Kobani

Kobani'den göç dalgası yavaşladı

Yumurtalık sınırında yeni oluşturulan kontrol noktasından son girenler, Kobani şehir merkezinde durumun sakin olduğunu, IŞİD ile PYD arasında çatışmaların güneyde devam ettiğini anlattı.

 

Şanlıurfa’nın Suruç ilçesi Yumurtalık köyünde birkaç gündür aynı manzara yaşanıyor. Tellerin hemen arkası Suriye. Sayısız araba sınırda terkedilmiş. Daha çok kadınlar ve çocuklardan oluşan bir grup Kobanili, arabaların hemen önünde sınırdan içeri bakıyorlar, tel örgütlerin açılmasını, içeri girişe izin verilmesini bekliyorlar. Ellerinde iplerle birbirine bağlanmış, sınıra kadar yürürken yolda toz içinde kalmış yataklar, battaniyeler ve sırtlarında taşıdıkları çuvallarda biraz yiyecek var.

“Üç kızım savaşıyor”

Her gün düzenli aralıklarla yapıldığı gibi bugün de yine tel örgü açıldı ve güvenlik güçlerinin kontrolünde, AFAD’ın yönlendirmesiyle sınırdan içeri girişe izin verildi. Kimi ağlayarak girdi sınırdan, kimi gülerek.

Sınırdan çocuklarıyla geçen kadınlardan biri yolculuğu ve Kobani’deki son durumu Al Jazeera’ye anlattı. Fotoğrafının çekilmesine izin vermedi.

“Adım Havva. Biz kaçarken Kobani’nin içinde çatışma yoktu. Eşim ve üç kızım savaşa katılmak için orada kaldılar. Ben beş gün önce, iki küçük çocuğum ile birlikte ilk gün yine gelmiştim ama kızlarım orada olduğu için Kobani’ye geri dönmüştüm. Şimdi yeniden Türkiye’ye gelmek zorunda kaldım.”

Sınırdan Türkiye’ye geçenlerden biri de 70 yaşındaki Hedli. Kobani’den Türkiye sınırına yürüyüşte en çok yorulanlardan biri.

“Biz gelirken Kobani’nin içinde çatışma yoktu ama IŞİD gelecek diye kaçtık. Akşamdan beri kapıda bekledik.”

"Ben geri dönmeyeceğim"

Gelenler arasında az sayıda erkek de var. Bazıları sadece ailesini bırakıp geri dönmek üzere gelmiş, bazısı ise geri dönmeyi kesinlikle düşünmüyor. Onlardan biri 41 yaşındaki Naser Hamid. Eşi ve sekiz çocuğuyla geldi. Suruç’a girince ne yapacaklarını, nerede kalacaklarını bilmedikleri için günlerdir kapıda yattıklarını, ancak kendilerinden önce Suruç’a gelen kardeşleri “kalacak yer var, gelin” diye haber gönderdikten sonra sınırdan girdiklerini anlattı.

“Kobani’nin içinde çatışma yok, güneyinde var. Çocuklar seslerden uyuyamıyor, korkuyordu. Onlar korktuğu için çıktık. Ben geri dönmeyeceğim. Kürt askerleri geldiler, kaçın dediler.”

Kobani'li Halil ise Suruç’lu eşinin yanına Kobani’deki akrabalarını getirmek için Suriye’ye geçip, onlarla birlikte Türkiye’ye geldi. Onları ailesinin yanına yerleştirdikten sonra ise savaşa katılmak için Kobani’ye dönecek.

“Ben dün akşam Kobani’de yattım, bir sorun yoktu. Merkezde hiçbir şey yok. Çoluk çocuğu getirdim, sonra geri döneceğim.”

60 bin çocuk

AFAD rakamlarına göre Kobani’den Türkiye’ye gelenlerin sayısı 140 bini geçti. Gelenlerin 60 bini çocuk, 30 bini kadın. 

 

Kaynak: Al Jazeera

Yorumlar

Bu sitede yer alan içerikler sadece genel bilgilendirme amacı ile sunulmuştur. Yorumlarınızı kendi özgür iradeniz ile yayınlanmakta olup; bununla ilgili her türlü dolaylı ve doğrudan sorumluluğu tek başınıza üstlenmektesiniz. Böylelikle, Topluluk Kuralları ve Kullanım Koşulları'na uygun olarak, yorumlarınızı kullanmak, yeniden kullanmak, silmek veya yayınlamak üzere tarafımıza geri alınamaz, herhangi bir kısıtlamaya tabi olmayan (format, platform, süre sınırlaması da dahil, ancak bunlarla sınırlı olmamak kaydıyla) ve dünya genelinde geçerli olan ücretsiz bir lisans hakkı vermektesiniz.
;