Kanser

'Kanseri yenmek imkânsız değil'

Bugün 4 Şubat Dünya Kanser Günü. Her yıl 14 milyon kansere yakalanıyor ve 8 milyon kişi kanserden dolayı ölüyor. Dünya Kanser Kontrol Örgütü Başkanı Profesör Tezer Kutluk “Önlemler alınırsa bunun 3-4 milyonunu önlemek mümkün. Bu yılki sloganımız 'İmkânsız değil'. Yani kanseri yenmek imkânsız değil” diyor.

Konular: Kanser, Sağlık
Çocuk kanserlerinde tedavi başarı oranı yüzde 85’lere ulaştı [Fotoğraf:Mustafa Değirmenci/ Al Jazeera Türk]

Türkiye’de ölüm nedenleri arasında kansere bağlı ölümler, kalp ve damar hastalıklarından sonra ikinci sırada. Kanserin 20 yıl sonra birinci sıraya yerleşeceği öngörülüyor.

Her yıl yaklaşık 97 bin erkek, 62 bin kadın kansere yakalanıyor. Bu da toplamda 159 bin kişi demek.

Türkiye’de kanser artışının nedenleri:

• Doğumda beklenen yaşam süresi uzaması ve toplumun yaşlanması

• Tütün ve tütün mamullerinin tüketiminin artması

• Obezite salgını

• Çevresel ve mesleki faktörler

Akciğer kanseri aşıları üzerindeki araştırmalar sürüyor [Fotoğraf: Shutterstock]
Akciğer kanseri aşıları üzerindeki araştırmalar sürüyor [Fotoğraf: Shutterstock]

“İmkânsız değil”

Slogan, kanserle mücadele kapsamında yürütülen kampanyanın bu yılki sloganı. Dünya Kanser Kontrol Örgütü Başkanı Profesör Tezer Kutluk, kanserin tedavi edilebilir bir hastalık sınıfına yavaş yavaş girdiğine dikkat çekiyor. Profesör Kutluk’a göre, kansere karşı mücadele artık imkânsız değil. Hayat felsefesi olarak da yorumlanabilecek dört husus var dikkat edilmesi gereken.

Sağlıklı yaşamayı seçmek, erken tanı sağlamak, herkes için tedavi ve yaşam kalitesi. İşte bu dört ayak üzerine kuruyor Profesör Tezer Kutluk kansere karşı açılan savaşı.

“Sağlıklı yaşamayı seçmek demek, tütünden uzak durmak, fazla kilolardan kurtulmak, sportif aktiviteyi arttırmak demektir. Bunları gerçekleştirdiğiniz ölçüde kanserden 3’te 1 oranında korunabiliyoruz. Erken tanı hayat kurtaran bir etken. Tedavinin başarıya ulaşmasını güçlendiriyor. Biliyorsunuz meme, rahim ağzı ve kalın bağırsak kanserlerinde taramalar işe yarıyor, hayat kurtarıyor. Yeter ki itina gösterelim.”

Prof. Tezer Kutluk'un branşı çocuk onkolojisi. Kutluk, Hacettepe Üniversitesi öğretim üyesi.

“Herkes için tedavi”

Kanser Kontrol Örgütü Başkanı Profesör Tezer Kutluk dünyayı eşitsizlikler ülkesi olarak tanımlıyor ve Dünya Sağlık Örgütü’nün 2025 yılı için koyduğu hedefi anımsatıyor. Örgüt sağlık hizmetine erişimin dünya genelinde yüzde 80’e çıkartılmasını hedefliyor. Türkiye için yaptığı vurgu da genel sağlık sigortası uygulaması. Kutluk bu kapsamda Türkiye’de sağlığa erişimi kolaylaştırma anlamında ciddi adımlar atıldığı görüşünde.

Türkiye’de en çok görülen kanser türlerine bakacak olursak, kadınlarda meme, tiroid, kalın bağırsak kanserleri ilk üç sırada. Erkeklerde de prostat, akciğer ve gırtlak kanserleri.

Çocuk kanserlerinin özelliklerinden biri, çok hızlı çoğalan ve büyüyen kanserler olmaları.
[[Fotoğraf:Mustafa Değirmenci/ Al Jazeera Türk]]

Çocuklarda kanser

Her yıl 1 milyon çocuktan 120'sinde kanser gelişiyor. Çocukluk çağı kanserleri en sık ilk 5 yaşta ve 10-15 yaş döneminde ortaya çıkıyor. Çocuklarda kanser erişkinlere oranla 100 kat daha az görülüyor.

Türkiye'de ve dünyada çocukluk çağında görülen kanserlerin yüzde 30'unu lösemi oluşturuyor. Kanserli Çocuklara Umut Vakfı’nın verilerine göre geri kalan yüzde 70’lik dilimde lenfoma gibi lenf bezi kanserleri yer alıyor.

Kaynak: Al Jazeera

Yorumlar

Bu sitede yer alan içerikler sadece genel bilgilendirme amacı ile sunulmuştur. Yorumlarınızı kendi özgür iradeniz ile yayınlanmakta olup; bununla ilgili her türlü dolaylı ve doğrudan sorumluluğu tek başınıza üstlenmektesiniz. Böylelikle, Topluluk Kuralları ve Kullanım Koşulları'na uygun olarak, yorumlarınızı kullanmak, yeniden kullanmak, silmek veya yayınlamak üzere tarafımıza geri alınamaz, herhangi bir kısıtlamaya tabi olmayan (format, platform, süre sınırlaması da dahil, ancak bunlarla sınırlı olmamak kaydıyla) ve dünya genelinde geçerli olan ücretsiz bir lisans hakkı vermektesiniz.
;