MHP

MHP kampanya için kampa girdi

Milliyetçi Hareket Partisi referandumda izleyeceği stratejiyi ve kampanyasının ayrıntılarını tüm yönetim kademeleri ve milletvekilleriyle ele almak üzere Konya’da iki gün sürecek bir toplantı düzenliyor. Toplantıda MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, çeşitli illerden referandum sürecine ilişkin gelen bilgileri dinleyecek.

Konular: MHP, Türkiye
[Fotoğraf: AA]

Başkanlık sisteminin referanduma götürülmesi için hazırlanan metinde imzası bulunan iki partiden biri Milliyetçi Hareket Partisi. 15 Temmuz darbe girişimine kadar içindeki muhalefet hareketinin tartışıldığı MHP’de, bu referendum sürecinde tabanın nasıl hareket edeceği önemli bir tartışma konusu. Tabanın kararında partinin izleyeceği kampanya etkili olacak.

Kampanya konuşulacak

İşte bu kampanyanın ayrıntılarına son şeklini vermek için MHP’nin yönetim kurulları ve milletvekilleri Konya’da iki gün sürecek parti toplantısında bir araya geliyor. Toplantıda çeşitli illere ilişkin sunumlar yapılacak. Kampanya stratejsi ve MHP tabanının hassasiyetleri de ele alınacak. Bu hassasiyetler izlenecek stratejinin başarıya ulaşıp ulaşmayacağı konusunda belirleyici olacağı için önemli.

Toplantı öncesinde gazetecilerle bir araya gelen MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, kampanyada kullanılacak sloganlardan birinin “Bu ülke için bir yeminimiz vardır, vazgeçilmez. Onun için evet” olduğunu açıklamıştı.

Muhalifler katılmıyor

Toplantının ikinci ve son gününde MHP Genel Başkanı’nın bir basın toplantısı yapması bekleniyor. MHP Genel Başkanı, Perşembe akşamı gazetecilere hayır oyu vereceğini açıklayan muhalif isimlerin kampa katılmayacağını söylemişti. Ancak MHP grup başkanvekilğinden istifa eden Oktay Vural katıldı.

Kullanılacak söyleme ilişkin de ipuçları veren MHP lideri, AK Parti ile birlikte kampanya yürütülmeyeceğini ancak çelişkili durumlar yaşanmaması için ağız birliği içinde olunması gerektiğini söyledi. Bahçeli ayrıca kampanya sürecinde kendisinin de mitingler yapacağını, “Biz gidip ‘evet’ i anlatmazsak kimse ‘evet’ demez. Karar verdiğin bir şeyi yapacaksın.” sözleriyle anlattı.

Kaynak: Al Jazeera

Yorumlar

Bu sitede yer alan içerikler sadece genel bilgilendirme amacı ile sunulmuştur. Yorumlarınızı kendi özgür iradeniz ile yayınlanmakta olup; bununla ilgili her türlü dolaylı ve doğrudan sorumluluğu tek başınıza üstlenmektesiniz. Böylelikle, Topluluk Kuralları ve Kullanım Koşulları'na uygun olarak, yorumlarınızı kullanmak, yeniden kullanmak, silmek veya yayınlamak üzere tarafımıza geri alınamaz, herhangi bir kısıtlamaya tabi olmayan (format, platform, süre sınırlaması da dahil, ancak bunlarla sınırlı olmamak kaydıyla) ve dünya genelinde geçerli olan ücretsiz bir lisans hakkı vermektesiniz.
;