Çözüm süreci

KCK'nın mektubu Bozdağ'a iletilecek

KCK, çözüm sürecine ilişkin Abdullah Öcalan’a 5 sayfalık bir mektup gönderdi. Mektupta örgütün Başbakan Erdoğan’ın yasal zemin doğru değil sözlerine “Bu sözler müzakere değil diyalog ile sürecin devam etmesi anlamına geliyor” tepkisi de yer alıyor.

BDP-HDP heyeti Adalet Bakanı ile görüştü. [AA Arsiv]

yerel seçimlerin ardından çözüm sürecinin nasıl bir yol alacağı önem taşıyor. barış ve demokrasi partisi grup başkanvekilleri idris baluken ve pervin buldan, süreçte gelinen son durumu ele almak üzere çarşamba günü kandil’e gitti.

kandil’de 6 saat

baluken ve buldan da kandil’de kck yetkilileri ile 6 saat süren bir görüşme yaptı. al jazeera’nin sorularını yanıtlayan pervin buldan, daha önce abdullah öcalan’ın yazdığı mektuba kck’nın 5 sayfalık bir mektupla yanıt verdiğini söyledi.

buldan, kck’nın başbakan erdoğan’ın “sürece yasal güvence doğru değil” açıklamasını, “sürecin ruhuna uygun bulmadığını” söyledi.

“bir yıldır diyalog sürecinden müzakereye geçilmemiş olmasını yasal düzenlemenin yapılmamış olmasına bağladılar. kck’ya göre sayın başbakan’ın bu sözleri diyalog sürecinin devam edeceği anlamına geliyor. oysa artık müzakerelerin başlaması gerekiyor.”

kck’nın mektubundan ayrıntılar

buldan kck’nın abdullah öcalan’a yazdığı mektuba ilişkin de ayrıntılar verdi. pervin buldan’ın verdiği bilgilere göre kck mektubunda, başbakan erdoğan’ın sözlerinin süreç açısından ne anlama geldiğine ilişkin ifadelerin yanısıra atılmasını bekledikleri adımları da bir kez daha sıraladı. 14 nisan 2009’da ilk kck tutuklamalarının beşinci yılının dolacağını hatırlatan buldan mektupta bir an önce hem kck tutuklamalarının hem de hasta tutukluların tahliyesinin yapılması gerektiği ifadesine yer verildiğini belirtti.

yerel seçimlerin değerlendirmesini de yapan kck, bdp ve hdp’nin aldığı sonuçları, "her türlü baskı ve hileye rağmen başarı" olarak görüyor. ağrı, ceylanpınar ve şanlıurfa kck’nın değerlendirmesinde özellikle üzerinde durulan bölgeler oldu. kck yetkilileri, yaşananları “türkiye’de demokratik siyaset kanallarının hala kapalı olduğu” sözleriyle değerlendirdi. “hdp’nin linç girişimlerine rağmen büyük bir başarı elde ettiği” de belirtildi. 

pervin buldan, mektubun suriye’nin kuzeyinde yaşanan gelişmelere ilişkin değerlendirmeler içerdiğini de söyledi.

“görüşmemizde rojava’daki devrimin akp tarafından boğulmak istendiğini, oradaki devrimin çeteler desteklenmek suretiyle türkiye tarafından boşa çıkarılmak istendiğini ifade ettiler.”

bdp cuma günü adalet bakanı ile görüşecek

buldan ve baluken yarın kck’nın mektubunu iletmek üzere saat 11’de adalet bakanı bekir bozdağ ile biraraya gelecek. pervin buldan, abdullah öcalan ile imralı’da yapılacak görüşmenin ise gelecek hafta sonu 19 ya da 20 nisan tarihlerinde gerçekleşmesini beklediklerini söyledi.

kaynak: al jazeera

Yorumlar

Bu sitede yer alan içerikler sadece genel bilgilendirme amacı ile sunulmuştur. Yorumlarınızı kendi özgür iradeniz ile yayınlanmakta olup; bununla ilgili her türlü dolaylı ve doğrudan sorumluluğu tek başınıza üstlenmektesiniz. Böylelikle, Topluluk Kuralları ve Kullanım Koşulları'na uygun olarak, yorumlarınızı kullanmak, yeniden kullanmak, silmek veya yayınlamak üzere tarafımıza geri alınamaz, herhangi bir kısıtlamaya tabi olmayan (format, platform, süre sınırlaması da dahil, ancak bunlarla sınırlı olmamak kaydıyla) ve dünya genelinde geçerli olan ücretsiz bir lisans hakkı vermektesiniz.
;