Çözüm süreci

Önder: Başbakan suç duyurusunda bulunsun

Başbakan Davutoğlu’nun “Akacak kanın sorumlusu Demirtaş’tır” sözlerine yanıt veren HDP'li Sırrı Süreyya Önder “Başbakan suç duyurusunda bulunsun” dedi. Davutoğlu ise Önder'e "Demek ki 6-7 Ekim'den hiç ders alınmamış" karşılığını verdi.

[Fotoğraf: AA-Arşiv]

Hükümet ile HDP arasında üzerinde görüş ayrılığı bulunan “Kamu düzeninin sağlanması” ve gündemdeki “iç güvenlik paketi”ne yönelik tartışma sürüyor. Bugün Gazetesi'ne konuşan Selahattin Demirtaş’ın iç güvenlik paketini protesto etmek için sokak eylemleri ve mitingler yapacakları açıklamasına tepki gösteren Başbakan Davutoğlu’nun “Akacak kandan Demirtaş sorumlu” sözlerine HDP’den yanıt geldi.

Ankara’da gazetecilerle bir sohbet toplantısında bir araya gelen HDP İmralı heyeti üyelerinden Sırrı Süreyya Önder, “Ne biliyorsunuz kan akacağını? Bu ülkede insanların yasal, anayasal haklarını kullanmaları niye kan akmaya davetiye çıkarsın?” dedi. Önder, “Bu kadar kesin hüküm veriyorsa, ‘HDP bu olayların sorumlusudur ya da başta Demirtaş sorumludur’ diyorsa bu direk ceza hukukunu ilgilendiren bir şeydir. Ağır cezalık bir suç  ithamı söz konusudur. Tutarlılık arıyorlarsa bunun gereğini yapmakla mükelleftirler. Öbür türlü Başbakan görevini ıskalamış olur” diye konuştu. 

Önder, Başbakan Ahmet Davutoğlu’nun, Demirtaş’ın açıklamayı Fethullah Gülen Cemaati’ne yakın Bugün Gazetesi’ne yapmış olmasına yönelik, “Paralel yapı ile kimler nasıl görüşüyor biliyoruz. Paralel yapı ile örgüt arasında bağlantı olduğunu biliyoruz” sözlerine de tepki gösterdi: 

“Kusura bakmasın; bizim hangi yayın organları ile konuşup, hangisi ile konuşmayacağımıza akreditasyon mevkii kendisi değildir. Sonra insana sorarlar siz 12 yıldır, ‘Nereye röportaj verdiniz?’ dediğiniz organlarla hükümet ettiniz. Şimdi kendi günlük çıkarlarınız, tehdit algılarınız yüzünden hiç kimseye nizamat veremezsiniz."

Kandil’e neden acil gittiler?

Iç güvenlik paketi ve kamu düzeninin sağlanması konularında hükümet ile aralarında görüş ayrılıklarının devam ettiğini de belirten Önder, İmralı heyetinin diğer üyelerinin Kandil’e neden acil gittiklerini de anlattı:

“Bizim Kandil ziyaretimiz, bizim belirlediğimiz takvimde olmuyor. Tutanakları KCK yönetimine ulaştırdıktan sonra, bize randevu veriyorlar, öyle gidiyoruz. KCK’den bize dün itibarıyla programlarının yoğunluğu gerekçe gösterilerek acil gelmemiz çağrısı yapıldı. Acil gidiş bu sebeptendir. Ben karayoluyla yetişemeyeceğim için gitmedim. Başka bir aciliyeti yok.”

Sırrı Süreyya Önder, Öcalan’ın hazırladığı “müzakere mutabakat taslağı”nı heyetin Kandil ziyareti sonrasında, hükümet ile yapılacak ikinci görüşme öncesinde kamuoyuna açıklayacaklarını da söyledi.

“Hükümet seçimi atlatmaya çalışıyor”

Hükümet’in 'HDP-Demirtaş ve İmralı-Kandil arasında görüş ayrılıkları var' algısı yaratma çabasında olduğunu belirten Sırrı Süreyya Önder, bunun nedeninin ise adım atma konusundaki isteksizliğin üstünü örtmek olduğunu öne sürdü:

“Hadi bunları da tükettiniz sonra ne olacak. Hükümetin zamana yayıp seçimi atlatmaya çalıştığı izlenimini edinmeye çalışıyoruz. Sayın Davutoğlu bizim şu kararlılığımız var: Bu işi zamana yayıp, yeni bir seçim döneminde argüman olarak kullanmanıza izin vermeyeceğiz. Bu, çözüm sürecini kurban etmek anlamına gelir.”

