış yaptıktan sonra yer değiştirdiklerinden misilleme atışları da etkili olmuyor.”

sınır ihlali yapan rus uçağının türkiye tarafından düşürülmesinin ardından türk hava kuvvetleri, suriye içerisindeki hava operasyonlarını askıya aldı. ancak hafız’a göre bu durum sahada çok büyük bir eksiklik yaratmıyor:

“türk savaş jetleri ve insansız hava araçları (iha) suriye semalarında uçamıyor ama incirlik’ten kalkan koalisyon uçakları aynı görevi görüyor. işid artık küçük gruplar halinde hareket ediyor. sürekli yer değiştiren mobil roketatarları veya topları tesbit etmeleri çok zor. uçaklar bu bağlamda işid’e engel değil.”

'saldırıların amacı türkiye ve muhalifleri yıpratmak'

hafız, işid’in bu saldırılarla türkiye ve müttefiki olan suriyeli muhalifleri yıpratmak istediğini söylüyor:

“aslında işid askeri olarak türkiye ile baş edemeyeceğini çok iyi biliyor. ama örgütün yöneticileri, türkiye’nin suriye bataklığına girmeyi istemediğini de biliyor. amaçları türk kamuoyu ile suriyelileri karşı karşıya getirmek, doğacak kargaşa ve panikten faydalanmak.”

'tek çare kara operasyonu'

halen kilis’te ikamet eden muhalif komutana göre, roket ve topçu saldırılarını engellemek için suriyeli muhalif güçlerin, işid denetimindeki bölgeyi ele geçirmesi desteklenmeli:

“al yarubiyye, düdyan ve el rai tarafındaki köyleri bir iki hafta önce ele geçirmiştik. ama işid intihar saldırıları ile yeniden bu köyleri aldı. saldırıları da bu hattan yapıyorlar. kilis’ten cerablus’a kadar uzanan hattan işid’i çıkartırsak, türk sınırına yönelik tehdit son bulur. ama modern silahlara ve kesintisiz lojistik desteğe ihtiyacımız var. bunlar sağlanırsa kara operasyonunda muhaliflerin başarılı olmaması için bir neden yok.”

17 ölü 58 yaralı

dört aydır kilis’i hedef alan rorket ve top saldırılarından şimdiye kadar 17 kişi yaşamını yitirirken, 58 kişi de yaralandı. çok sayıda bina ve araçta da hasar meydana geldi. kilis valiliği, suriyeli sığınmacılar ve yerel halk arasında gerginlik yaşanmaması için gösteri yasağı gibi bazı ek uygulamalar başlattı.

kaynak: al jazeera

Yorumlar

Bu sitede yer alan içerikler sadece genel bilgilendirme amacı ile sunulmuştur. Yorumlarınızı kendi özgür iradeniz ile yayınlanmakta olup; bununla ilgili her türlü dolaylı ve doğrudan sorumluluğu tek başınıza üstlenmektesiniz. Böylelikle, Topluluk Kuralları ve Kullanım Koşulları'na uygun olarak, yorumlarınızı kullanmak, yeniden kullanmak, silmek veya yayınlamak üzere tarafımıza geri alınamaz, herhangi bir kısıtlamaya tabi olmayan (format, platform, süre sınırlaması da dahil, ancak bunlarla sınırlı olmamak kaydıyla) ve dünya genelinde geçerli olan ücretsiz bir lisans hakkı vermektesiniz.
;