CHP

Kılıçdaroğlu 'yöntem' için nabız tuttu

CHP lideri Kılıçdaroğlu Meclis'te eski Genel Başkan Deniz Baykal ile görüştü. Baykal görüşme sonrasında aday belirleme yöntemini ele aldıklarını söyledi.

Pazar günü yapılacak CHP Parti Meclisi'nde Haziran ayındaki seçimlerde CHP'yi temsil edecek milletvekili adaylarınının hangi yöntemle belirleneceğine karar verilecek. CHP kaynaklarının verdiği bilgiye  göre CHP'nin eski genel başkanı Deniz Baykal, kendi seçim bölgesi Antalya'da önseçim  istiyor.

CHP lideri Kılıçdaroğlu, Baykal'ın yanısıra çok sayıda CHP milletvekilinin de aday belirleme konusunda görüşünü aldı. Meclis'teki makamında gazetecilerin Baykal ile gerçekleştirdiği görüşmeye ilişkin sorusunu yanıtlayan Kılıçdaroğlu, "Güzel bir görüşme oldu" ifadesini kullandı.

Kılıçdaroğlu eğilim yoklamasını önerdi

CHP lideri Antalya'da eğilim yoklaması ile adayların belirlenmesi önerisinde bulundu. Baykal ise "tercihinin hâkim gözetiminde ön seçim" olduğunu belirtti.

CHP kaynaklarına göre  Kılıçdaroğlu’nun “Antalya’da eğilim yoklaması” tercihi Antalya Sanayi Ve Ticaret Odası Başkanlığı’ndan CHP’den milletvekili adayı olmak için istifa eden Çetin Budak’tan kaynaklanıyor.

Budak’ın ön seçim yapılması durumunda  listeye giremeyeceği savunuluyor. Eğilim yoklaması sonuçlarının  bağlayıcılığı olmadığı için Budak’ın (kontenjan adayı olarak) listenin seçilebilecek bir sırasına getirilebileceği belirtiliyor.

Hangi seçim çevresinde hangi yöntemle  aday belirleneceği pazar günü yapılacak Parti Meclisi toplantısında kararlaştırılacak. 

Kaynak: Al Jazeera

Yorumlar

Bu sitede yer alan içerikler sadece genel bilgilendirme amacı ile sunulmuştur. Yorumlarınızı kendi özgür iradeniz ile yayınlanmakta olup; bununla ilgili her türlü dolaylı ve doğrudan sorumluluğu tek başınıza üstlenmektesiniz. Böylelikle, Topluluk Kuralları ve Kullanım Koşulları'na uygun olarak, yorumlarınızı kullanmak, yeniden kullanmak, silmek veya yayınlamak üzere tarafımıza geri alınamaz, herhangi bir kısıtlamaya tabi olmayan (format, platform, süre sınırlaması da dahil, ancak bunlarla sınırlı olmamak kaydıyla) ve dünya genelinde geçerli olan ücretsiz bir lisans hakkı vermektesiniz.
;