Türkiye

Öğrencilere çorba sebili

Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi, Dicle Üniversitesi kampüsüne çorba sebili kurdu. Kahvaltı etmeyen öğrenciler ders öncesi çorba kuyruğuna girdi.

Konular: Türkiye
corba
Çorba sebilinden öğrencilerle birlikte üniversite personelleri de faydalandı. [Fotoğraf: Abdülkadir Konuksever/Al Jazeera Türk]

Dicle Üniversitesi kampüsüne Büyükşehir Belediyesi tarafından kurulan sebilin musluklarından sıcak çorba akıyor. Öğrencilere dönük bir hizmet gerçekleştirmek isteyen Büyükşehir Belediyesi’nin sebili öğrenciler ve üniversite personelinden yoğun ilgi gördü.

husamettin-akbulut
Hüsamettin Akbulut: Bir bardak da arkadaşıma.

‘Biri benim, diğeri arkadaşım için"

Sabah kahvaltı etmeden evinden çıkan matematik bölümü öğrencisi Hüsamettin Akbulut sebilden sıcak mercimek çorbası aktığını görünce, hem kendisine, hem de arkadaşına bir bardak çorba almış..

“Sabah kahvaltı yapmamıştım. Genelde yapamıyorum. Burada bir simit veya poğaça ile karnımı doyuruyorum. İlk kez böyle bir şey gördüm. İki bardak aldım; biri benim, biri de arkadaşım için. Öğrenciler için on numara bir hizmet. Düşünenlerden Allah razı olsun.”

ilayda-davgan
İlayda Davgan ilk kez böyle bir hizmetle karşılaştığını söylüyor.

‘İlk kez böyle bir şey gördüm’

İzmirli Veteriner Fakültesi öğrencisi İlayda Davgan böyle bir hizmeti daha önce hiçbir yerde görmediğini belirterek şaşırdığını söylüyor.

“Hiç görmemiştim. İnsanın yüzünü gülümseten bir şey. Öğrenciler doğru düzgün kahvaltı yapamıyorlar genelde. Ben de düzenli kahvaltı yapmıyorum. Bundan sonra da yapmam zaten. Bardak çorbamı alır, okuluma yürürken yolda içerim. Çok güzel bir hizmet.”

kader-vural
Kader Vural üniversite personeli.

Üniversite personeli de faydalandı

Kader Vural Dicle Üniversitesi’nde çalışıyor. Sabah servisinden indikten sonra çorba sebilini görünce şaşırmış.

“Çok güzel bir hizmet. Bu çocuklar yurtlardan, öğrenci evlerinden geliyorlar ve çoğu kahvaltı edemiyor. Batı illerinde böyle hizmetler var ama Diyarbakır’da bu ilk. Biz de servisten indikten sonra çok şaşırdık. Birer bardak da biz aldık. Ama onların hakkı. Merakımdan aldım bir daha almam.”

ramazan-karaarslan
Kantinci Ramazan Karaarslan hizmeti destekliyor.

‘Bizi etkiler ama destekliyorum’

Üniversite içerisinde çorba sebilinin açılması işlerini etkileyecek olmasına rağmen kantinciler de hizmeti destekliyor. Ramazan Karaarsalan bu kantincilerden.

“Bizim satışlarımızı etkileyecek bir durum. Bütün kış boyunca burada kalacakmış. Yaz aylarında da soğuk meşrubat verecekler diye duyduk. Ama destekliyorum. Kantine aç gelip cebinde beş kuruş parası olmayan öğrencileri biliyoruz. Hiç değilse bir kap sıcak çorba içerler.”

mehmet-zeki-kizmaz
Mehmet Zeki Kızmaz

Hocalar da memnun

Ziraat Fakültesi öğretim üyelerinden Mehmet Zeki Kızmaz sıcak çorba hizmetini olumlu buluyor.

“Öğrenciler için olumlu bir durum. Batı illerinde örnekleri var. Buralarda da olması gerekiyordu. Hiç değilse derslere kahvaltı yapmadan gelmezler ve anlama zorluğu çekmezler.”

Çorba, Sosyal Hizmetler Daire Başkanlığı mutfağında yapıldıktan sonra kapalı kaplarla nakledilerek sebile yerleştiriliyor. Sebilin içerisindeki ısıtma sistemi çorbanın sıcak kalmasını sağlıyor. Belediye yetkilileri sebile her sabah bin bardaklık çorba konacağını söylüyor. Çorba ikramı kış ayları boyunca devam edecek. Yaz aylarında ise soğuk meşrubat ikram edilecek.

Abdülkadir Konuksever

1971 yılında Diyarbakır'da doğdu. 1990 yılında gazeteciliğe başladı. Ulusal ve uluslararası yayın kuruluşlarında çalıştı. Basılı iki öykü kitabı bulunan Konuksever, Al Jazeera Türk Diyarbakır Ofisi Muhabiri olarak görev yapmaktadır.  Devamını oku

Yorumlar

Bu sitede yer alan içerikler sadece genel bilgilendirme amacı ile sunulmuştur. Yorumlarınızı kendi özgür iradeniz ile yayınlanmakta olup; bununla ilgili her türlü dolaylı ve doğrudan sorumluluğu tek başınıza üstlenmektesiniz. Böylelikle, Topluluk Kuralları ve Kullanım Koşulları'na uygun olarak, yorumlarınızı kullanmak, yeniden kullanmak, silmek veya yayınlamak üzere tarafımıza geri alınamaz, herhangi bir kısıtlamaya tabi olmayan (format, platform, süre sınırlaması da dahil, ancak bunlarla sınırlı olmamak kaydıyla) ve dünya genelinde geçerli olan ücretsiz bir lisans hakkı vermektesiniz.
;