2014 Yerel seçim

Muhalefetin Sincan kalesini alma planı

Sincan’da CHP ve MHP aynı stratejiyi izledi. AK Parti'nin kalesi olarak bilinen ilçede kazanma iddiasının yanına oyları bölme amacını koydu.

Haberin Öne Çıkanları

AK Parti'nin kalesi

Muhalefetin tercihi AK Parti'li

AK Parti MHP çekişiyor

ankara sincan
Muhalefet bu seçimde ilçeyi AK Parti'den almak için AK Parti'li aday formülü geliştirdi [Al Jazeera - Zeki Öztürk]

Sincan, Türkiye'nin siyasi hafızasına 28 Şubat sürecinin sembol görüntüsü, ilçe merkezinden geçen tank ve arkasındaki silo görüntüleri ile kazındı. O görüntüden sonra, Adalet ve Kalkınma Partisi'nin (AK Parti / AKP) sonradan içinden çıktığı Refah Partisi (RP) iktidardan uzaklaştırıldı. AK Parti iktidara geldiğinde, o siloları oradan kaldırdı, yerine ‘Demokrasi Parkı’ adını verdiği bir park yaptı. 

Ankara’da Çankaya Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) için ne ise Sincan da AK Parti için o. Parti Genel Başkanı ve Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın son yıllarda Ankara’daki tüm mitingleri için seçtiği yerin Sincan olması bir gösterge olsa da, asıl kanıt seçim sonuçları. 20 yıldır Sincan seçmeni tercihini aralıksız  ‘milli görüş’ ve devamından yana kullandı.

Tercih 1994 yılında Refah Partisi ile başladı. Fazilet Partisi (FP) ile sürdü, Adalet ve Kalkınma Partisi ile pekişti. 2004 yılında AK Parti yüzde 63.95, 2009’da ise yüzde 49.64 oy aldı. Tüm seçimlerde AK Parti’nin en yakın rakibi MHP oldu. MHP, Sincan’da 2004 yılında yüzde 12,06 olan oyunu, 2009 seçimlerinde yüzde 34.60’a yükseltmeyi başardı.

30 Mart’ta ise Sincan’da “AK Parti içinde AK Parti seçimi var” denilebilir. Çünkü AK Parti’nin adayı Mustafa Tuna’nın dışında, CHP ve MHP’nin adayları da eski AK Parti’li belediye başkanları.

Tuna: Aslı varken, fotokopisine itibar edilmez

AK Parti, 2009’dan bu yana Belediye Başkanı olan Mustafa Tuna’yı ikinci kez aday gösterdi. Parti’nin eski Ankara Milletvekili olan Tuna, aday profilinin yarış getirmediğini düşünüyor. “Yarış olacak olsaydı diğer siyasi partilerde kendi içlerinden aday gösterme imkanı bulabilirlerdi” dedi. Tuna Al Jazeera’nin sorularını yanıtladı:

AK Parti adayı Tuna, mevcut belediye başkanı ve eski milletvekili
[[Al Jazeera - Zeki Öztürk]]

“Sincan’lı kararını zaten vermiş. Diğer siyasi partiler daha önce AK Parti’de görev almış arkadaşları tercih ederek, belki, aslı varken belki fotokopilerine de bir şeyler düşer düşüncesiyle.... Diğer siyasi partilerin olmadığı anlamı çıkar buradan.” 

Altın: AK Parti seçmenine daha yakınım

2004 – 2009 döneminde Sincan’da AK Parti’nin Belediye Başkanı olan Hasan Altın, 30 Mart’ta MHP’nin adayı. Altın, AK Parti’nin 2009’da Tuna’yı kendi yerine aday göstermesine partiden istifa ederek tepkisini gösterdi. AK Parti kökenli isimlerin yarışı için Altın, “Milli görüş kökeninden gelen tek aday benim” dedi. Altın şunları söyledi:

hasan altın
MHP adayı Altın, Sincan'ın eski belediye başkanı.

“AK Parti’de 2004 seçimlerinde yüzde 65 oy aldık. 2009'da da oylarımızı yüzde 70 ve üzerinde artırmamıza rağmen, her nasıl olduysa, Başbakan bu arkadaşı adeta atama şeklinde getirdi. AK Parti’li seçmene ve parti teşkilatına mevcut başkandan daha yakınım. Kaybeden değil, aday yapılmayan başkanım. Bunun bir semeresi var. Yüzde 55'ler civarında oy ile biz alırız.”

