Kıbrıs müzakereleri

Kıbrıs uluslararası trafiğin merkezinde

Rusya, Türkiye ile gerilim politikasına hız verirken Akdeniz'deki Kıbrıs Adası uluslararası siyasetin odak noktasına dönüşüyor. Rus Dışişişleri Bakanı Lavrov bugün Kıbrıs'ta. ABD Dışişleri Bakanı Kerry de yarın Ada'da olacak. Her ikisinin de gündemindeki asıl ağırlıklı konu enerji.

Rusya Dışişleri Bakanı Lavrov ve ABD Dışişleri Bakanı Kerry. [Fotoğraf: Reuters / Arşiv]

kıbrıs üst üste iki ziyarete ev sahipliği yapıyor. rusya dışişleri bakanı sergey lavrov'un rum kesimi ziyaretine başladı. yarın da abd'den kıbrıs'a son iki yılda ikinci üst düzey ziyaret gerçekleşiyor. mayıs 2014'te başkan yardımcısı joe biden'ın ziyaretinin ardından bu kez dışişleri bakanı john kerry ada'ya gidiyor.

perşembe günü önce güney kıbrıs rum yönetimi'ne giderek lider anastasiadis'le görüşecek olan kerry, ardından kuzey'e geçerek cumhurbaşkanı mustafa akıncı'yla bir araya gelecek. kerry'nin öncelikli amacı, çözümde kaydedilen ilerlemeyi konuşmak ve çözüm için iki tarafı desteklemek.

en son kıbrıs'a giden abd dışişleri bakanı, 1997'de sadece güney'i ziyaret eden albright'tı. biden ise son 52 yılda ada'yı ziyaret eden en üst düzey abd'li yetkili oldu. biden, rusya ile ilişkilerin gerildiği bir dönemde ada'ya giderek doğu akdeniz'deki doğalgaz yataklarının kullanılabilmesi ve enerji çeşitliliği için ada'daki tarafları çözüme teşvik etmişti.

kerry'nin gündeminde ise çözüm ve enerji konularının dışında göçmen krizi de var. kıbrıs adası üzerinden avrupa'ya kaçmaya çalışan, çoğunluğu suriyeli göçmenler de ziyaretin gündeminde.

ab zirvesinin de gündemindeydi

ab ile türkiye arasında 10 yıl aranın ardından 29 kasım'da brüksel'de yapılan ilk zirvede de kıbrıs sorunu konuşuldu. göç krizinde türkiye'nin yardımına ihtiyaç duyan ab ülkeleri, türkiye ile müzakerelerin sıklaştırılması, yeni fasıllar açılması konusunda sözler verdi.

türkiye'nin ab sürecinde yeni fasıllar açılmasının önündeki en büyük engellerden biri de, ab üyesi olan rum kesimi'nin blokajı. bu blokajın kalkması için türkiye'nin protokollerde koyduğu 'kıbrıs cumhuriyeti'ni tanımama' çekincesinin ortadan kalkması.bbunun için de kıbrıs'ta çözümün gerçekleşmesi gerekiyor. bu sebeple konu detaylı olarak zirvede ele alındı. iki kurucu devletten oluşan federal birleşik kıbrıs için üye ülkeler desteğini yineledi.

lavrov da ada'da

kerry'den bir gün önce bugün de rus dışişleri bakanı sergey lavrov kıbrıs'ta. sadece güney'i ziyaret eden lavrov, akıncı'ya da ara bölgede buluşma teklifi götürdü ancak akıncı 'iki tarafa eşit yaklaşılmadığı' gerekçesiyle bu teklifi reddetti.

rusya ile gkry'nin ekonomi alanındaki anlaşmaları ve ortak çalışmaları iki ülke için de büyük önem taşıyor. 2013'te ekonomik krizin vurduğu güney kıbrıs'ta rus yatırımları, doğu akdeniz'de bir partnere ihtiyaç duyan rusya için de kıbrıslı rumlar kritik önemde. gkry aynı zamanda rusya'ya ekonomik yaptırımlar uygulayan ab'de de ülkenin en büyük destekçisi. lavrov'un ziyareti, rusya'ya yönelik ekonomik yaptırımların konuşulacağı aralık ortasındaki ab toplantısı öncesi de önem taşıyor

147 milyar metreküp gaz rezervi

ada açıklarında bulunan ve hem kıbrıslı türklerin hem rumların yaptığı keşif ve sondaj çalışmaları nedeniyle 2014'te görüşmeleri çıkmaza sokan doğalgaz rezervi, enerji devi ülkelerle karşılatırıldığında çok büyük bir miktar değil. dünya doğalgaz piyasası için güney kıbrıs açıklarındaki gaz çok büyük bir miktar sayılmasa da, enerji güvenliği açısından dikkate alınması gereken bir rakam.

rezervin bulunmasının ardından reuters'a konuşan bir amerikalı diplomat, kıbrıs'ın doğu akdeniz'de yeni ekonomi ve enerji lideri olabileceğini söylemişti.

kaynak: al jazeera

Yorumlar

Bu sitede yer alan içerikler sadece genel bilgilendirme amacı ile sunulmuştur. Yorumlarınızı kendi özgür iradeniz ile yayınlanmakta olup; bununla ilgili her türlü dolaylı ve doğrudan sorumluluğu tek başınıza üstlenmektesiniz. Böylelikle, Topluluk Kuralları ve Kullanım Koşulları'na uygun olarak, yorumlarınızı kullanmak, yeniden kullanmak, silmek veya yayınlamak üzere tarafımıza geri alınamaz, herhangi bir kısıtlamaya tabi olmayan (format, platform, süre sınırlaması da dahil, ancak bunlarla sınırlı olmamak kaydıyla) ve dünya genelinde geçerli olan ücretsiz bir lisans hakkı vermektesiniz.
;