Türkiye

MHP'de 3 iddialı aday

Genel Merkez olağanüstü kongrede seçime imkan tanıyan tüzük değişikliği kongresine sıcak bakmıyor ama MHP'de üç iddialı aday ortaya çıktı bile. Al Jazeera MHP'de Genel Başkanlık yarışına girmek için tüzük kongresi yapılmasını isteyen 3 adayı araştırdı. MHP tabanı için ne ifade ediyorlar, nasıl bir strateji izliyorlar?

Konular: MHP
MHP'de üç adayın ortak açıklama yapması durumda imza toplama sürecinin yeniden hızlanabileceği belirtiliyor.

meral akşener’in de basın toplantısı düzenleyerek kurultay çağrısı yapmasıyla mhp’de genel başkanlık yarışı için üç iddialı aday ortaya çıkmış oldu. sinan oğan, koray aydın ve meral akşener… bu üç ismin öncelikli hedefi olağanüstü kurultayda seçim yapılmasına imkan tanımayan parti tüzüğünün değiştirilmesi için tüzük kurultayının toplanması.

bunun için her biri ayrı ayrı düzenledikleri basın toplantılarıyla genel merkez’e çağrı yaptılar. imza toplanması aşamasında birlikte hareket edecekler ve tek bir metin üzerinden delegeden noter aracılığıyla imza vermesini isteyecekler. 

Kapatılan teşkilat delegelerinin büyük çoğunluğu bu dilekçeye imza atarak "kurultay toplanmasını" talep etmişlerdi.

yeterli imzanın toplanabilmesi durumunda bu imzalar genel merkez’e gönderilecek. ancak mhp yönetimi imza toplansa bile kurultay toplanması kararını myk’ya bırakan tüzükten yola çıkarak, “partiye zarar vereceği” gerekçesiyle kurultay toplanmasına izin vermeme kararı aldı.

bu kararın değişmemesi durumda üç aday birlikte hareket etmeye devam edecek ve hukuki yollara başvurulacak. imza toplanması aşamasından eğer toplanabilirse tüzük kurultayına, tüzük değişirse genel başkan seçiminin yapılacağı diğer olağanüstü kurultaya kadar 18 yıldır genel başkanlığı’nı devlet bahçeli’nin yaptığı milliyetçi hareket partisi’ni gergin günler bekliyor.

al jazeera bu gergin günlerin başlangıcında, ilk dönemeçte delegeden imza toplamak için yarışmaya hazırlanan üç ismin adaylık yarışındaki pozisyonunu analiz etti. işte o isimler, ülkücü ve milliyetçi hareketteki geçmişleri ve delegenin imzasını almak için stratejileri…

akşener: tüm kesimlere hitap eden isim

meral akşener, çok uzun süredir mhp genel başkanlığı’na yakıştırılan, aday olacağı konuşulan ancak bu konuda neredeyse hiç açık açık konuşmayan bir isim. ilk defa kameralar önünde mhp yönetimine karşı geldi, genel başkan değişikliğinin önünü açacak kurultay istedi.

Meral Akşener
[[Fotoğraf: AA]]

akşener, türkiye’de sağ siyasetin en önemli kadın figürlerinden biri. siyasete girdiği günden bu yana, aldığı tüm görevlerde çok konuşuldu, çok tartışıldı. 1995 yılında doğru yol partisi’nde dönemin başbakanı tansu çiller’e en yakın isimlerden biriydi. 3 kasım 1996’da ülke tarihine geçen susurluk kazasından sonra içişleri bakanlığı’ndan istifa eden mehmet ağar’ın yerine bakan oldu. “28 şubat” türkiye için olduğu kadar o’nun siyasi hayatı açısından da ayrı bir önem taşıyor. askerin sivil siyasete müdahalesine karşı tepki gösteren bir siyasi figür olarak akşener, o dönem emniyet genel müdürü alaaddin yüksel’in yerine kemal çelik’i atadı. ancak yüksel bu karara rağmen görevi bırakmayınca akşener, bir gece yarısı kemal çelik’i emniyete götürdü, kapıyı kırarak kararını uyguladı. bu, o’nu türk siyasi tarihine geçiren olaylardan biri oldu.

