Çözüm süreci

Öcalan'dan geceyarısı mektubu

Kobani eylemleri nedeniyle Türkiye'nin dört bir yanında gerginlik yaşanırken, Öcalan'ın el yazısıyla HDP heyetine bir mektup ulaştı. Öcalan, "Hükümet ile yapıcı diyalog kanalları açık kalmalı" mesajı verdi.

hdpliler promo
HDP heyeti hafta sonu Kandil'e 21 Ekim'de de İmralı'ya gidecek. [Fotoğraf: Osman Baytürk/Al Jazeera]

işid ile pyd güçleri arasında kobani'de süren çatışmalar, türkiye'de iki yıldır devam eden çözüm süreci'ni en zor dönemeçlerden birine taşıdı. hükümetin izlediği politikayı protesto için yapılan eylemlerde 23 kişinin hayatını kaybetmesi, hükümet, hdp ve abdullah öcalan'dan gelen sert açıklamalar "süreç bitti mi?" sorusunu da beraberinde getirdi. 

öcalan'ın el yazısıyla mektup

ancak sokaklarda gerginlik sürerken çarşamba akşamı geç saatlerde halkların demokrasi partisi'nin imralı ile görüşmeler yürüten çözüm süreci heyetine, abdullah öcalan'ın el yazısıyla bir mektup ulaştı. heyete daha önce devletin ilgili kurumlarından, öcalan'dan bir mektup geleceği konusunda bilgilendirme yapılmamıştı. 

"yapıcı diyalog" ifadesi kullandı

al jazeera'nin edindiği bilgilere göre mektupta abdullah öcalan'ın öne çıkan mesajı, "diyalog süreci devam etmeli" oldu. mektupta öcalan, "yapıcı diyalog" ifadesini kullandı."hem çözüm süreci, hem kobani meselesi, hem de yapılan eylemlerde ortaya çıkan sonuçla ilgili hükümet ile yapıcı diyalog kanalları açık tutulmalı" dedi. bu çağrısının hem hdp'ye hem hükümete yönelik olduğunu vurguladı. öcalan ayrıca tüm bu konulara ilişkin hassasiyetlerin ve beklentilerin de göz ardı edilmemesi gerektiğine dikkat çekti.

çarşamba akşamı geç saatlerde hdp'ye ulaşan mektup, eylemlerle birlikte gerilimin iyice yükseldiği hükümet - hdp arasında diyaloğun yeniden kurulması için girişimleri de beraberinde getirdi. daha önce hdp eşbaşkanı selahattin demirtaş'ın diyarbakır'da öğle saatlerinde bir basın toplantısı düzenleyeceği duyurulmuştu.

hdp heyeti, demirtaş'ın basın toplantısının öncesinde başbakan yardımcısı yalçın akdoğan ile bir araya geldi. heyet, görüşme sonrasında öcalan'ın mektubundan söz etmedi ancak açıklama yapan sırrı süreyya önder, tıpkı öcalan'ın mektubunda yer aldığı gibi, "diyalog devam etmeli" mesajı verdi. ardından da akdoğan'ın mesajları diyarbakır'da bulunan selahattin demirtaş'a iletildi. 

alâ ile de görüşecekler

hdp heyeti, akdoğan'ın ardından içişleri bakanı efkan alâ ile de bir araya gelecek. bugün gerçekleşmesi beklenen görüşmenin saati henüz net değil, hdp içişleri bakanlığı'ndan haber bekliyor. eylemler sürerken, "misliyle karşılık verilecektir" açıklaması yapan alâ, hdp'nin en sert tepki gösterdiği isimlerden biri olmuştu. 

kaynak: al jazeera

Yorumlar

Bu sitede yer alan içerikler sadece genel bilgilendirme amacı ile sunulmuştur. Yorumlarınızı kendi özgür iradeniz ile yayınlanmakta olup; bununla ilgili her türlü dolaylı ve doğrudan sorumluluğu tek başınıza üstlenmektesiniz. Böylelikle, Topluluk Kuralları ve Kullanım Koşulları'na uygun olarak, yorumlarınızı kullanmak, yeniden kullanmak, silmek veya yayınlamak üzere tarafımıza geri alınamaz, herhangi bir kısıtlamaya tabi olmayan (format, platform, süre sınırlaması da dahil, ancak bunlarla sınırlı olmamak kaydıyla) ve dünya genelinde geçerli olan ücretsiz bir lisans hakkı vermektesiniz.
;