Çözüm süreci

İzleme Kurulu belli oldu

Kobani krizini aşan süreç kaldığı yerden devam ediyor. Sekretarya ve ‘üçüncü göz’ olarak tarif edilen İzleme Kurulu hayata geçiriliyor. Kurulda yer alacak isimler belirlendi.

Haberin Öne Çıkanları

Çözüm süreci

İzleme Kurulu

İmralı'da sekretarya

Başbakan Davutoğlu 19 Ekim 2014'te Âkil İnsanlar Heyeti ile Dolmabahçe'deki Başbakanlık'ta bir araya gelmişti. [Fotoğraf: AA]

Kobani eylemleriyle sekteye uğrayan çözüm süreci yeniden normal seyrine döndü. Süreçte bundan sonra atılacak adımlar, oluşturulan heyetler ve isimler belirlendi. Beklenti, tarafların mutabık kaldığı konuların bir an önce hayata geçirilmesi.

Al Jazeera Türk’ün edindiği bilgilere göre, sürecin yeni döneminde tarafların daha önce mutabık kaldığı 'İzleme Kurulu' ve İmralı’da sekretarya çalışmaları başlayacak. 'İzleme Kurulu' 16 kişiden oluşacak. Kurulda yer alacak 13 kişi, Kürt sorununun çözümü için Türkiye’nin yedi bölgesinde saha çalışması yürüten Âkil İnsanlar Heyeti’nden. Diğer üç isim ise heyetin dışındakilerinden seçilecek.

Hafta sonu İmralı’ya sunulabilir

'İzleme Kurulu' için belirlenen isimler; Sırrı Süreyya Önder, Pervin Buldan ve İdris Baluken’in hafta sonu gerçekleştirmeleri beklenen İmralı ziyaretinde Öcalan’a sunulacak. Öcalan’ın da onaylamasının ardından hükümet son kararını verecek. Böylece 'İzleme Kurulu’nun çalışması ve yer alacak kişiler kamuoyunu açıklanacak.

Kurul ‘üçüncü göz’ olacak

'İzleme Kurulu’ndakiler herhangi bir siyasi parti mensubu olmayacak. “Tarafsız” davranacak, sürecin “üçüncü gözü” olacak ve taraflar arasında tanıklık edecek, İmralı’daki görüşmelere katılacak. Al Jazeera Türk’ün edindiği bilgilere göre, kuruldaki isimlerin çoğu Âkil İnsanlar Heyeti'nin başkanları.

Bu kişilerin de kabul etmesi halinde kurulda yer alacak isimler şunlar:

Âkil İnsanlar Akdeniz Bölgesi Başkanı Rıfat Hisarcıklıoğlu,

Doğu Anadolu Bölgesi Başkanı Can Paker,

Ege Bölgesi Başkanı Tarhan Erdem (Sağlık koşulları izin verirse)

Güneydoğu Anadolu Bölgesi Başkanı Yılmaz Ensaroğlu,

İç Anadolu Bölgesi Başkanı Ahmet Taşgetiren,

Marmara Bölgesi Başkanı Deniz Ülke Arıboğan, (Başbakan Davutoğlu ile 19 Ekim'deki toplantı sonrası görevinden istafa ettiğini açıklamıştı)

Karadeniz Bölgesi Başkanı Yusuf Şevki Hakyemez.

Heyet başkanlarının yanı sıra aktör Kadir İnanır, Prof. Dr. Mithat Sancar, İnsan Hakları Derneği (İHD) Genel Başkanı Öztürk Türkdoğan, Mazlum-Der Genel Başkanı Ahmet Faruk Ünsal da kurulda olacak.

Kadir İnanır ile Öztürk Türkdoğan Âkil İnsanlar Heyeti’nin Akdeniz, Mithat Sancar Marmara, Ahmet Faruk Ünsal ise Güneydoğu Anadolu Bölgesi'nde çalışmalar yürütmüştü.

Sekretarya çalışmaya başlıyor

Çözüm süreci kapsamında Öcalan’ın isteği olan İmralı’da bir sekretaryanın oluşturulması da hayata geçiriliyor. Sekretaryanın kısa süre içinde çalışmalarına başlaması bekleniyor. Sekretaryadaki iki isim de belirlendi. Demokratik Toplum Kongresi (DTK) Eşbaşkanı eski DEP milletvekili Hatip Dicle ile Demokratik Özgür Kadın Hareketi’nden (DÖKH) Ceylan Bağrıyanık.

Âkil İnsanlar Heyeti 2013’te kuruldu

Âkil İnsanlar Heyeti, Kürt sorununun çözümü için yürütülen çözüm süreci kapsamında Nisan 2013’te kuruldu. Heyet 62 kişiden oluştu; Türkiye’nin altı bölgesinde dokuz, Ege Bölgesi'nde ise sekiz kişi heyette yer aldı. Dönemin Başbakanı Recep Tayyip Erdoğan ilk olarak 4 Nisan 2013’te heyetle görüştü. Heyet, 26 Haziran 2013’te yeniden Erdoğan ile Dolmabahçe’deki Başbakanlık Çalışma Ofisi’nde bir araya gelerek, 7 bölüm ve 38 sayfadan oluşan raporunu sundu. Raporda çözüm sürecine desteğin giderek arttığı, sivil anayasa beklentisi, silahsız ortamın önemi ve sürecin kesintiye uğramasından endişe duyulduğu vurgulandı.

Âkil İnsanlar Heyeti son olarak 19 Ekim 2014’te Başbakan Ahmet Davutoğlu ile buluştu. Başbakan ile heyet üyelerinin çözüm sürecinde gelinen noktayı değerlendirdiği toplantı 10 saat sürmüştü.

Kaynak: Al Jazeera

Burhan Ekinci

Gazeteciliğe 2002 yılında Dicle Haber Ajansı’nda başladı. Beş yıl Taraf Gazetesi'nde bir yıl da IMC TV’de çalıştı. Türkiye Gazeteciler Cemiyeti’nden 2010 Araştırma Dalı’nda ödül aldı. Al Jazeera'de muhabir olarak çalışıyor.  Devamını oku

Yorumlar

Bu sitede yer alan içerikler sadece genel bilgilendirme amacı ile sunulmuştur. Yorumlarınızı kendi özgür iradeniz ile yayınlanmakta olup; bununla ilgili her türlü dolaylı ve doğrudan sorumluluğu tek başınıza üstlenmektesiniz. Böylelikle, Topluluk Kuralları ve Kullanım Koşulları'na uygun olarak, yorumlarınızı kullanmak, yeniden kullanmak, silmek veya yayınlamak üzere tarafımıza geri alınamaz, herhangi bir kısıtlamaya tabi olmayan (format, platform, süre sınırlaması da dahil, ancak bunlarla sınırlı olmamak kaydıyla) ve dünya genelinde geçerli olan ücretsiz bir lisans hakkı vermektesiniz.
;