MHP

"MHP seçmeni manipüle edildi"

MHP referandum için geri sayımı Konya’da başlattı. Al Jazeera’ye bilgi veren bir parti yetkilisi referandum kampanyası sürecinde "Manipüle edilmiş" yerlere özel önem verileceğini söyledi. Bu isme göre manipülasyonu ülkücü görünümlü sahte profiller yapıyor. İşaret ettiği kesim ise Perinçek ve ekibi.

[Fotoğraf: DHA]

Yüksek Seçim Kurulu’nun açıklamasıyla birlikte referandum için geri sayımın başladığı gün Milliyetçi Hareket Partisi, Konya’da kampa girdi. Genel Başkan Devlet Bahçeli, milletvekilleri, Merkez Yönetim Kurulu ve Merkez Disiplin Kurulu üyelerinin bir araya geldiği toplantı iki sunumla başladı.
İlk sunumu 15 Temmuz Darbe Girişimini Araştırma Komisyonu üyesi Mehmet Erdoğan yaptı. Ardından anayasa çalışmaları ile ilgili süreci yürüten Afyon Milletvekili Mehmet Parsak kürsüye çıktı.

Parsak bir anlamda kampanya sürecinde teşkilatlar tarafından da kullanılmak üzere anayasa değişikliğine ilişkin “Doğru bilinen yanlışları” anlattığı bir sunum yaptı.

Parsak’ın hazırladığı bu sunum “Tabanın hassasiyetleri açısından önem taşıyan bilgiler verdi” sözleriyle nitelendi.

Toplantının sonunda Genel Başkan Bahçeli, “Evet kararının çoklaştırılması için çalışma yapılmasını” istedi. Ayrıca “evet” kararının nasıl oluştuğunu da anlatan MHP lideri, 15 Temmuz darbe girişiminden sonra Cumhurbaşkanı Erdoğan ile yaptığı görüşmeler ve konuşulanlara ilişkin de bilgi verdi.

Partisine “Evet” oyu nedeniyle yöneltilen eleştiriler ile ilgili de konuşan MHP lideri daha önce yaptığı gibi “Perinçekgiller” ifadesini kullandı ve MHP tarihinden bazı hatırlatmalar yaptı. Bunlar arasında 367 krizinin aşılmasından partinin üstlendiği rol de yer aldı.

Muhalifler inceleme için disipline

Meclis’te yapılan oylamada “Hayır” oyu verdiğini açıklayan 5 milletvekili de toplantıda gündeme geldi. Bahçeli, bu milletvekillerine yönelik değerlendirmesinde “Rahmetli Türkeş’e ömrünün son döneminde Türkeş’siz Türk milliyetçiliği çıkarmışlardı” ifadesiyle yine geçmiş döneme ilişkin örnekler vererek bugün de MHP’siz bir Meclis kurgulanmak istediğini savundu.

Bu noktada verdiği bir diğer örnek ile geçmiş ile bugün arasında kurduğu bağ dikkat çekiciydi.

2002 döneminde DSP, ANAP ve MHP hükümeti döneminde yaşananları anlatan MHP lideri, p dönem Ecevit’in hastalığı bahane edilerek MHP’siz ve Ecevit’siz bir hükümet dizayn edilmek istendiğini, bunu fark ettikten sonra da kendisinin seçim çağrısı yaptığını ifade etti.

MHP Genel Başkanı, bu sözlerin ardından da Merkez Disiplin Kurulu Başkanı Halil Öztürk’e bu isimler hakkında inceleme başlatılması talimatı verdi. Disiplin Kurulu Pazartesi günü harekete geçecek.

“Ülkücü görünümlü sahte profillere karşı kampanya”

İki gün devam edecek kamp sonrasında kampanyaya ilişkin takvim ve miting planlaması Ankara’da toplanacak Başkanlık Divanı’nda yapılacak. Divan sonrasında zaten bir süredir sahada olan MHP teşkilatları daha aktif olarak çalışmalarına başlayacak.

Al Jazeera’ye bilgi veren bir parti yöneticisi bu süreçte üzerinde hassasiyetle duracakları iki noktanın altını çizdi. Bunlardan biri teşkilatlardan gelen bilgiler doğrultusunda bazı il ve ilçeler için yapılan “Manipüle edilmiş yerler” tanımlaması.

Bu kapsamda özellikle büyük şehirlerde tabanın “Hayır” oyu vermek üzere manipüle edilmeye çalışıldığı yönünde değerlendirmeler var. MHP, kampanyanın başlaması ile birlikte Ankara, İzmir, İstanbul gibi illerde tabana dönük ayrı bir hamle yapmayı planlıyor.

“Bu manipülasyonu yapan kim?” sorusu ise MHP’nin referandum sürecindeki ikinci hassasiyetini beraberinde getiriyor. Al Jazeera’nin görüştüğü MHP yetkilisi “Perinçek ve ekibi sahada” diye konuştu. Bu “manipülasyonun” nasıl yapıldığını ise şu sözlerle anlattı:

“Bunu sizin renklerinizi taşıyan insanlarla yapıyorlar. Ülkücü, MHP’li görünüyor bunlar. Yani bunlar ülkücü görünümlü sahte profiller veya o algıdaki insanlar ile yapıyorlar. Rahatsız olduklarını beyan ediyorlar. Zaten sizin gibi görünmeseler, öteki türlü zaten sizin tabanınıza seslenemezler. Mesela manipülasyonu 'Federatif sistemin önü açıldı' diye yapıyorlar. Oysa biz bunun tam tersini anlatacağız. '367 garabetiyle başladı bu iş. Yani baştan yanlış başladı' diyeceğiz.”

Katılanlar ve katılmayanlar önemli

15 Temmuz öncesinde MHP’nin en önemli gündem maddesi olan muhalefet sürecinde yönetim ile ayrışan milletvekilleri Konya kampına katılmadı. Genel Başkan Bahçeli bu isimlerin toplantıya katılmamasının iki yönlü olduğunu, yani davet de edilmediklerini, kendilerinin gelmediğinin de düşünülebileceğini söylemişti.

Muhalefet sürecinde rahatsızlığını dile getirerek grup başkan vekilliğinden istifa eden ancak 15 Temmuz darbe girişimi sonrasında ayrıntılı bir değerlendirme yapmaktan kaçınan İzmir Milletvekili Oktay Vural ise toplantıya katılan isimler arasında yer aldı. Bazı parti yöneticileri Vural’ın bir süredir Genel Başkan Bahçeli ile düzenli olarak görüştüğü bilgisini de verdi.

MHP’nin Konya kampı, Pazar günü Genel Başkan Devlet Bahçeli’nin düzenleyeceği basın toplantısıyla sona erecek.

Kaynak: Al Jazeera

Yorumlar

Bu sitede yer alan içerikler sadece genel bilgilendirme amacı ile sunulmuştur. Yorumlarınızı kendi özgür iradeniz ile yayınlanmakta olup; bununla ilgili her türlü dolaylı ve doğrudan sorumluluğu tek başınıza üstlenmektesiniz. Böylelikle, Topluluk Kuralları ve Kullanım Koşulları'na uygun olarak, yorumlarınızı kullanmak, yeniden kullanmak, silmek veya yayınlamak üzere tarafımıza geri alınamaz, herhangi bir kısıtlamaya tabi olmayan (format, platform, süre sınırlaması da dahil, ancak bunlarla sınırlı olmamak kaydıyla) ve dünya genelinde geçerli olan ücretsiz bir lisans hakkı vermektesiniz.
;