Türkoğlu: Yalanlara ben de inandım

Önce Anavatan Partisi (ANAP), ardından AK Parti’den Temelli Belediye Başkanı olan Alaattin Bera Türkoğlu bu seçimlere ise CHP bayrağı altında giriyor. Eskiden Polatlı’ya bağlı olan Temelli Belediyesi kapatılıp, Sincan’a bağlı bir mahalle haline getirilince Türkoğlu AK Parti’den istifa etti. Al Jazeera’ye, AK Parti’li yılları için “Yalanlara ben de inandım” diyen Türkoğlu, belediyeciliği bildiği için CHP’den aday gösterildiğini söyledi.

alaattin türkoğlu
CHP adayı Türkoğlu, Temelli Belediyesi kapatılınca AK Parti'den istifa etti
[[Al Jazeera - Zeki Öztürk]]

Üniversite, ulaşım ortak vurgu

Adayların Sincan için düşündükleri projelerden birkaç tanesi ortak. Örneğin üçü de Sincan’a üniversite getirmekten bahsediyor. Ancak detaylarda ayrılıyorlar. Üniversite için 4500 dönümlük bir alan ayrılmış durumda. Buna bağlı olarak da ulaşım sisteminin o bölgeye kadar uzatılmasını vadediyorlar.

“Ankara’nın cazibe merkezi olacak

AK Parti’li Tuna ulaşım projelerinin Sincan için önemli olduğunu söyledi. Halen devam eden büyük bulvarlarla Sincan’ın merkeze bağlanması için projelerine ve henüz geçen ay biten metronun ilçenin diğer bölgelerine uzatılmasına vurgu yaptı. Tuna şunları söyledi:

“(Yollar) tamamlandığında o bölgede 6 tane organize sanayi bölgesi var. Bunlar tam kapasite ile faaliyete geçtiği zaman Türkiye’nin ikinci büyük ihracat merkezi olacak. Sanayinin, ticaretin, kültürün, sanatın, istihdamın merkezi yani Ankara’nın cazibe merkezi  olacak. Cazibe merkezi olabilmesi için de modern bir şekilde planlanması gerekiyor.”

Altın kaldığı yerden devam edecek

MHP adayı Altın ise seçilirse kaldığı yerden devam edeceğini söyledi. Altın, kendisinden sonraki yönetimin sadece imarla ilgilendiğini, fiziki yatırım ve sosyal belediyecilik yapmadığını iddia etti. Sincan için geliştirdiği 25 proje içinde en önemlisinin üniversite olduğunu belirten Altın şöyle konuştu:

“İçimde ukte kalmıştır. Bu dönemde gerekirse bir vakıf kurarak bunu Sincan'a kazandırmak istiyorum. Kültürel ve eğitim açısından önemli katkısı olacak. Fatih bölgesinde kentsel dönüşüm nedeniyle oluşan bir mağduriyet var. Buraya AVM (alışveriş merkezi) değil, iş merkezi yapma projemiz var.”

Türkoğlu: Suyla oynamak benim işim

Türkiye’nin ilk suni gölünü Temelli’de yapan CHP’li Türkoğlu “Suyla oynamak benim işim” diyerek Sincan’da da su ağırlıklı projelerden bahsediyor. Ankara Çayı’nı düzenlemek, Zir Vadisi’nde dinlenme tesisleri kurmak gibi...Türkoğlu, Sincan’da 100 bin öğrencinin kalacağı bir sistem kuracağını söyledi.

“Bunun içinde sineması, kültür tesisleri, tiyatrosu, spor tesisleri; kapalı, açık yüzme havuzları olacak. Yani gençler okullarından geldiğinde bütün vakitlerini geçirecekler. Servislerle okullarına taşınacaklar.”

Muhafazakar Sincan halkı için camilerde ‘hasbihal odaları’ projesi olduğunu da söyleyen CHP adayı, “Kale diye bir şey kalmadığını Allah izin verirse ben göstereceğim” dedi.

Bayrakların ve pankartların dili

Geçmiş seçimlerdeki oy oranları kadar, ilçe merkezindeki bayrak, afiş tablosu da yarışın AKP ile MHP arasında olduğunu anlatıyor. CHP de kendisine alan açmaya çalışıyor.

Kaynak: Al Jazeera 

Yorumlar

Bu sitede yer alan içerikler sadece genel bilgilendirme amacı ile sunulmuştur. Yorumlarınızı kendi özgür iradeniz ile yayınlanmakta olup; bununla ilgili her türlü dolaylı ve doğrudan sorumluluğu tek başınıza üstlenmektesiniz. Böylelikle, Topluluk Kuralları ve Kullanım Koşulları'na uygun olarak, yorumlarınızı kullanmak, yeniden kullanmak, silmek veya yayınlamak üzere tarafımıza geri alınamaz, herhangi bir kısıtlamaya tabi olmayan (format, platform, süre sınırlaması da dahil, ancak bunlarla sınırlı olmamak kaydıyla) ve dünya genelinde geçerli olan ücretsiz bir lisans hakkı vermektesiniz.
;