Gülen örgütü soruşturmaları

Operasyonun gerekçesi netleşti

İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı’nca yürütülen ve 31 gözaltı kararı verilen ‘medya ve polis merkezli paralel yapı’ soruşturmasının temelini, 2009-2010 yıllarında yürütülen ‘Tahşiyeciler grubuna yönelik’ operasyon oluşturuyor. Dumanlı ve Karaca hakkındaki şüphe ‘basın aracılığıyla kara propaganda’.

Cemaat'e operasyonda 32 kişiye gözaltı kararı bulunuyor. [Fotoğraf: AA]

zaman gazetesi genel yayın yönetmeni ekrem dumanlı ve samanyolu yayın grubu başkanı hidayet karaca’nın da gözaltına alındığı operasyonun detayları ortaya çıktı. soruşturma daha önce uğur kurt’un vurulmasını soruşturan savcı hasan yılmaz tarafından yürütülüyor. gizlilik kararı konulan soruşturmanın konusu 2009-2010 yıllarında tahşiyeciler grubuna yönelik düzenlenen operasyon.

‘devlette paralel yapı’ soruşturmalarının yürütülmeye başlaması ile birlikte ‘tahşiyeciler’ operasyonunda tutuklanan bazı isimler şikayetçi oldu. savcılığa müşteki olarak başvuranlar, emniyet ve bazı basın mensuplarının kendilerine kumpas kurduğu iddiasında bulundu.

"dumanlı ve karaca örgütsel faaliyet içinde"

soruşturmada bugün gözaltı kararları çıktı. gözaltına alınanların 2009 yılında, ‘tahşiyeciler’ olarak bilinen gruba yönelik düzenlenen operasyonda suç ve delil uydurdukları iddia ediliyor. şüphelilerin ‘suç delili uydurma faaliyetini’ örgütsel yapı içinde yaptıkları iddialar arasında.

ekrem dumanlı ve hidayet karaca’nın da operasyonu yapan polislerle birlikte ‘örgütsel faaliyet içinde’ tahşiyeciler grubuna yönelik basın aracılığıyla kara propaganda yaptığı’ iddia ediliyor.

soruşturmayı yürüten istanbul cumhuriyet başsavcılığı şüpheliler hakkında, "türkiye cumhuriyeti devletinin egemenliğini ele geçirmek amacıyla baskı, yıldırma ve tehdit yöntemlerini kullanıp, örgütsel yapı oluşturarak, bu yapılanma altında iftira, kişiyi hürriyetinden yoksun kılma ve belgede sahtecilik suçları" yönünden işlem yapıyor. 

istanbul emniyet müdürlüğü tarafından '’tahşiyeciler'' olarak bilinen kişilere yönelik düzenlenen operasyonda, grubun önde gelen ismi ''molla muhammet'' adıyla bilinen emekli imam mehmet doğan'ın arasında bulunduğu 11 kişi yakalanmış, tutuklanan doğan 17 ay cezaevinde yattıktan sonra tahliye edilmişti.

fethullah gülen tahşiyeciler grubuna yönelik operasyondan kısa bir süre önce bu grubu hedef alan bir konuşma yapmıştı.

 

 

kaynak: al jazeera

Yorumlar

Bu sitede yer alan içerikler sadece genel bilgilendirme amacı ile sunulmuştur. Yorumlarınızı kendi özgür iradeniz ile yayınlanmakta olup; bununla ilgili her türlü dolaylı ve doğrudan sorumluluğu tek başınıza üstlenmektesiniz. Böylelikle, Topluluk Kuralları ve Kullanım Koşulları'na uygun olarak, yorumlarınızı kullanmak, yeniden kullanmak, silmek veya yayınlamak üzere tarafımıza geri alınamaz, herhangi bir kısıtlamaya tabi olmayan (format, platform, süre sınırlaması da dahil, ancak bunlarla sınırlı olmamak kaydıyla) ve dünya genelinde geçerli olan ücretsiz bir lisans hakkı vermektesiniz.
;