Hrant Dink cinayeti

‘Kayıp görüntü’ 10 kez kopyalandı

Dink cinayetine ışık tutabilecek ‘Akbank görüntülerinin’ banka şubesinden farklı zamanlarda 10 kez ‘kopyalanarak’ alındığı ortaya çıktı. Al Jazeera’nin ulaştığı banka müdürü, gelen polislerin kendilerini ‘istihbarat, asayiş, terör büro’ şeklinde tanıttıklarını söyledi.

Dink cinayeti soruşturmasında, Akbank şubesi kamerasının cinayet günü çektiği bu görüntülerin tamamı aranıyor.

Hrant Dink cinayetinin işlendiği günlerde olay mahallindeki AKBANK şubesinin müdürü olan B. İ. görüntülerin bankadan ‘kopyalanmak suretiyle’ alındığını, bu işlemin cinayeti izleyen günlerde sık sık tekrarlandığını, en sonunda polise görüntülerin orjinal halini de verdiğini söyledi.

Akbank güvenlik kamerasından alınan görüntüler, bundan tam 9 yıl önce işlenen Dink cinayetini aydınlatabilecek en önemli kanıtlarından biri. Hrant Dink, saat 14.57’de vurulmuştu. Polis, bu sebeple cinayet saatinden önce bölgedeki hareketliliği incelemeye aldı. Akbank kamerası bu hareketliliği iyi gösterebilecek bir açıda kayıt yapıyordu. 

Cinayet günü Hrant Dink, tetikçi Ogün Samast ve bazı jandarma görevlileri sokaktaki Akbank şubesinin ATM (para çekme makinası) kamerasına takıldı. Cinayet günü bankadan alınan görüntünün  ise saat 10.00 ile 12.00 arasındaki bölümünün silinmiş olduğu belirlendi. 

Polislerin soruşturma kapsamında görüştüğü dönemin Akbank Şube Müdürü'ne Al Jazeera ulaştı.

“10 kez kopyasını verdim”

Bankanın o dönemdeki müdürü telefon görüşmemizde, görüntülerin kopyasının kendisinden tam 10 kez alındığını belirtti. Adının açıklanmasını isteyemeyen banka müdürü, “ Ben sadece görüntüleri verdim. Birisi aldı, öteki aldı, öteki aldı. Herkes aldı benden. Tüm polisler geldi teker teker aldı benden” dedi.

Görüntülerin bir bölümünün silindiğini hatırlatmamız üzerine banka müdürü, “Görüntülerin kaybolması…10 tane polis şeyi varsa, hepsinde var görüntü” diye konuştu.

"Son gelen polise orjinal tüm görüntüleri verdim"

Cinayet günü ve daha sonraki günlerde polislerin gelerek sürekli görüntü istemeleri üzerine son gelen polise ‘görüntülerin kopyasını değil orjinali ile birlikte tamamını verdim” dedi.

“Asayiş, terör ve istihbarat büro…”

Görüntüleri alan polislerin kendilerini ‘asayiş büro, terör büro ve istihbarat büro polisleri’ olarak tanıttığını ifade etti.

Görüntüleri verirken sadece bir kez tutunak tuttuğunu ifade eden banka müdürü, tutanağın da eski soruşturma savcılığına verildiğini belirtti. Banka müdürünün sözünü ettiği tutanak kayıp. Dava dosyasında da soruşturma dosyasında da bu tutanak yok. Dolayısıyla görüntünün kopyasını alan personelin ismine de ulaşılamadı.

"Görüntüyü alan kişiyi tanıyamayabilirim"

Soruşturma kaynakları Aljazeera'ya görüştükleri banka müdürünün ‘görüntüleri alan kişiyi yeniden görürsem tanırım’ dediğini belirttiler.
 
Banka müdürü ise Al Jazeera'ye konuşurken, olayın ardından uzun zaman geçtiğini bu nedenle de görüntüyü alan polisleri 'görse de tanıyamayabileceğini' söylüyor.

Bu görevlinin tespit edilmesi halinde, görüntünün tamamına ulaşılabilme ihtimali’ üzerinde duruluyor. Ancak şu ana kadar banka müdürüyle yüzleştirilen veya müdüre fotoğrafları gösterilen herhangi bir polis ya da jandarma personeli olmadı.

Kaynak: Al Jazeera

Yorumlar

Bu sitede yer alan içerikler sadece genel bilgilendirme amacı ile sunulmuştur. Yorumlarınızı kendi özgür iradeniz ile yayınlanmakta olup; bununla ilgili her türlü dolaylı ve doğrudan sorumluluğu tek başınıza üstlenmektesiniz. Böylelikle, Topluluk Kuralları ve Kullanım Koşulları'na uygun olarak, yorumlarınızı kullanmak, yeniden kullanmak, silmek veya yayınlamak üzere tarafımıza geri alınamaz, herhangi bir kısıtlamaya tabi olmayan (format, platform, süre sınırlaması da dahil, ancak bunlarla sınırlı olmamak kaydıyla) ve dünya genelinde geçerli olan ücretsiz bir lisans hakkı vermektesiniz.
;