Geri çekilme şartı
Önder, Öcalan’ın yeniden çağrı yapması beklenen geri çekilme ile ilgili şartlar olduğunu da dile getirip, şu yorumu yaptı: 

“Siz bunların geri dönüşünün düzenlemelerini yapmazsanız, kimin nereye geri çekilmesini istiyorsunuz? Hükümetin bunları yapmasında bir mani hal yok. Geri çekilme için genel affın da içinde olduğu bir dizi demokratikleşme hamlesi şart. Ama genel af olacaksa, sadece siyasi sonuç doğuracak davalarla sınırlı tutulması gibi bir düşüncem var. Bireye karşı işlenmiş suçlarda genel af toplum vicdanında bir yarık ile sonuçlanıyor. Ama devlet diğer suçlarda bir helalleşmeye gitmeye mahkûmdur.”

Sırrı Süreyya Önder, hükümetle üzerinde görüşmeler süren İmralı’da sekreterya ve izleme kurulunun oluşturulması ile ilgili de bilgi verdi. Sekreterya konusunda mahkûmların gidişi ile ilgili bir anlaşmazlık olmadığını belirten Önder, izleme heyeti konusunda ise ortak bir isim havuzu oluşturulduğunu ancak henüz başka bir adım atılmadığını sözlerine ekledi.

Davutoğlu: Demek ki hiç ders alınmamış

Önder'in sözleri daha sonra İngiltere Başakanı David Cameron'la basın toplantısında Başbakan Davutoğlu'na soruldu. Davutoğlu, hükümeti kurar kurmaz çözüm süreciyle ilgili mekanizmayı işlettiklerini belirtip, 6-7 Ekim'deki Kobani olaylarına atıfta bulundu. Davutoğlu HDP'ye "Son derece olumlu gelişmeler yaşanırken 6-7 Ekim olayları yaşandı. Birçok HDP yetkilisi bu olaylar tırmanırken kışkırtıcı tweetler attılar" suçlamasında bulundu. İç güvenlik paketinden geri adım atılmayacağını yineleyen Başbakan şunları söyledi: 

"Biz çözüm sürecini tekrar rayına oturtacak bir tavır sergiledik ama Sayın Demirtaş’ın açıklamalarından sonra demek ki hiç ders alınmamış. Şimdi Yasin Börü’nün annesine sormak lazım; iç güvenlik reformu gerekli mi, değil mi? Sayın Demirtaş karar vermelidir. Biz çözüm sürecinde çok açık bir iradeye sahibiz. Kamu düzeninin olmadığı yerde çözüm süreci yürümez. Kamu düzeninin olmadığı yerde bundan en çok demokratik bir siyasi parti olma iddiasındaki HDP etkilenir. Sayın Demirtaş’ın bu açıklamaları nereye oturur; herkese, bütün sivil toplum temsilcilerine soruyorum. Tekrar uyarıyorum kendisini; bu çağrılar sürerse, dökülecek her damla kanın sorumlusu Sayın Demirtaş’tır. Varsa bir muhalefeti Meclis’te dile getirilir ama molotofkokteyli ile gösteri yapmak toplantı ve gösteri hakkı kapsamında değildir.”

Kaynak: Al Jazeera

Yorumlar

Bu sitede yer alan içerikler sadece genel bilgilendirme amacı ile sunulmuştur. Yorumlarınızı kendi özgür iradeniz ile yayınlanmakta olup; bununla ilgili her türlü dolaylı ve doğrudan sorumluluğu tek başınıza üstlenmektesiniz. Böylelikle, Topluluk Kuralları ve Kullanım Koşulları'na uygun olarak, yorumlarınızı kullanmak, yeniden kullanmak, silmek veya yayınlamak üzere tarafımıza geri alınamaz, herhangi bir kısıtlamaya tabi olmayan (format, platform, süre sınırlaması da dahil, ancak bunlarla sınırlı olmamak kaydıyla) ve dünya genelinde geçerli olan ücretsiz bir lisans hakkı vermektesiniz.
;