2001 yılında devlet bahçeli’nin başdanışmanı olarak mhp’ye geçti, 2007’de milletvekili oldu. meclis başkanvekilliği yapan meral akşener, kürsüdeki çıkışlarıyla çok konuşuldu. bu dönemde mhp genel başkanlığı ile ilgili her tartışmada istisnasız adı geçen tek kişiydi. bu iddiaları hiçbir zaman doğrulamadı, ta ki aday gösterilmediği 1 kasım seçimlerinden mhp oy oranını düşürerek çıkana kadar. tüzük kurultayı için çağrı yapan meral akşener’e geçmişteki sert çıkışları nedeniyle kimi mhp’liler “topuklu efe” yakıştırması yaptı.

mhp’nin batıya dönük yüzü olarak tanımlanan akşener’in sadece ülkücü camiadan değil diğer partilerin seçmenlerinden de destek gördüğü ifade ediliyor.

meral akşener düzenlediği basın toplantısında delegelerin oyunu istemek için kullanacağı stratejiye ilişkin de ipuçları verdi. akşener, kampanyasını “eşit rekabet koşullarında yarış yapılsın” üzerine kuruyor. şimdilik mevcut yönetimin politikalarını eleştirmekten kaçınan akşener’in yönetime eleştirilerini sadece nasıl bir mhp vaat ettiğine ilişkin sözlerinin satır aralarında okumak mümkün. akşener, halkın sorunlarını dinleyen bir mhp’ye vurgu yapıyor, “gerekirse halka kulağını kaptırmaktan korkmayan ve tek başına iktidara oynayan” bir yönetim vaat ediyor.

bahçeli 1 aralık'taki grup toplantısı çıkışında gazetecilerin sorularını yanıtlarken, "bunların (muhalif adaylar) içerisinde birisi vardır ki gelecekte hep beraber göreceksiniz. fetullah gülen hareketinin siyasi figürü olarak mhp'de görevlendirilme meselesidir. bu da ne ona ne de bir başkasına fayda getirmez. herkes aklını başına alsın" ifadelerini kullandı. bahçeli isim vermedi ama, kendisine yakın isimler, al jazeera'ye, bu kişinin meral akşener olduğunu söyledi, "devlet bey, elinde bilgi belge olmadan konuşmaz" dedi.

koray aydın: geleneksel ülkücü

koray aydın, hep milliyetçi hareket partisi’nin ve ülkücü camianın en iddialı isimlerinden biri oldu. alparslan türkeş’in son genel sekreteriydi. bahçeli’nin genel başkanlığa gelişinde yönetimden o’na destek veren tek isimdi. ancak sonrasında bahçeli ile yıldızı çoğunlukla hiç barışmadı. 2009 yılında devlet bahçeli’ye karşı genel başkan adayı oldu, seçilemedi. 2012 yılında yeniden aday olarak çıktı bahçeli’nin karşısına. aldığı oy önemliydi, 1241 delegenin 441’inin oyu ile genel başkan seçilemedi ancak iddiasını bir kez daha ortaya koydu. sonra bahçeli ile arası kısmen de olsa düzeldi. 2015 yılında yapılan iki seçimde de aday oldu. 7 haziran’da seçildi, partinin meclis başkanvekili oldu. 1 kasım seçimlerinde ise yine memleketi trabzon’dan adaydı ama tüm türkiye’de olduğu gibi partinin trabzon’daki oyu da düştü. aydın seçilemedi.

Aydın, tabanda "geleneksel ülkücü" olarak tanımlanıyor.
[[Al Jazeera-Zahidin Köşüş)]

koray aydın, 1999 seçimlerinden sonra mhp-anap-dsp hükümetinin kurulmasında en aktif rol oynayan, bakan dağılımına kadar tüm aşamaların içinde olan isimlerden biriydi. ancak bu hükümet döneminde yolsuzluk iddialarıyla gündeme geldi. yüce divan’a taşınan bakanlardan biri oldu. aydın, yüce divan’da aklandı.

