Çözüm süreci

'İzleme heyeti' tartışması

Dolmabahçe açıklamasndan sonra Hükümet ile HDP arasında yeni tartışma konusu "izleme heyeti" oldu. Başbakan Yardımcısı Akdoğan ile görüşen HDP'li Pervin Buldan, 16 kişilik heyet oluşturulduğunu açıkladı. Ancak Akdoğan "Külliyen yalan ve uydurma" dedi.

Dolmabahçe açıklaması hem hükümet hem de HDP-Kandil ve Öcalan tarafından bir milat olarak tanımlanıyor. [AA-Arsiv]

Dolmabahçe’de hükümet ile HDP’nin yaptığı ortak açıklama ve Abdullah Öcalan’ın silah bırakma şartı ile birlikte 10 maddelik talep listesinin okunması çözüm süreci için yeni bir milat, yeni bir başlangıç oldu. Hükümet cephesine göre 2013 yılı Nevruzu'nda Öcalan’ın yaptığı geri çekilme çağrısı bir “ufuk çizme” niteliğindeydi. 28 Şubat’ta Dolmabahçe Sarayı’nda okunan açıklama ise “bir eylem planı” niteliğinde olduğu için çok daha anlamlı.

İzleme heyeti 

İzleme heyetinin oluşturulması konusunda HDP'li Pervin Buldan ve Sırrı Süreyya Önder, Perşembe gecesi Meclis'te Başbakan Yardımcısı Yalçın Akdoğan ile bir araya geldi. Görüşme sonrası Buldan izleme heyetinin oluşturulmasının kararlaştırıldığını söyledi. Buldan bazı TV kanallarına yaptığı açıklamada heyetin 16 kişiden oluşacağını söyledi.

Akdoğan yalanladı

Ancak Akdoğan gece saatlerinde Twitter hesabından yaptığı açıklama ile 16 kişilik izleme heyetininin oluşturulduğu yönündeki haberleri yalanladı. Akdoğan şu görüşleri paylaştı:

"Bazı basın organlarında 16 kişilik izleme heyeti kurulduğu belirtilerek isim listeleri yayınlanmaktadır. Bunlar külliyen yalan ve uydurmadır. Meclis'te gerçekleşen sıradan bir görüşmeye atfen spekülasyonlara yol açacak açıklamalar yapılması sürecin ciddiyetiyle bağdaşmamaktadır."

Mesaj görüntülü olmayacak

6-7 Ekim olaylarından sonra irili ufaklı bir dizi kriz atlatılarak gelinen Dolmabahçe aşamasından sonra şimdi gözler bundan sonra atılacak adımlarda. HDP-Kandil kanadının beklentisi Nevruz’da Öcalan’ın mesajını daha anlamlı hale getirmek üzere kamuoyuna görüntülü olarak seslenmesi.

Ancak Al Jazeera’nin edindiği bilgilere göre Abdullah Öcalan’ın mesaj verip vermeyeceği kesin değil. Üstelik bu mesaj verilecekse bile görüntülü olma ihtimali çok zayıf. Hükümet çevreleri görüntülü mesajı HDP’nin bir talebi olarak değerlendiriyor ancak bu süreçte Öcalan’ın İmralı’da çekilecek bir video üzerinden mesaj vermesine ihtimal verilmiyor, sıcak bakılmıyor.

Mesaj beklentisi: Kongre için somut tarih

Abdullah Öcalan’ın Nevruz’da yeni bir mesaj verip vermeyeceği de kesin değil. Al Jazeera’nin edindiği bilgilere göre devlet ile Öcalan arasında bu başlık altındaki görüşmeler hâlâ sürüyor. Hükümet kanadının beklentisi, bir mesaj verilecekse, Abdullah Öcalan’ın daha önce PKK’ya yaptığı “kongreyi toplayın” çağrısını somutlaştırması. Yani ya “kısa bir süre içinde kongreyi toplayın” demesi ya da yine kongre için “net bir tarih vermesi”. Aksi takdirde yeni mesajın 28 Şubat’ta Dolmabahçe'de okunan mesajın ötesine geçilmesi söz konusu olamayacağı için bir anlam ifade etmeyeceği belirtiliyor.

Hafta sonunda İmralı’da Abdullah Öcalan ile görüşmeyi bekleyen HDP heyetinin bir diğer beklentisi ise Dolmabahçe açıklaması sonrasında yapılacak bu görüşmenin izleme heyeti ve Sekretarya eşliğinde yapılması. Sekretarya konusunda sorun yok. Bir, iki gün içinde daha önce isimleri üzerinde anlaşılan hükümlüler İmralı Adası'na gönderilecek ve ismi “Sekretarya” olarak konulan yapı devreye girecek. Üzerinde anlaşılan sistem çerçevesinde Sekretarya bünyesindeki hükümlüler görüşmeleri kayıt altına alacak.

Hasta tutuklular konusunda adım haftaya

Hükümet ortak açıklama ile gelinen noktanın ardından gelecek hafta içinde önemli bir adım daha atacak. Hasta tutuklular konusunda zaten daha önce hazırlanan düzenlemenin gelecek hafta Türkiye Büyük Millet Meclisi gündemine getirilmesi bekleniyor. Bu düzenleme çözüm sürecinin başından bu yana HDP kanadının en önemli şartları arasında yer alıyor. 

Kaynak: Al Jazeera

Yorumlar

Bu sitede yer alan içerikler sadece genel bilgilendirme amacı ile sunulmuştur. Yorumlarınızı kendi özgür iradeniz ile yayınlanmakta olup; bununla ilgili her türlü dolaylı ve doğrudan sorumluluğu tek başınıza üstlenmektesiniz. Böylelikle, Topluluk Kuralları ve Kullanım Koşulları'na uygun olarak, yorumlarınızı kullanmak, yeniden kullanmak, silmek veya yayınlamak üzere tarafımıza geri alınamaz, herhangi bir kısıtlamaya tabi olmayan (format, platform, süre sınırlaması da dahil, ancak bunlarla sınırlı olmamak kaydıyla) ve dünya genelinde geçerli olan ücretsiz bir lisans hakkı vermektesiniz.
;