IŞİD

'IŞİD'in hilafeti şeriata aykırı'

Türkiye’de bir araya gelen Müslüman Alimler Birliği, IŞİD’in hilafet ilanını değerlendirdi. Al Jazeera'ye konuşan birliğin başkanı Karadaği, "Hilafet ilanı şeriata aykırı ve gayri meşrudur" dedi.

Müslüman Alimler Birliği Genel Sekreteri Ali El Karadaği: IŞİD'in hilafeti şeriata aykırı. [Fotoğraf: Can Hasasu / Al Jazeera Türk]

Dünyanın birçok ülkesinden din adamının katılımıyla kurulan Müslüman Alimler Birliği (MAB), İslam ülkelerinde yaşanan sıkıntıları görüşmek için İstanbul’da toplandı. Gazze, Suriye, Irak, Libya, Mısır... Mezhep ayrımının tırmandığı, şiddet olaylarının arttığı bu dönemde herkesin en çok merak ettiği konu Irak Şam İslam Devleti (IŞİD) olarak bilinen silahlı grubun lideri Ebubekir El Bağdadi’nin ilan ettiği yeni İslam hilafeti oldu. MAB Genel Sekreteri Ali El Karadaği, Al Jazeera Türk’e konuştu.

‘IŞİD’in hilafeti şeriata aykırı’

İslam aleminin zor bir dönemden geçtiğini hatırlatan Karadaği, alimlerin yaşanan sorunlara çözüm bulmak niyetiyle toplandığının altını çizdi. Karadaği, İslam aleminde konuyla ilgili bir kafa karışıklığı olmaması için IŞİD lideri Abubekir El Bağdadi’nin hilafet iddiasının da toplantıda alimlerce müzakere edildiğini söyledi:

“Herhangi bir grup veya devletin kendi kendine hilafet ilan etmesi meşru değildir ve şeriata aykırıdır. Çünkü hilafet aslında tüm İslam alemine vekalet etmektir. Hilafette tüm İslam ümmetinin, alimlerinin ve beyinlerinin hakkı vardır. Dolayısıyla belirli bir grubun kendi kendine hilafeti ilan etmesi şeri açıdan batıldır.”

‘İslam barıştır’

IŞİD ile ilgili doğrudan bir değerlendirme yapmaktan kaçınan Karadaği yaşanan şiddet olaylarının, infaz ve işkencelerin İslam’la bağdaştırılmasının mümkün olmadığını haıtlattı:

“Ne yazık ki İslam’ı şiddetle özdeş hale getirmek isteyenler var. İslam ‘Rahman ve rahim olan Allah’ın adıyla’ başlar. Müslüman her işe bu cümleyle başlar. Müslüman rahmetsiz iş yapmaz. Her namazdan sonra sağa ve sola ‘es selamu aleykum’ (barış üzerinizde olsun) deriz. Bu davranışla kimseyi incitmeyeceğimize ve barışçı olacağımıza dair her gün sağımızda ve solumuzda olan herkese söz veririz. Ne yazık ki bazı Müslümanlar şiddete başvurarak Batı dünyasının eline koz veriyor. Ama İslam onların işlediği cinayetlerden masumdur. ‘Seni ancak alemlere rahmet olarak gönderdik’ diye buyurmuş Cenab-ı hak. İslam rahmet dinidir; Azabın, öldürmenin ve işkencenin dini değildir.”

‘Hilafetin son başkenti İstanbul’

Tanınmış din adamı Yusuf El Kardavi'ye göre son hilafe Türkler. [Fotoğraf: Can Hasasu / Al Jazeera Türk]

Müslüman Alimler Birliği’nin İstanbul’daki toplantısına gelen katılımcılar otelin mescidinde cuma namazı için toplandı. Cuma hutbesini ise İslam aleminin ünlü din adamlarından Mısırlı din adamı Şeyh Yusuf El Kardavi verdi. Kardavi, IŞİD’in ismini zikretmeden Bağdadi’nin hilafet ilanına şu sözler ile yanıt verdi:

“Şu an İstanbul’dayız. Son İslam hilafetinin başkentinde. Peygamber efendimizin müjdelediği kenti, İstanbul7u fetheden ve İslam alemini kahramanlıkla yıllarca savunan Türklerdi. En son hilafet Türklerdeydi. Bu hilafet bitti demek değildir. İslam ümmeti gelecekte de hilafet ilan edecektir. Ama şu ana kadar en son İslam hilafetini Türkler kurmuştur.”

Yorumlar

Bu sitede yer alan içerikler sadece genel bilgilendirme amacı ile sunulmuştur. Yorumlarınızı kendi özgür iradeniz ile yayınlanmakta olup; bununla ilgili her türlü dolaylı ve doğrudan sorumluluğu tek başınıza üstlenmektesiniz. Böylelikle, Topluluk Kuralları ve Kullanım Koşulları'na uygun olarak, yorumlarınızı kullanmak, yeniden kullanmak, silmek veya yayınlamak üzere tarafımıza geri alınamaz, herhangi bir kısıtlamaya tabi olmayan (format, platform, süre sınırlaması da dahil, ancak bunlarla sınırlı olmamak kaydıyla) ve dünya genelinde geçerli olan ücretsiz bir lisans hakkı vermektesiniz.
;