 aydın ülkücü camiada aktif siyasete çok genç yaşta katılmış bir isim. 1980 öncesinde trabzon gençlik kolları başkanlığı yapmış, sonrasında milletvekilliği ve bakanlık görevlerinde bulunmuş. hareketin geçmişinden geldiği için ülkücü camiada “geleneksel ülkücü” olarak tanımlanıyor. üstelik kendisinden ülkücü milliyetçi camianın “karadeniz damarı” olarak da bahsediliyor. bunu konuşmalarında da sık sık dile getiriyor. adaylığını açıkladığı basın toplantısında “kongre salonuna girme konusunda endişeniz var mı?” sorusuna verdiği “ben trabzonluyum, biz horonu dik oynarız” sözleri bu duruşunun örneklerinden biri.

açıklamasında yaptığı “başbuğ türkeş” vurgusu, türkeş ile ilgili anılarını anlatırken o’nun yönetim biçimlerine vurgu yapması da geleneksel ülkücülere yaptığı göndermeler arasında.

 sinan oğan: demokrat milliyetçi

genel başkanlık yarışının en genç adayı, sinan oğan. oğan, 1967 doğumlu. doktorasını rusya’da yaptı. azerbaycan devlet ekonomi üniversitesi’nde öğretim görevlisi oldu, tika azerbaycan temsilciliği yaptı.

Sinan Oğan, adaylığını açıklayan ilk isim oldu.
[[AA]]

siyasete 2011 yılında milletvekili seçildiği milliyetçi hareket partisi’nden girdi. 2015 yılında ise önce 7 haziran seçimlerinde milletvekili adayı gösterilmedi, sonra da partiden ihraç edildi. ancak oğan, bu karara asliye hukuk mahkemesi'nde itiraz etti. itirazı kabul eden mahkeme parti üyeliğine dönüşün yolunu açtı. oğan, bu kararı yargıtay cumhuriyet başsavcılığı'na götürerek, partiye iadesini istedi, başsavcılık da mhp'ye yazı göndererek kararın 5 gün içinde uygulanmasını istedi. ancak mhp yönetimi, asliye hukuk mahkemesi'ne giderek karara itiraz etti. mahkeme, temyiz yolunun açık olmadığına karar verince, mhp yönetimi bu kez de, "temyiz yolunun kapalı olması" kararını yargıtay'a taşıyarak itirazda bulundu. dosya yüksek mahkemenin önünde ve birkaç gün içinde kararın belli olması bekleniyor.

mhp lideri bahçeli, salı günü yaptığı açıklamada, isim vermeden oğan'ı kastederek, "aday olma imkanı yoktur. çünkü ihraç edilmiştir. davası yargıtaydadır. yargıtay sonuçlanıncaya kadar üyelik özelliği taşımamaktadır" dedi. 

yakın çevresi sinan oğan’ı “demokrat milliyetçi” olarak tanımlıyor.  oğan da delege ile temasında buna vurgu yapıyor, “delege 3 yılda bir oyuna başvurulan insan olmaktan çıkacak, yönetime katılacak. delegeye sorularak karar alınacak.” diyor.

kadın ve gençlere partide daha çok ve daha aktif rol verme vaadinde bulunan sinan oğan’ın delegeye bir diğer vaadi de mhp’yi “kendisini daha iyi anlatan” bir partiye dönüştürmek çünkü o’na göre mhp’nin en büyük sorunu kendisini anlatamamak.

oğan bunun için de zaten hali hazırda yaptığı gibi sosyal medya dahil tüm iletişim araçlarını kullanacağını belirtiyor.

 kaynak: al jazeera

Yorumlar

Bu sitede yer alan içerikler sadece genel bilgilendirme amacı ile sunulmuştur. Yorumlarınızı kendi özgür iradeniz ile yayınlanmakta olup; bununla ilgili her türlü dolaylı ve doğrudan sorumluluğu tek başınıza üstlenmektesiniz. Böylelikle, Topluluk Kuralları ve Kullanım Koşulları'na uygun olarak, yorumlarınızı kullanmak, yeniden kullanmak, silmek veya yayınlamak üzere tarafımıza geri alınamaz, herhangi bir kısıtlamaya tabi olmayan (format, platform, süre sınırlaması da dahil, ancak bunlarla sınırlı olmamak kaydıyla) ve dünya genelinde geçerli olan ücretsiz bir lisans hakkı vermektesiniz.
;